Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zła dieta może nasilać utratę włosów

O tym, że sposób odżywiania wpływa na stan całego organizmu wiedzą niemal wszyscy, mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że założenie to można traktować dosłownie. Innymi słowy chodzi tutaj nie tylko o wpływ na masę i skład ciała oraz ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca, ale także o inne, niekiedy zaskakujące aspekty. M.in. istnieją przesłanki by zakładać, że to jak się odżywiamy wpływa na stan naszego owłosienia oraz, że zła dieta może przyspieszać utratę włosów!

Problematyczne łysienie

Można oczywiście żartować sobie z tematu łysienia stwierdzeniami takimi jak: „na mądrej głowie włosy nie rosną”, ale fakty są takie, że utrata włosów to dla wielu mężczyzn poważny problem związany z poczuciem utraty atrakcyjności. Oczywiście nie będziemy teraz rozpatrywać, czy faktycznie mniejsza ilość włosów na głowie ujmuje czy też może dodaje uroku, liczy się sam fakt, że – nie oszukujmy się – z charakterystycznego „cofania się czoła”, czy przerzedzania owłosienia w okolicy czubka głowy mało kto się cieszy.

Nie tylko geny…

Zjawisko w dużej mierze uwarunkowane jest genetycznie, a skłonność do łysienia dziedziczona jest po rodzicach i dziadkach, niemniej jednak pewne znaczenie mają tutaj także czynniki środowiskowe. Sam proces utraty włosów powiązany jest z aktywnością jednego z metabolitów testosteronu zwanego dihydrotestosteronem (w skrócie – DHT), który oddziałuje na receptory androgenowe obecne w mieszkach włosowych, przyczyniając się do osłabienia elementów „mocujących” włosy i odpowiedzialnych za ich powstawanie. Okresowa wrażliwość owych receptorów jest uwarunkowana genetycznie, ale aspekty związane z aktualnym trybem życia także mogą mieć pewne znaczenie.

Dieta a wypadanie włosów

Jakiś czas temu już stwierdzono, że na proces łysienia oddziaływać może nasilony stres. Obserwacja ta pokazała, że czynniki środowiskowe mają prawdopodobnie znaczący wpływ na stan owłosienia. Badania przeprowadzone przez naukowców z Center for Cosmetic and Hair Surgery, zdaniem samych autorów sugerują, że dieta może również odpowiadać za proces utraty włosów. Badacze na podstawie zebranych danych stwierdzili, że zwiększenie częstotliwości wczesnego łysienia typu męskiego u Azjatów powiązana jest prawdopodobnie ze zmianą ich nawyków żywieniowych. Chodzi oczywiście o przejęcie zwyczajów kulinarnych charakterystycznych dla tzw. „diety zachodniej”.

Inni badacze – eksperci z Kliniki Endokrynologii, Uniwersytetu w Manchester postanowili mocniej zgłębić omawianą zależność. Odkryli oni, iż zaburzenia gospodarki insulinowej mogą sprzyjać nieprawidłowościom w obrębie aktywności hormonów płciowych. Naukowcy stwierdzili, że obniżona wrażliwość tkanek na insulinę, (która skądinąd jest konsekwencją niewłaściwej diety), sprawia, że zmienia się aktywność wolnych androgenów takich jak DHT, co natomiast może powodować nasiloną utratę włosów.

Wnioski

Zależność pomiędzy dietą a utratą włosów, nie jest póki co pewna, ale uznać ją należy za bardzo prawdopodobną. Osoby, które przeraża wizja utraty owłosienia powinny więc zwrócić uwagę na to co i ile jedzą. Zdrowy sposób odżywiania nie tylko pozytywnie wpływa na masę i skład ciała, nie tylko chroni przed rozwojem wielu groźnych chorób, ale także – pomaga zachować włosy na dłużej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.