Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Warzywa - niezbędny element posiłku

Wielu osobom zaczynającym swoją przygodę z kształtowaniem sylwetki czy nawet chcącym poprawić swoje nawyki żywieniowe wydaje się, że udział warzyw w diecie to tylko witaminy i składniki mineralne, które śmiało mogą uzupełnić suplementacją. Wyciągając w ten sposób wnioski, jakoby był to mało istotny element zdrowej diety. Czy wnioski te są prawidłowe? Jak jest w rzeczywistości? Postaram się pomóc Wam tym artykułem, w dokonaniu prawidłowego wyboru.

Warzywa a najnowsza Piramida Żywieniowa

Najnowsza piramida Instytutu Żywności i Żywienia przedstawiona w czasie Narodowego Kongresu Żywieniowego, nosząca nazwę "Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej", umieszcza warzywa na drugim miejscu, zaraz za aktywnością fizyczną. Zaleca ona, aby na talerzu znalazło się 3/4 warzyw, przy czym powinny one być w różnych kolorach, z przewagą zielonego. Zwrócić również należy uwagę na jadanie surowych warzyw.

Skarbnica witamin

Warzywa są ogromnym zbiorem wielu witamin pochodzenia naturalnego, które są niezbędnym elementem naszej diety. Są to często spore ilości witaminy C – bardzo dobrego przeciwutleniacza. Witamin z grupy B – odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, prawidłowe procesy metaboliczne organizmu, między innymi przyswajanie źródła energii, jakim są węglowodany, dostarczając glukozę do mózgu. Występują w nich również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, np. K, która ma istotne znaczenie w procesach krzepnięcia krwi czy prawidłowego budowania kośćca.

Podstawa składników mineralnych

Są one źródłem w zasadzie wszystkich minerałów niezbędnych dla organizmu człowieka. Szczególną uwagę zwrócić należy na kilka z nich. Potas pełni ważną rolę w gospodarce wodno-elektrolitowej, co przekłada się na prawidłową pracę mięśni. Szczególnie u osób aktywnych fizycznie jest on w znacznym stopniu wydalany z potem. Podobną rolę odgrywa magnez. Dodatkowo ma on również znaczenie dla pracy układu nerwowego.

Wysoka gęstość odżywcza

Dużą zaletą warzyw jest ich wysoka gęstość odżywcza. Zawierają one stosunkowo mało kcal jak na swoją objętość. Daje to ciekawe możliwości uzupełniania nimi posiłków, zwiększając ich objętość i zaspokajając uczucie głodu, a jednocześnie nie dostarczając zbyt wiele energii. Ma to szczególne znaczenie w dietach redukcyjnych, kiedy bilans kcal jest ujemny, co w pewnych przypadkach powoduje uczucie głodu i oczekiwanie od posiłku do posiłku na jego zaspokojenie. Solidna porcja warzyw w posiłku pozwoli zaspokoić uczucie łaknienia, jednocześnie dając wiele innych pozytywnych właściwości.

Obecność błonnika

Warzywa są źródłem niezbędnego błonnika, który odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu trawiennego, poprawiając perystaltykę jelit. Również jest w stanie obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu, zmniejszając ryzyko miażdżycy u osób z predyspozycjami do hipercholesterolemii. Wypełniając żołądek hamuje łaknienie, a także przyczynia się do zmniejszenia skoków glukozy we krwi. Według badań średnia spożycia błonnika w Polsce wynosi ok 15g, czyli nawet nie połowę zalecanej dziennej ilości.

Równowaga kwasowo – zasadowa

Dzięki temu, że warzywa są źródłem potasu, magnezu, wapnia i sodu stanowią ważny element diety, dzięki któremu jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową równowagę kwasowo- zasadową. Jest to istotne, ponieważ skutki zakwaszenia organizmu są bardzo rozległe i trudne do zdiagnozowania. Przekłada się to między innymi na: pogorszenie kondycji fizycznej, psychicznej, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, nasilony katabolizm białek, problemy z układem ruchu czy cerą.

Podsumowanie

Warzywa zdecydowanie powinny stanowić nieodłączny element w zasadzie każdego posiłku. Suplementacja nie jest w stanie zastąpić ich obecności w diecie. Warto więc przemyśleć odpowiednie urozmaicenie nimi diety.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.