Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żywność, która pomaga w walce ze stresem

Żywność, która pomaga w walce ze stresem
Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele. Zwykle mówimy o medytacji, głębokim oddychaniu, spacerach na łonie przyrody, relaksującej kąpieli czy odpoczynku z książką. A czy wiesz, że niektóre produkty spożywcze też mogą zmniejszać poziom stresu?

Które pokarmy pomagają się odstresować i zmniejszyć niepokój?

Awokado

Zdrowe tłuszcze i witaminy

Oprócz tłuszczu zdrowego dla serca awokado jest pełne witamin z grupy B, które mogą pomóc zmniejszyć stres, zwłaszcza jeśli występuje niedobór tych składników odżywczych.

Jogurt

Aktywne kultury bakterii

Spożywanie pokarmów bogatych w probiotyki ma niesamowite korzyści dla zdrowia psychicznego. Dzieje się tak dzięki "osi" jelitowo-mózgowej, która zapewnia równowagę zdrowych bakterii jelitowych, mózgu i nastroju.

Jagody

Bogactwo przeciwutleniaczy

Te małe owoce zawierają sporo przeciwutleniaczy oraz witaminy C, które poprawiają zdrowie mózgu, pomagając jednocześnie w depresji i lękach.

Jaja

Ogrom wartości odżywczych

Jajka są jednym z najbardziej odżywczych produktów. Zawierają m.in. cholinę, która wpływa pozytywnie na poziom lęku.

Herbata rumiankowa

Właściwości relaksacyjne

Rumianek jest ziołem od dawna używanym w celach relaksacyjnych. Uspokaja i pomaga lepiej spać, a dobry sen jest bardzo ważny dla zmniejszenia zaburzeń lękowych i depresji.

Zielona herbata

Matcha

Nie można też zapomnieć o zielonej herbacie, a szczególnie jej sproszkowanej wersji matcha. Znana jest z łagodzącej stres L-teaniny, aminokwasu niebiałkowego (czyli takiego, który nie występuje w białku pokarmowym). Matcha i ​zawarta w niej L-teanina zwiększają relaksację i zmniejszają aktywność markera stresu zwanego alfa-amylazą ślinową.

Szpinak

Przydatne minerały i witaminy

Szpinak jest bogaty w magnez i witaminy z grupy B. Zjedzenie obfitej porcji sałatki szpinakowej podczas lunchu zapewni Ci zastrzyk witamin. Dodając do niej migdał​y lub pest​ki dyni jeszcze bardziej zwiększysz ilość magnezu.

Boćwina

Kolejna porcja magnezu

Boćwina to kolejna roślina, która dzięki dużej ilości magnezu może pomóc Ci w walce ze stresem. Magnez jest bardzo ważny, ponieważ jego niski poziom często związany jest z epizodami lęków.

Łosoś

Duża dawka omega-3

Jeśli zmagasz się ze stresem i niepokojem, dodanie kwasów omega-3 do codziennej diety jest koniecznością. Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stany zapalne, zmniejszają niepokój i łagodzą objawy związane z lękiem, takie jak przyspieszone tętno. Kwasy tłuszczowe występujące w łososiu mogą pomóc w regulacji poziomu serotoniny i dopaminy, co prowadzi do ogólnego uspokojenia i relaksu.

Orzechy brazylijskie

Dla uzyskania selenu

Dodawanie orzechów i nasion do posiłków jest świetną praktyką. Szczególnie orzechy brazylijskie są doskonałym źródłem selenu, którego niedobór wywołuje niepokój, depresję i zmęczenie.

Słodkie ziemniaki

I inne węglowodany złożone

Słodkie ziemniaki i inne źródła węglowodanów o dużej zawartości składników odżywczych mogą wpływać na poziom kortyzolu - hormonu, który wpływa na różne ​obszary w naszym organizmie, w tym na reakcję na stres. Nasz organizm sam reguluje poziom kortyzolu, ale węglowodany wydają się pomagać w obniżaniu jego poziomu i mogą obniżać tym samym poziom stresu.

Gorzka czekolada

Dobroczynna serotonina

Najwięcej serotoniny ma czekolada z 85% zawartością kakao. S​erotonina potocznie nazywana jest hormonem szczęścia i jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za nasze samopoczucie i nastrój. Ponadto ciemna czekolada zawiera magnez, a już wiemy, że obniża on poziom stresu. Magnez hamuje uwalnianie kortyzolu (hormonu stresu) i odgrywa ważną rolę w zdrowiu mózgu.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o kontrolowanie poziomu stresu, lęku oraz depresji, pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. Jednak spożywanie pokarmów bogatych w składniki odżywcze o właściwościach, które mogą pomóc Ci znaleźć spokój, jest również dobrym pomysłem ​i z pewnością nie zaszkodzi. Sprawdź, czy możesz ulepszyć swoją dietę dzięki niektórym liściastym warzywom, bogatym w białko jajom i orzechom, oraz dobrym źródłom zdrowych tłuszczy.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.