Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy czekoladą można się objadać bezkarnie?

Czy czekoladą można się objadać bezkarnie?
Jak wiadomo, czekolada podobnie jak inne słodycze ze względu na swoją kaloryczność i sporą zawartość cukru nie jest specjalnie polecana osobom dbającym o swoją sylwetkę. W ostatnich czasach jednak coraz częściej porusza się kwestię prozdrowotnych właściwości związków fenolowych zawartych w ziarnach kakaowca, które korzystnie wpływają na profil lipidowy, a wg niektórych źródeł przyspieszać mogą odchudzanie! Czy więc czekolada, w skład której wchodzi przecież kakao, faktycznie jest taka niezdrowa?

Czekolada a korzyści zdrowotne

Przeglądając literaturę naukową przyznać trzeba, że istnieją publikacje wskazujące na pewne korzyści wynikające z konsumpcji czekolady. Jak się okazuje jednak ważne jest to po jaką czekoladę sięgamy. Wyniki badań naukowych wskazują na ewidentną przewagę gorzkiej czekolady (zawierającej minimum 70% kakao) nad jej mlecznymi, białymi i nadziewanymi odpowiednikami – zwłaszcza w kontekście zdrowotnym. Czekolady, po które tak chętnie sięgają dzieci i dorośli stanowią niemal wyłącznie źródło cukru . Dają chwilową przyjemność związaną z odczuwaniem smaku słodkiego, a oprócz tego przyczyniają się do przyspieszenia rozwoju „oponki” tłuszczowej wokół pasa.

Tymczasem czekolady o zawartości minimum 70% kakao stanowią cenne źródło flawonoidów i związków przeciwutleniających. Naukowcy przekonują, iż włączenie jej do diety pomaga regulować profil lipidowy krwi – opublikowane wyniki metaanalizy wskazują, iż u osób z czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia wprowadzenie gorzkiej czekolady do jadłospisu pomaga zmniejszyć poziom tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz w niewielkim stopniu obniżyć poziom cholesterolu całkowitego.

Stosunkowo niedawno przedstawiono również potencjalne korzyści dla funkcjonowania mózgu, wynikające z regularnej konsumpcji gorzkiej czekolady. W zaprezentowanych wynikach eksperymentu potwierdzono, iż włączenie tego smakołyku do diety może pomóc spowolnić proces starzenia się mózgu, a także łagodzić konsekwencje zmęczenia czy braku snu.

Czy czekoladą można się objadać bezkarnie?

Oczywiście, że nie. W przypadku gorzkiej czekolady również należy zachować umiar. Objadanie się czy zastępowanie nią posiłków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby odczuć prozdrowotne właściwości gorzkiej czekolady należy wkomponować ją w odpowiednio zbilansowany jadłospis. Zalecane ilości liczy się w kostkach, a nie tabliczkach….

Podsumowanie

Czekolada o zawartości minimum 70% kakao stanowi cenny element zdrowego jadłospisu. Bogactwo składników o charakterze antyoksydacyjnym korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, minimalizując ryzyko rozwoju chorób serca, a także pomaga utrzymać mózg w dobrej formie. Pomocna jest także w trakcie stosowania diet redukcyjnych, gdyż skutecznie zaspokaja ochotę na „coś czekoladowego”. Należy jednak pamiętać, aby wkomponować gorzką czekoladę w jadłospis w sposób rozsądny. Zbyt duże ilości przynieść mogą więcej szkód niż korzyści.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.