Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zajadanie stresów – prosty sposób na walkę z potrzebą sięgnięcia po „coś słodkiego”

Niemal każdy zapoznał się z kojącymi właściwościami słodkości. Stres w pracy, kiepski dzień, kłótnia z małżonkiem/małżonką- tak naprawdę każdy powód jest dobry, aby sięgnąć po ulubioną paczkę ciastek czy batoników. Z tym, że uleganie pokusie raz po raz wiąże się z poczuciem winy i narastającymi frustracjami, związanym choćby z sukcesywnie zwiększającym się obwodem pasa. Na szczęście specjaliści znaleźli prosty sposób na zmniejszenie łaknienia na słodkości, pojawiającego się na skutek napięcia czy nieprzyjemnych zdarzeń.

Emocjonalne zajadanie się słodyczami – kilka faktów

Badania i obserwacje specjalistów potwierdzają, iż w warunkach stresu i napięcia zarówno mężczyźni, jak i kobiety sięgają po słodycze, w celu doświadczenia niemal natychmiastowej redukcji napięcia emocjonalnego oraz zmęczenia. Zniżka samopoczucia i formy psychicznej, pojawiające się na skutek nieprzyjemnych bodźców, sprawiają, iż tendencja sięgania po coś słodkiego znacznie wzrasta. Należy jednak podkreślić, iż pozytywne efekty zajadania smutków słodyczami są zdecydowanie krótkoterminowe. W dłuższej perspektywie, powtarzanie tego typu zabiegów żywieniowych powoduje wzrost natężenia napięcia emocjonalnego i zmęczenia, zmniejsza odporność na działanie stresu, a także generuje dodatkowy.

Naukowy sposób na zajadanie stresów

Podjadanie słodyczy i zajadanie nimi stresów to coraz powszechniejszy problem, dotyczący wielu osób niezależnie od wieku czy płci. Nic więc dziwnego, iż naukowcy zaczęli aktywnie poszukiwać sposobu na poprawę działania mechanizmów odpowiadających za samokontrolę i pobór pokarmu. Odkrycia w tej dziedzinie znacznie ułatwią pracę nad estetyką sylwetki, zmniejszą ryzyko występowania otyłości i chorób z nią związanych.

Na szczególną uwagę zasługuje eksperyment przeprowadzony przez austriackich naukowców. Jego wyniki wskazują, iż już 15 minutowy spacer o średnim lub lekkim natężeniu, który będzie miał miejsce w niedługim czasie po wystąpieniu stresowej sytuacji, może znacznie zmniejszyć ochotę na sięgnięcie po coś słodkiego. Dodatkowo, spacer pomaga odzyskać równowagę wewnętrzną, zmniejszając negatywne fizjologiczne skutki związane ze stresem. W przeciwieństwie do bezczynnego siedzenia i braku jakiejkolwiek aktywności, które zdaje się potęgować potrzebę skonsumowania “pustokalorycznych” słodyczy.

Podsumowanie

Wyniki badań naukowców potwierdzają zbawienny wpływ wysiłku na dokonywanie wartościowych wyborów żywieniowych. Aktywność fizyczna – nawet 15 minutowy spacer, może w sposób istotny niwelować potrzebę sięgania po coś słodkiego, zmniejszać uczucie głodu, a także ułatwiać odzyskanie równowagi wewnętrznej po stresującym wydarzeniu. Promowanie krótkich, ale częstych epizodów aktywności fizycznej osób, u których sięganie po coś słodkiego stało się nawykiem i doprowadziło do problemów z masą i składem ciała, może okazać się niezwykle wartościowe dla ograniczenia „słodkiego” nałogu.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.