Jeżeli Twoim porannym nawykiem jest porcja tzw. owsianki, to gratuluję wyboru. Płatki owsiane, zwłaszcza górskie, nie błyskawiczne, stanowią źródło cennych składników odżywczych i z racji tego, że nie wymagają skomplikowanych kuchennych „akrobacji” świetnie nadają się na pierwszy posiłek, kiedy to mało kto dysponuje nadmiarem wolnego czasu.
Co wartościowego znajduje się w płatkach owsianych?
Przede wszystkim węglowodany złożone oraz błonnik, które na dłużej zaspokajają uczucie głodu, a także pewne ilości białka oraz składniki mineralne, takie jak np. magnez, potas czy cynk. W 100 g płatków owsianych znajduje się prawie 12 g białka, około 70 g węglowodanów (z czego 7 g to błonnik, a 61 g to złożone w postaci skrobi), a także około 7 g tłuszczu. Płatki owsiane należy kupować w formie jak najmniej przetworzonej (czyli zamiast „błyskawicznych” najlepiej „płatki owsiane górskie”), a następnie w odpowiedni sposób przygotowywać. Porcję płatków można albo ugotować, albo zalać wrzącą wodą na minimum 15 minut przed spożyciem, można je również zalać chłodną wodą wieczorem i zostawić przez noc, a następnie zjeść na śniadanie.
Może jednak się okazać, iż codzienne jedzenie owsianki zaczyna Ci się nudzić. Co zatem zrobić, aby uatrakcyjnić swój pierwszy posiłek?
Pomysły na owsiankę
Owoce
Zwłaszcza latem zaopatrzenie domowych zapasów w świeże i aromatyczne owoce nie powinno stanowić najmniejszego problemu. Do wyboru masz te sezonowe lub te obecne przez cały rok, tj. banany. W zależności też od tego na jaki cel ukierunkowana jest Twoja dieta, możesz pozwolić sobie na eksperymenty. Może okazać się, że najbardziej odpowiadać Ci będą płatki z bananem i nektarynką albo z melonem i jagodami. A może z samymi malinami lub kiwi? Ilość kombinacji jest niezliczona, a więc przy odrobinie fantazji możesz codziennie konsumować inny wariant popularnej owsianki.
Nabiał
Płatki owsiane smakują bardzo dobrze zarówno z mlekiem, jogurtem naturalnym, jak i twarożkiem ziarnistym (sugeruję jednak wybierać te o konsystencji bardziej płynnej, z wyraźnie oddzielonymi ziarnami). Ciekawą opcją jest dodatek odżywki białkowej, np. o smaku waniliowym, czekoladowym lub owocowym.
Nie tylko wzbogacą walory smakowe, ale także wpłyną znacząco na gęstość odżywczą i jakość zdrowotną Twojego posiłku. Stanowić będą między innymi cenne źródło zdrowych tłuszczów. I tak wybór również jest przeogromny, pamiętać jednak należy, aby wybierać nasiona i orzechy, które nie zostały poddane prażeniu i soleniu. Szczególnie korzystną opcją są: orzechy włoskie, wiórki kokosowe, pestki dyni, orzechy nerkowca, migdały, etc.
Przyprawy
Na koniec, kiedy już wszystkie wybrane składniki owsianki znajdują się w misce i dzieli Cię tylko krok od ich zjedzenia, warto jeszcze sięgnąć po odrobinę przypraw, którymi istotnie wpłyniesz na smak, a także walory prozdrowotne spożywanego posiłku – uwzględnisz bowiem dodatkowe źródło przeciwutleniaczy. Zachęcam więc do przetestowania: cynamonu, wanilii, kardamonu. Jeżeli lubisz smak kawy, możesz także przyprawić swoje śniadanie jej szczyptą – uzyskasz również bardzo ciekawy efekt.
Podsumowanie
Jak widać owsianka owsiance nierówna i przy odrobinie fantazji można codziennie komponować odmienną wariację na jej temat. Pamiętaj jednak o odpowiednim zbilansowaniu posiłku – w zależności od tego na jaki cel ukierunkowany jest Twój aktualny sposób odżywiania.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.