IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Warzywa - niedoceniony dodatek podczas budowania masy mięśniowej

Warzywa - niedoceniony dodatek podczas budowania masy mięśniowej
Każdy początkujący chcąc poprawić swoją sylwetkę i zbudować masę mięśniową szuka sposobów na to, by zrobić to jak najszybciej i najefektywniej. Podstawą są odpowiednie ćwiczenia, nadwyżka kaloryczna oraz odpowiedni podział makroskładników. Niestety większość z nas zapomina o jednym bardzo ważnym aspekcie - dodatkach. Przez dodatki mam na myśli pozostałe składniki naszych potraw poza głównymi źródłami makroskładników takie, jak warzywa.

Czy warzywa można pominąć?

Spożywanie codziennie kalorii, które wykraczają poza naszą podstawową kaloryczność czasem w naprawdę sporej ilości potrafi być nie lada wyzwaniem. Mało kto ma ochotę w takiej sytuacji przykładowo do porcji mięsa z ryżem dokładać sporą ilość warzyw, które są dodatkowym "zapychaczem" i w większości składają się z wody. Nie składają się one jednak wyłącznie z wody, a ta pozostała ich część jest niezwykle dla nas ważna. Na szczęście nie musimy do każdego posiłku dokładać talerza warzyw. Wystarczy już kilka sztuk, by uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Warzywa, a w szczególności kilka z nich, posiadają bowiem właściwości, które pozwalają nam uzyskać upragnione efekty jeszcze szybciej.

O jakich warzywach mowa i co właściwie one nam dają?

Brokuły

Pierwszym prawdopodobnie najbardziej znanym i podstawowym warzywem jest brokuł. Brokuły zajmują zazwyczaj topowe miejsca, jeżeli chodzi o korzyści zdrowotne i nie jest to przypadek. Brokuły są bogate w liczne prozdrowotne składniki takie, jak antyoksydanty, które mogą nam pomóc zwalczyć choroby oraz uzyskać szybciej upragnione efekty. Co więcej, w brokułach znajdziemy mnóstwo potasu, który jest niezwykle potrzebny podczas budowania masy i siły mięśniowej. Z praktycznych zalet brokułów można wymienić m.in. ich dowolność, jeżeli chodzi o przygotowanie. Możemy je ugotować w wodzie lub na parze, usmażyć, upiec, jeść surowe, czy dodać do sałatki. Nie ważne, w jaki sposób je spożywamy, warto je uwzględnić w naszej diecie.

Szparagi

Drugim warzywem na naszej liście są trochę mniej popularne szparagi. Są  łatwe w obróbce, jak również mogą być spożywane w towarzystwie przeróżnych innych produktów. Co więcej, w porównaniu do innych warzyw, szparagi są niezwykle ubogie w kalorie. Należ jednak uważać, ponieważ pomimo niskiej kaloryczności potrafią być naprawdę zapychające. W szparach znajdziemy takie substancje, jak: potas, magnez, żelazo, witamina A, czy wapń. Codziennie warto spożywać 3-4 szparagi. Już taka ilość przyczynia się do przyswojenia dobroczynnych substancji w nich zawartych.

Sałata

Kolejne warzywo, o którym warto wspomnieć to sałata. Wbrew pozorom te cienkie listki są bogactwem mikroelementów i ich dodatek do naszych posiłków może mieć naprawdę niezwykłe efekty. Sałata pomaga nam oczyścić nasz organizm z toksyn, dzięki czemu ma m.in. działanie profilaktyczne w zapobieganiu nowotworom. Nie jest to co prawda lekarstwo na raka, ale warto ją spożywać w celu oczyszczenia organizmu. Sałata jest również niezwykle wszechstronna w użyciu. Można dodać ją do potraw lub sporządzić z niej sałatkę. Wariantów jest naprawdę sporo.

Kiełki

Trzecim z kolei "warzywem", o którym warto wspomnieć w naszej diecie, niezwykle zdrowym, a często bagatelizowanym są kiełki. Kiełki, czyli kiełkujące nasiona roślin wręcz eksplodują ilością mikroskładników. Często zawierają więcej mikroskładników, niż sama roślina ,która z nich powstaje. W kiełkach znajdziemy składniki takie, jak: A, C, B1, B6, E i K oraz magnez, wapń, cynk, potas, fosfor, jod, selen, żelazo oraz wiele innych. To jednak nie wszystko. Kiełki mogą być nie tylko dodatkiem do słonych potraw, ale niektóre ich rodzaje nadają się również do deserów i shake'ów.

Grzyby

Ostatnim, jednak niemniej ważnym "warzywem" są grzyby. Są nie tylko przepyszne w połączeniu z mięsem, kanapkami, omletem i innymi daniami na słono, ale również są niskie w kalorie oraz bogate w białko! Tak, dokładnie! W grzybach znajdziemy sporo białka. Przykładowo: prawdziwek w 100g posiada blisko 6g białka. Nie jest to kolosalna liczba, jednak w porównaniu do innych roślinnych dodatków jest to naprawdę sporo. Ponadto grzyby są skarbnicą mikroskładników. Znajdziemy w nich potas, wapń, żelazo, witaminę D oraz wiele, wiele innych składników. Niewiele osób wie, że wiele grzybów można spożywać nie tylko po obróbce termicznej, ale również na surowo. Sprawia to, że są niezwykle ciekawą pozycją w naszym menu, choćby z racji poprawy walorów smakowych.

Podsumowanie

Warzywa nadają  posiłkom "nowy wymiar" i pozwalają na urozmaicenie naszej diety. Jednak są również świetnym dodatkiem, jeżeli chodzi o budowanie naszej formy, masy mięśniowej oraz siły. Składniki takie, jak: potas, witamina D, czy magnez są niezwykle ważne podczas tego okresu. A właśnie wszystkie te wymienione składniki występują we wspomnianych wcześniej warzywach. Warto uwzględniać nie tylko wspomniane warzywa w naszej diecie, ale również wiele innych, ponieważ możemy wyciągnąć z nich naprawdę bardzo dużo. Zarówno pod względem kulinarnym, jak i funkcjonalnym. Starajmy się czerpać maksimum z natury, bo naprawdę warto.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.