Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak sport wpływa na psychikę

Jak sport wpływa na psychikę
Decydując się na podjęcie aktywności fizycznej, w większości przypadków zależy nam przede wszystkim na pracowaniu nad estetyką sylwetki. Tymczasem systematyczne uprawianie sportu nie tylko doskonale wpływa na wygląd i zdrowie fizyczne, ale pozwala także na utrzymanie doskonałej formy psychicznej, co jest niezwykle ważne w dobie wszechobecnego stresu.

Sport a kontrola stresu

Jak wiadomo, organizm poddawany działaniu określonych bodźców, w końcu się do nich w mniejszym lub większym stopniu adaptuje. A do tego, że sport – nie tylko wyczynowy, wiąże się z pewnego rodzaju presją myślę, iż nie trzeba nikogo przekonywać. Jak pokazują badania przeprowadzone przez naukowców osoby, które systematycznie uprawiają sport są znacznie odporniejsze na negatywne skutki stresu. Gdy w ramach eksperymentu zmuszono osoby aktywne fizycznie i nieaktywne do napisania trudnego egzaminu, to okazało się, iż poziom kortyzolu będący wskaźnikiem subiektywnego odczuwania stresu, był znacznie niższy w tej pierwszej grupie. Sport pozwala na bardziej efektywne radzenie sobie z napięciem i presją.

Sport a poczucie własnej wartości

Obserwowanie postępów w danej dyscyplinie sportowej, interakcje z innymi osobami, zdrowa konkurencja oraz permanentne doskonalenie się w sposób znaczący wpływają na samoocenę osób w różnym wieku – zarówno dzieci jak i osób dojrzałych. Pozytywne zdanie o sobie samym wzmacnia poczucie własnej wartości. Sport daje także możliwość rozładowania napięcia i gniewu w sposób ukierunkowany.  Dzięki temu zapobiega rozwojowi stanów depresyjnych czy zaburzeń emocjonalnych.

Sport a inteligencja

Uważa się, że systematycznie uprawiana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na rozwój funkcji poznawczych, a w szczególności intelektu. Bynajmniej nie chodzi tylko o takie dyscypliny sportowe jak gra w szachy. Dodatkowo sport uczy samodyscypliny. Dlatego stereotypowy wizerunek mięśniaka jako mało rozgarniętego ignoranta już dawno odszedł do lamusa. Doniesienia na temat poprawy inteligencji stanowią obiekt badań wielu naukowców – badania z użyciem rezonansu magnetycznego potwierdzają u osób aktywnych wzrost stopnia neurogenezy (powstawania nowych neuronów) w mózgu w obrębie hipokampa, który odpowiada m.in. za przyswajanie nowych informacji. 

Sport a samopoczucie

Aktywność fizyczna pobudza organizm do wydzielania endorfin – dzięki czemu można osiągnąć stan lekko euforycznego zadowolenia. Psychologowie podkreślają, że jest to zjawisko, które się nie nudzi, a osoby regularnie uprawiające sport znacznie częściej cieszą się nawet z niewielkich, codziennych spraw.

Ludzie aktywni to niekoniecznie ludzi ogarnięci obsesją na punkcie wyglądu. Można biegać, chodzić na siłownię czy basen nawet wtedy gdy nie posiada się problemów z nadmierną masą ciała. Sport w sposób kompleksowy pozytywnie wpływa na jakość życie – pomaga w zmaganiach ze stresem, chandrą czy zaniżonym poczuciem własnej wartości.