Warzywa a najnowsza Piramida Żywieniowa
Najnowsza piramida Instytutu Żywności i Żywienia przedstawiona w czasie Narodowego Kongresu Żywieniowego, nosząca nazwę "Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej", umieszcza warzywa na drugim miejscu, zaraz za aktywnością fizyczną. Zaleca ona, aby na talerzu znalazło się 3/4 warzyw, przy czym powinny one być w różnych kolorach, z przewagą zielonego. Zwrócić również należy uwagę na jadanie surowych warzyw.
Skarbnica witamin
Warzywa są ogromnym zbiorem wielu witamin pochodzenia naturalnego, które są niezbędnym elementem naszej diety. Są to często spore ilości witaminy C – bardzo dobrego przeciwutleniacza. Witamin z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, prawidłowe procesy metaboliczne organizmu, między innymi przyswajanie źródła energii, jakim są węglowodany, dostarczając glukozę do mózgu. Występują w nich również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. K, która ma istotne znaczenie w procesach krzepnięcia krwi czy prawidłowego budowania kośćca.
Podstawa składników mineralnych
Są one źródłem w zasadzie wszystkich minerałów niezbędnych dla organizmu człowieka. Szczególną uwagę zwrócić należy na kilka z nich. Potas pełni ważną rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej, co przekłada się na prawidłową pracę mięśni. Szczególnie u osób aktywnych fizycznie jest on w znacznym stopniu wydalany z potem. Podobną rolę odgrywa magnez. Dodatkowo ma on również znaczenie dla pracy układu nerwowego.
Wysoka gęstość odżywcza
Dużą zaletą warzyw jest ich wysoka gęstość odżywcza. Zawierają one stosunkowo mało kcal jak na swoją objętość. Daje to ciekawe możliwości uzupełniania nimi posiłków, zwiększając ich objętość i zaspokajając uczucie głodu, a jednocześnie nie dostarczając zbyt wiele energii. Ma to szczególne znaczenie w dietach redukcyjnych, kiedy bilans kcal jest ujemny, co w pewnych przypadkach powoduje uczucie głodu i oczekiwanie od posiłku do posiłku na jego zaspokojenie. Solidna porcja warzyw w posiłku pozwoli zaspokoić uczucie łaknienia, jednocześnie dając wiele innych pozytywnych właściwości.
Obecność błonnika
Warzywa są źródłem niezbędnego błonnika, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu trawiennego, poprawiając perystaltykę jelit. Również jest w stanie obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko miażdżycy u osób z predyspozycjami do hipercholesterolemii. Wypełniając żołądek hamuje łaknienie, a także przyczynia się do zmniejszenia skoków glukozy we krwi. Według badań średnia spożycia błonnika w Polsce wynosi ok 15g, czyli nawet nie połowę zalecanej dziennej ilości.
Równowaga kwasowo – zasadowa
Dzięki temu, że warzywa są źródłem potasu, magnezu, wapnia i sodu stanowią ważny element diety, dzięki któremu jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową równowagę kwasowo- zasadową. Jest to istotne, ponieważ skutki zakwaszenia organizmu są bardzo rozległe i trudne do zdiagnozowania. Przekłada się to między innymi na: pogorszenie kondycji fizycznej, psychicznej, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, nasilony katabolizm białek, problemy z układem ruchu czy cerą.
Podsumowanie
Warzywa zdecydowanie powinny stanowić nieodłączny element w zasadzie każdego posiłku. Suplementacja nie jest w stanie zastąpić ich obecności w diecie. Warto więc przemyśleć odpowiednie urozmaicenie nimi diety.