IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy noszenie obcasów zwiększa ryzyko zwyrodnienia stawów?

Czy noszenie obcasów zwiększa ryzyko zwyrodnienia stawów?
Każda kobieta posiada kilka, a może nawet kilkadziesiąt par szpilek w swojej szafie. Uwielbiamy nosić szpilki… Buty na obcasie oczywiście wydłużają nogę oraz dodają kilku upragnionych centymetrów, czyniąc nas jeszcze bardziej pożądanymi. Są uzupełnieniem do wielu eleganckich kreacji, dodając nam wdzięku i klasy.

Jeśli pracujesz w biurze z pewnością ubierasz się dość elegancko, traktując szpilki, jako codzienny, obowiązkowy dodatek do swojej garderoby. Musisz wiedzieć, że częste noszenie wysokich obcasów może powodować problemy, w tym ból pleców, a nawet chorobę zwyrodnieniową stawów. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów to forma zwyrodnieniowego zapalenia stawów, polega na tym, iż chrząstka pokrywająca kości staje się cieńsza i słabsza. Przez co staje się mniej zdolna do zapobiegania tarciu między kośćmi w trakcie ich poruszania się. Choroby zwyrodnieniowe stawów najczęściej występują po 50. roku życia, zdecydowanie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Wiele czynników przyczynia się do większej częstotliwości występowania tej choroby u kobiet, dlatego eksperci rozpoczęli badania nad tym, aby sprawdzić, czy częste noszenie obcasów u kobiet może mieć wpływ na zapalenie stawów.

Dowiedziono, że noszenie wysokich obcasów zmienia biomechanikę chodu i im wyżej jest pięta, tym większy ma to wpływ na postawę i układ szkieletu. Na postawę sylwetki i bóle stawów, w połączeniu z noszeniem butów na wysokim obcasie, ma również masa ciała. Jednym z najczęstszych czynników ryzyka chorób zwyrodnienia stawu kolanowego jest nadwaga i otyłość. Im większa masa ciała, tym większy nacisk na staw kolanowy. Czy wysokie obcasy mają na to jeszcze większy wpływ? Tak, dowiedziono, że noszenie wysokich obcasów ma negatywny wpływ na chód i prowadzi do dalszych zmian, szczególnie u osób z nadwagą i otyłością. 

Częste noszenie obcasów wiąże się również z innymi problemami ortopedycznymi. Jedną z nich jest zdeformowana postawa ciała. Poprzez ciągłe chodzenie „na palcach”, czyli z podniesioną piętą do góry, klatka piersiowa zostaje wypchnięta do przodu, co również zwiększa ryzyko problemów kręgosłupa, a także bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Dodatkowo noszenie wysokich obcasów może przyczynić się do bólu szyi i ramion.

W jaki sposób bezpiecznie nosić obcasy? 

Obcasy o wysokości 6-7 cm są z pewnością dużo bezpieczniejszym wyborem, niż te 10-12 cm. Niższe obcasy są mniej ingerującym rozwiązaniem, a nadal dodają uroku i kobiecości. Pamiętaj, aby zawsze dobrać odpowiedni rozmiar. To niezwykle ważne, aby but był wygodny, nie obcierał, ani nie wywoływał dodatkowych obrzęków stóp czy palców. 

Podsumowanie

Wysoki obcas zmienia postawę ciała, co zmienia biomechanikę chodu i zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów, szczególnie jeśli jesteś osobą z nadwagą. Jeśli chcesz bezpieczniej korzystać z tej formy kobiecej elegancji, zadbaj przede wszystkim o swoją wagę, a także o ćwiczenia fizyczne, które korzystnie wpływają na Twoje stawy. Przy drobnych dolegliwościach ze strony układu ruchu, warto stosować preparat Flex firmy Allnutrition. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.