Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie są negatywne skutki palenia papierosów u kobiet?

Jakie są negatywne skutki palenia papierosów u kobiet?
Wszyscy wiemy, że palenie szkodzi. Papierosy mogą powodować raka i zwiększać ryzyko chorób serca. Okazuje się, że kobiety bardziej niż mężczyźni narażone są na ryzyko rozwoju chorób związanych z paleniem. Oto kilka z nich.

Palenie a tabletki antykoncepcyjne

Kobiety palące, które stosują doustne środki antykoncepcyjne, podlegają zwiększonemu ryzyku rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zakrzepica, zawał serca i udar. Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem i kobiety powyżej 35. roku życia, które palą, nie powinny stosować doustnych środków antykoncepcyjnych. 

Problemy z płodnością

Kobiety, które palą, narażają się na znacznie większe ryzyko bezpłodności, niż kobiety  niepalące.

Badania pokazują, że u kobiet palących może dojść do osłabienia owulacji oraz zdolności  zajścia w ciążę. Substancje chemiczne zawarte w tytoniu mogą również zmieniać płyn szyjki macicy, czyniąc go toksycznym dla plemników, co utrudnia zajście w ciążę.

Toksyczne związki znajdujące się w papierosach mogą powodować mutacje genów, które mogą powodować poronienia, wady wrodzone, raka i inne problemy zdrowotne u dziecka.

Hormony i choroby serca

Kobiety, które palą, narażone są na  zwiększone ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar, podczas stosowania preparatów hormonalnych. 

Naukowcy z Danii odnotowali o 50 procent wyższe ryzyko zawału serca u palących kobiet niż u palących mężczyzn. Ta różnica może wynikać z interakcji estrogenu z substancjami chemicznymi znajdującymi się w papierosach.

Około spora część zgonów kobiet z powodu choroby niedokrwiennej serca jest przypisywanych paleniu papierosów każdego roku. Chociaż większość tych zgonów występuje u kobiet po menopauzie, ryzyko chorób serca związanych z paleniem jest znacznie wyższe u młodych kobiet palących.

Rak szyjki macicy

Wszystkie kobiety powinny regularne wykonywać badania gineklogiczne, ale kobiety palące powinny to robić częściej. Badania pokazują, że palenie może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Jedno z badań wykazało 80 procent większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy u palaczek.

Pacjentki z rakiem szyjki macicy, które rzuciły palenie lub zmniejszyły ilość spalanych papierosów o co najmniej 75 procent, mogą mieć większe szanse na remisję i przeżycie, niż kobiety które nadal palą.

Substancje chemiczne które znajdują się  w papierosach, mogą także osłabiać zdolność komórek  do zwalczania infekcji.

Rak piersi

American Cancer Society opublikowało wyniki badania, które dowiodło, że palące pacjentki z rakiem piersi podlegają większemu ryzyko zgonu o co najmniej 25 procent - ryzyko to wzrasta wraz z liczbą wypalanych  papierosów. Ryzyko śmiertelnego raka piersi wzrasta nawet o 75 procent w przypadku kobiet, które wypalają dwie paczki papierosów lub więcej dziennie.

Dobra wiadomość jest taka, że rzucając palenie zmniejszasz potencjalne ryzyko zgonu z powodu raka piersi w przyszłości.

Jak rzucić palenie?

Zaplanuj z wyprzedzeniem rzucenie palenia na konkretny dzień. Kiedy nadejdzie ten dzień upewnij się, że wyrzuciłaś wszystkie papierosy, zapalniczki i popielniczki, które masz w domu, aby nie ulec pokusie. Miej pod ręką dużo surowych warzyw i zdrowych przekąsek na czas, gdy nadejdzie Cię ochota na palenie, tak żeby zająć czymś ręce i usta.

Wiele kobiet obawia się przybrania na wadze w wyniku rzucenia palenia. Zapisz się na ćwiczenia, jogę, biegaj. Wypełnij czas wolny, żeby nie myśleć o paleniu. Ćwiczenia dodatkowo pomogą przywrócić Ci zdrowie i poprawią samopoczucie, zwłaszcza na początku rzucania palenia.

To świetny moment by zmienić ogólny styl życia i pomyśleć do dobrze zaplanowanej diecie.

Źródła: https://www.verywellmind.com/smoking-womens-health-perspective-3520429

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.