Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zespół nocnego jedzenia - czy dotyczy także Ciebie?

Zespół nocnego jedzenia - czy dotyczy także Ciebie?
Zespół (syndrom) nocnego jedzenia (NES) charakteryzuje się nocnym spożywaniem posiłków w ilościach co najmniej jednej czwartej całkowitej dobowej podaży energii. NES łączy ze sobą nocne objadanie się po zaplanowanej kolacji, problemy ze snem oraz objadanie się po przebudzeniu w nocy.

Zespół nocnego jedzenia dotyka coraz większej ilości osób. Według lekarzy NES może być związany z zaburzeniami snu, złymi nawykami żywieniowymi oraz nieprawidłowościami hormonalnymi. Często problem ten występuje u osób otyłych oraz osób z innymi zaburzeniami odżywiania.

Objawy zespołu nocnego jedzenia:

  • przekonanie, że jedzenie pozwoli nam zasnąć
  • bezsenność
  • niekontrolowane jedzenie po kolacji
  • depresyjny nastrój nasilający się wieczorem.

Co powoduje zespół nocnego jedzenia?

Nie jest do końca jasne, co powoduje NES. U niektórych zespół ten może być spowodowany zaburzeniami snu, a u innych nieodpowiednią dietą. Problemy z objadaniem się w nocy mogą być także wynikiem ograniczania spożycia kalorii w ciągu dnia, często spowodowane przepracowaniem i brakiem czasu. NES może być także odpowiedzią na nasilający się wieczorami stres oraz depresję. U niektórych objawy mogą być powodowane przez wzorce hormonalne, które powodują zaburzenia w odczuwaniu głodu.

Co robić, jeśli zauważasz u siebie objawy NES?

Zespół nocnego jedzenia jest powiązany z otyłością i bezsennością. Jeżeli zauważasz u siebie problemy z nocnym podjadaniem po kolacji oraz jedzeniem po przebudzeniu się w nocy, warto zastanowić się nad podjęciem kroków, aby wyeliminować ten problem.

Jeżeli samemu ciężko Ci przerwać ten nawyk, spróbuj udać się do dietetyka lub psychologa, który pomoże Ci znaleźć źródło problemu i skutecznie mu zapobiec.

Należy pamiętać, że objadanie się (niezależnie od pory) niesie za sobą negatywne skutki nie tylko w przybieraniu na wadze. Nawet jeśli nie widzisz u siebie nadmiaru kilogramów, to zaburzenia jedzenia mogą wywoływać poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu i choroby.

Źródła: https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder/what-is-night-eating-syndrome https://www.waldeneatingdisorders.com/popular-searches/night-eating-syndrome-nes/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.