IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego jedzenie powinno być smaczne?

Zdrowe odżywianie utożsamiane jest z ascezą, wyrzeczeniem się smakowitości potraw na korzyść ich zdrowotności czy korzystnego wpływu na estetykę sylwetki. Biorąc pod uwagę łatwy dostęp do żywności niezdrowej, wysoko-przetworzonej, bogatej w cukry rafinowane i utwardzone tłuszcze, komponowanie zdrowego jadłospisu z pominięciem potrzeby zaspokajania apetytu niesie za sobą ryzyko frustracji, a także zmniejsza szanse na utrzymanie zaplanowanego reżimu dietetycznego. Ma to szczególne znaczenie w wypadku programów żywieniowych ukierunkowanych na redukcję tkanki tłuszczowej.

Co prawda, o ile przygotowanie mniej smacznych posiłków pozwala lepiej zapanować nad chęcią zjedzenia dokładki, o tyle jednocześnie zwiększa potrzebę spożycia pokarmów niepożądanych, które zaspokoją nie tylko głód, ale i apetyt.

Również w wypadku stosowania tzw. dieta na masę, aspekt smakowitości ma spore znaczenie. W okresie zwiększania masy ciała wiele osób ma problem z dostarczeniem odpowiednio wysokiej ilości kalorii z konwencjonalnego pożywienia.

Modelowe diety kulturystyczne składają się często z posiłków zaprojektowanych z pominięciem aspektów takich jak smak czy wygląd potrawy. Dostarczenie 4000 kcal z pokarmów, które są nie tylko monotonne, ale również niesmaczne i nieapetycznie podane jest nie lada wyczynem i mało komu się to udaje.

Przesadne koncentrowanie się na kaloryczności spożywanych posiłków, zawartości białka, węglowodanów i tłuszczu, czy pór przyjmowania pokarmów stanowić może źródło frustracji i prowadzić do ortoreksji.

Dodatkowo pomijanie aspektów takich jak smakowitość, czy wygląd potraw zubaża życie w jedną z największych przyjemności, jaką jest jedzenie. Stanowić może także przyczynę tzw. skoków w bok, prowadzących do kompulsywnego objadania się produktami żywnościowymi najgorszej jakości.

Spożywanie niesmacznych pokarmów, czy też zmuszanie się do ich jedzenia to nie tylko rodzaj udręki psychicznej, ale także gorsza przyswajalność zawartych w pokarmie składników odżywczych.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.