BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żywność dla alergika

Nadejście wiosny to radość dla wszystkich, tylko nie dla alergików. Początek wiosny to czas pylenia wielu traw, roślin i drzew. Pylące rośliny przyczyniają się do wystąpienia kataru siennego, zaczerwienionych i swędzących oczu, łzawienia, kichania, kaszlu i wielu innych, mało przyjemnych objawów. Alergicy w tym okresie wspomagają się głównie lekami antyhistaminowymi. Okazuje się jednak, że pomocna może być również odpowiednia dieta.

Co to jest alergia?

Alergia polega na nadmiernej reakcji układu immunologicznego na występujące w środowisku substancje, które w normalnych warunkach nie powinny stanowić dla nas żadnego zagrożenia.

Dosłownie alergia oznacza odmienną reakcję, od greckich słów allos – inny i ergos – reakcja.

Przyczyny alergii

Na wystąpienie alergii wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

Osoby mające w rodzinie alergików są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania. Średnio od 40 do 80% alergików ma obciążenia genetyczne do rozwoju alergii.

Do czynników środowiskowych zaliczamy karmienie piersią, sterylne warunki, zanieczyszczenia środowiska oraz kontakt z tworzywami sztucznymi.

Do rozwoju alergii może przyczynić się zbyt krótki okres karmienia piersią i zastępowanie naturalnego mleka matki mlekiem modyfikowanym. Ochronną rolę pełnią przeciwciała IgG zawarte w matczynym mleku.

Życie w zbyt sterylnych warunkach sprawia, że nasz organizm nie ma wystarczającej ilości patogenów wokół siebie, z którymi musiałby walczyć.

Czynniki, które szczególnie sprzyjają rozwojowi alergii – zwłaszcza układu oddechowego – to spaliny samochodowe oraz dym papierosowy.

Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ wielu chemicznych substancji, których dokładne oddziaływanie na organizm człowieka nie zostało jeszcze poznane.

Pokarmy, które pomogą zmniejszyć objawy alergii

Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że występuje coś takiego jak reakcje krzyżowe. Oznacza to, że jeśli cierpimy z powodu alergii na pyłki pewnych roślin, jednocześnie możemy być uczuleni na pewne produkty żywnościowe. Warto wówczas, zwłaszcza w okresie pylenia danych roślin, unikać przypisanych im krzyżowo pokarmów.

Przykładowo alergia na pyłek brzozy może działać krzyżowo z alergią na jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, mango, seler, marchew oraz mak.

Alergia na pyłek traw może wiązać się z alergią na pomidory, arbuzy oraz żyto i pszenicę.

Osoby cierpiące na alergię na kurz mogą również cierpieć z powodu alergii na krewetki, kraby, ostrygi i ślimaki.

Poza unikaniem kontaktu z czynnikami wywołującymi alergię i przyjmowaniem leków antyhistaminowych, możemy również zadbać o obecność w diecie produktów, które mogą pomóc zmniejszyć objawy alergii.

Kwasy omega 3

Równowaga w spożyciu kwasów omega 3 do omega 6 jest kluczowa dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Tymczasem dieta zachodnioeuropejska bogata jest w kwasy omega 6, brakuje za to w niej kwasów omega 3. Nadmiar kwasów omega 6, przy jednoczesnym niedoborze omega 3, wykazuje działanie prozapalne. W takiej sytuacji objawy alergii mogą być znacznie silniejsze.

Należy więc zadbać o to, by stosunek kwasów omega 3 do omega 6 był w diecie właściwy, to znaczy powinien on wynosić 1:3 lub najlepiej 1:2.

W tym celu z rozsądkiem należy używać olejów pochodzenia roślinnego, nasion, pestek – zwłaszcza słonecznika, dyni. W diecie znajdować powinny się natomiast produkty bogate w kwasy omega 3. Ich najlepszym źródłem są tłuste ryby morskie – zwłaszcza łosoś, śledź, makrela, sardynki. Znajdziemy je również w siemieniu lnianym, oleju lnianym, ziarnach chia.

Naturalne probiotyki

Probiotyki wpływają na skład naszej flory jelitowej. Bakterie jelitowe regulują procesy trawienne, zapobiegając biegunkom i zaparciom. Fermentują niestrawione składniki pożywienia, wpływają na przyswajalność substancji odżywczych, a także chronią przed wniknięciem do krwiobiegu szkodliwych substancji oraz rozkładają karcynogeny i toksyny obecne w żywności.

Naturalnymi probiotykami są wszelkiego rodzaju produkty fermentowane takie jak jogurty, kefiry, a także kiszona kapusta, kiszone buraki, kiszone ogórki.

Produkty bogate w wapń

Zbyt niski udział wapnia w diecie może wpływać na zwiększenie objawów alergii. Bardzo często zaleca się picie wapnia w przypadku wystąpienia alergii, zwłaszcza przy wszelkiego rodzaju pokrzywkach.

Warto zadbać, by na co dzień wraz z dietą dostarczać odpowiednią podaż tego minerału.

Wapń znajdziemy nie tylko w produktach nabiałowych, ale również w zielonych warzywach np. jarmużu, fasolce szparagowej i brokułach, a także w sezamie, maku, figach i migdałach.

Bardzo dobrym źródłem są sery twarde typu parmezan, a także wysoko zmineralizowane wody.

Produkty zawierające kwercetynę

Kwercetynę od dawna stosuje się w leczeniu objawów alergii. Kwercetyna jest fitozwiązkiem z grupy flawonoidów roślinnych, wykazującym szeroki zakres właściwości, m.in. antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i immunomodulacyjnych. Kwercetyna hamuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu reakcja alergiczna nie jest tak silna.

Znajdziesz ją m. in. w szczypiorku, cebuli, szalotce, szczawiu, aronii, owocach jagodowych – w tym w truskawkach, zielonych warzywach liściastych, a także w świeżych ziołach.

Spore ilości kwercetyny zawiera również pokrzywa. Liście pokrzywy można wykorzystać do przygotowywania naparów lub pesto.

Podsumowując, włączenie pewnych produktów do diety może przyczynić się do zmniejszenia objawów alergii. Zabiegi te nie wymagają wielkiego trudu i w przeciwieństwie do leków antyhistaminowych nie wpływają na zwiększenie senności.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.