Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Zespół nocnego jedzenia - czy dotyczy także Ciebie?

Zespół nocnego jedzenia - czy dotyczy także Ciebie?
Zespół (syndrom) nocnego jedzenia (NES) charakteryzuje się nocnym spożywaniem posiłków w ilościach co najmniej jednej czwartej całkowitej dobowej podaży energii. NES łączy ze sobą nocne objadanie się po zaplanowanej kolacji, problemy ze snem oraz objadanie się po przebudzeniu w nocy.

Zespół nocnego jedzenia dotyka coraz większej ilości osób. Według lekarzy NES może być związany z zaburzeniami snu, złymi nawykami żywieniowymi oraz nieprawidłowościami hormonalnymi. Często problem ten występuje u osób otyłych oraz osób z innymi zaburzeniami odżywiania.

Objawy zespołu nocnego jedzenia:

  • przekonanie, że jedzenie pozwoli nam zasnąć
  • bezsenność
  • niekontrolowane jedzenie po kolacji
  • depresyjny nastrój nasilający się wieczorem.

Co powoduje zespół nocnego jedzenia?

Nie jest do końca jasne, co powoduje NES. U niektórych zespół ten może być spowodowany zaburzeniami snu, a u innych nieodpowiednią dietą. Problemy z objadaniem się w nocy mogą być także wynikiem ograniczania spożycia kalorii w ciągu dnia, często spowodowane przepracowaniem i brakiem czasu. NES może być także odpowiedzią na nasilający się wieczorami stres oraz depresję. U niektórych objawy mogą być powodowane przez wzorce hormonalne, które powodują zaburzenia w odczuwaniu głodu.

Co robić, jeśli zauważasz u siebie objawy NES?

Zespół nocnego jedzenia jest powiązany z otyłością i bezsennością. Jeżeli zauważasz u siebie problemy z nocnym podjadaniem po kolacji oraz jedzeniem po przebudzeniu się w nocy, warto zastanowić się nad podjęciem kroków, aby wyeliminować ten problem.

Jeżeli samemu ciężko Ci przerwać ten nawyk, spróbuj udać się do dietetyka lub psychologa, który pomoże Ci znaleźć źródło problemu i skutecznie mu zapobiec.

Należy pamiętać, że objadanie się (niezależnie od pory) niesie za sobą negatywne skutki nie tylko w przybieraniu na wadze. Nawet jeśli nie widzisz u siebie nadmiaru kilogramów, to zaburzenia jedzenia mogą wywoływać poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu i choroby.

Źródła: https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/binge-eating-disorder/what-is-night-eating-syndrome https://www.waldeneatingdisorders.com/popular-searches/night-eating-syndrome-nes/

W artykule mówimy o: Zdrowie Dietetyka i zdrowe odżywianie