IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Wspólne rodzinne posiłki – czyli dlaczego warto jeść razem?

Wspólne rodzinne posiłki – czyli dlaczego warto jeść razem?
Brak czasu, stres i wieczny pośpiech sprawiają, iż wspólne rodzinne posiłki wypadają średnio kilka razy w roku. W pozostałe dni częściej towarzyszy (zarówno dzieciom jak i dorosłym) telewizor, komputer lub ewentualnie gazeta lub książka. Tymczasem, jak pokazują obserwacje naukowców, wspólne rodzinne posiłki posiadają niebagatelny wpływ na zdrowie i komfort psychiczny. Szczególnymi beneficjentami rodzinnych posiłków są oczywiście dzieci, które najchętniej spożywają posiłki przed ulubionymi bajkami…

Wspólne posiłki – wyjątkowy czas dla siebie i najbliższych

Jak pokazują naukowe badania jak i codzienne obserwacje spożywanie wspólnych domowych posiłków wpływa pozytywnie na zdrowie, zarówno fizyczne jak i na sferę emocjonalną. Z jednej strony własnoręcznie przygotowane potrawy pozwalają kontrolować jakość oraz ilość spożywanych pokarmów z drugiej strony natomiast pozytywnie oddziałują na kondycję psychiczną i fizyczną organizmu. Zasiadając do stołu wraz z najbliższymi, warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Bo pełna napięcia atmosfera, stres, oziębłość i wzajemna wrogość z pewnością nie przyczynią się do poprawy zdrowia.

Oto kilka prostych zasad, które sprawią, iż czas spędzony przy stole nie stanie się bolesną torturą:

  • wszelkie żale, pretensje i negatywne emocje, należy pozostawić poza stołem – wpłyną niekorzystnie na atmosferę i zniechęcą do wspólnego spożywania posiłków, nie wspominając o tym iż mogą zaburzyć proces trawienia;
  • presja i zmuszanie dzieci do zjedzenia wszystkiego co znajduje się na ich talerzach- również może być źródłem niezdrowego stresu;
  • warto zachować pogodne usposobienie, otworzyć się na innych siedzących przy stole, porozmawiać w sposób wykazujący zainteresowanie, ale bez zbędnej presji i negatywnego ładunku emocjonalnego – np. o szkole, pracy, wakacjach, zainteresowaniach, planach, etc.

Jakie korzyści wynikają ze wspólnego jedzenia?

Jak pokazują dane źródłowe spożywanie posiłków z najbliższymi, najlepiej minimum 4-5 razy w tygodniu, wiąże się z szeregiem pozytywnych następstw.

Oto wybrane z nich:

  • poprawa wzajemnych relacji – okazywanie zainteresowania, rozmowa i bliskość przyczyniają się do zacieśnienia więzi rodzinnych, dają poczucie akceptacji i bezpieczeństwa, Efekt ten zwłaszcza w dłuższej perspektywie jest bardzo wyraźny.
  • ułatwiają zmagania ze skutkami stresu – spożywanie wspólnych posiłków pomaga rozładować napięcie psychiczne będące skutkiem obciążenia pracą i innymi obowiązkami. Zależność ta oczywiście zachodzi gdy konsumpcja zachodzi w przyjaznej atmosferze, wśród pozytywnie nastawionych osób.
  • lepsze wyniki w szkole – jak pokazują obserwacje naukowców, dzieci spożywające rodzinne posiłki osiągają lepsze wyniki w nauce oraz posiadają mniejsze problemy związane z dostosowaniem się do środowiska, niż rówieśnicy, którzy jedzą w samotności lub z telewizorem bądź komputerem.
  • mniejsze ryzyko depresji oraz zaburzeń odżywiania – prawidłowość ta jest szczególnie widoczna w przypadku nastolatków. Może mieć związek z poczuciem akceptacji i większej pewności siebie. Pomaga też wypracować odpowiednie mentalne podejście do jedzenia.
  • mniejsze zainteresowanie używkami – analizy naukowców wskazują, iż dzieci i młodzież spożywające posiłki wspólnie z najbliższymi rzadziej sięgają po alkohol, papierosy czy narkotyki (nie, to nie jest żart).
  • lepsze samopoczucie – czas spędzony wspólnie z bliskimi przy stole pomaga się odprężyć i zrelaksować, pozwala oderwać się od „szarej rzeczywistości”, pomaga także „doładować akumulatory”;
  • lepsze odżywianie – wspólne posiłki sprawiają, iż spożywamy więcej warzyw i potraw przyjaznych dla zdrowia i sylwetki. Da odmiany — samotne jedzenie przed telewizorem odwraca uwagę od jakości i ilości spożywanych produktów, przyczyniając się do rozwoju nadwagi i problemów zdrowotnych.

Podsumowanie

Zdecydowanie należy kultywować zwyczaj wspólnego spożywania posiłków – choć jednego w ciągu dnia. Szczególnymi beneficjentami rodzinnego zasiadania do stołu są dzieci, ale nie tylko. Poczucie akceptacji, zacieśnianie więzi rodzinnych i przyjacielska konwersacja posiadają niemal terapeutyczny wpływ na zdrowie psychiczne i emocjonalne, pomagają także lepiej się odżywiać.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.