Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dzienna ilość kroków – od czego zależy i ile powinna wynosić?

Dzienna ilość kroków – od czego zależy i ile powinna wynosić?
Chociaż nie ma ścisłych zasad określających, ile kroków dziennie dana osoba potrzebuje, to podejmowanie wysiłku w celu zwiększenia tej liczby może pomóc ludziom osiągać cele zdrowotne i sprawnościowe. Wiele osób korzysta z różnych aplikacji na smartfony albo z zegarków sportowych. Pozwala to kontrolować dzienną ilość kroków i jednocześnie motywuje do regularnej aktywności. To, ile kroków wykonujemy, zależy też od wielu różnych czynników, np. od wieku, płci, zawodu, a nawet lokalizacji.

Jakie są korzyści z chodzenia?

Dla większości ludzi spacery to tania i łatwo dostępna forma aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności. Regularny ruch buduje siłę i wytrzymałość mięśni. Odgrywa także rolę w zapobieganiu wielu przewlekłym chorobom, m.in. chorobie wieńcowej, cukrzycy typu 2, otyłości, wysokiemu ciśnieniu krwi, osteoporozie, wysokiemu cholesterolowi, depresji, lękom i innym.

Co ważne, chodzenie stwarza niewielkie ryzyko kontuzji w porównaniu z innymi formami aktywności. Ponadto nie wymaga specjalnego sprzętu ani odzieży.

Ilość kroków a wiek

Średnia dzienna ilość kroków może zmieniać się wraz z wiekiem. Zwykle osoby poniżej 18. roku życia wykonują ich więcej niż te w wieku średnim. Oczywiście zależy to od wielu innych czynników, m.in. temperamentu, stylu życia, podejścia do aktywności itp. Mimo wszystko najczęściej im człowiek młodszy, tym bardziej ruchliwy. Warto też zaznaczyć, że młodzi częściej poruszają się „na nogach”, a dorośli korzystają z samochodów i innych form komunikacji. Niestety aktywność obniża się wśród dzieci - tutaj oczywiście winne są smartphony i czas, jaki kradną tej grupie wiekowej.

Ilość kroków a płeć

Średnia liczba kroków, które osoba wykonuje dziennie, może również różnić się w zależności od płci. Okazuje się, że niezależnie od wieku, to właśnie osoby płci męskiej wykonują tych kroków więcej.

Ilość kroków a wykonywany zawód

Średnia liczba kroków, które dana osoba wykonuje każdego dnia, może się również różnić w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Nie jest w tym nic dziwnego, jeśli zauważymy, że niektóre zawody są typowo siedzące, choćby praca za biurkiem, a inne wymagają ciągłego ruchu, np. pracownik magazynowy, budowlaniec, osoby pracujące w handlu detalicznym itp.

Ilość kroków a lokalizacja

Średnia liczba kroków może się też różnić w zależności od miejsca zamieszkania. Najwięcej kroków wykonują mieszkańcy Hongkongu, Chin i Szwajcarii, a najmniej Stanów Zjednoczonych. Jeśli przyjrzeć się dokładniej, to istnieje duża rozbieżność pomiędzy tymi liczbami, wynikająca z różnic w stylu życia, używanych środków transportu, stanu zdrowia itp.

Ile powinna wynosić średnia ilość kroków?

Wiele się mówi o magicznych 10.000 kroków dziennie. Dla jednych jest to niewykonalne, dla innych są to śmiesznie małe ilości. Tak naprawdę warto trzymać się ogólnych zaleceń dotyczących dziennej aktywności, która mówi, że optymalnie jest utrzymywać ok. 150 minut aktywności tygodniowo. Daje nam to przykładowo pięć dni po 30 minut ruchu. A taki 30-minutowy energiczny spacer to już 3000-4000 kroków. Dodając do tego jeszcze kroki, które wykonujemy, poruszając się po domu, na zakupach, w pracy, można uzbierać ich znacznie więcej.

Dla wielu osób taki rodzaj aktywności, to niewiele, ale często od czegoś trzeba zacząć i spacery mogą być bardzo dobrym początkiem. W dalszej kolejności warto dążyć do 10000 kroków w tempie, które pozwoli na podniesienia tętna. Zalecenie to może być nieco niższe dla osób starszych.

Jak zwiększyć dzienną ilość kroków?

  1. Wyznaczaj sobie cele i pilnuj, by je realizować (pomocna będzie aplikacja, która będzie mierzyła, ile kroków zrobiłaś).
  2. Wybieraj przyjemne trasy, którymi chętnie będziesz chodzić.
  3. Zapraszaj na spacer przyjaciółkę, żeby przy okazji porozmawiać.
  4. Przygarnij psa, z którym będziesz musiała wychodzić, czy Ci się chce, czy nie chce.
  5. Zapewniaj sobie utrudnienia, np. parkuj dalej od miejsca docelowego, a jeśli jeździsz komunikacją -wysiadaj trochę wcześniej.
  6. Wybieraj schody zamiast windy.

Podsumowanie

Średnia ilość kroków, które dana osoba wykonuje w ciągu dnia, może się różnić w zależności od wielu czynników. Jeśli należysz do osób, które chcą sukcesywnie zwiększać ich liczbę. Skup się na ich monitorowaniu i wyznaczaniu sobie celów. Warto wtedy skorzystać z aplikacji w telefonie lub zegarku sportowym. Jeżeli do tej pory niewiele się ruszałaś, nie zakładaj, że z dnia na dzień będziesz robić o kilka tysięcy kroków więcej. Zwiększaj ich ilość sukcesywnie, tak by nie stracić motywacji.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.