Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedz i spalaj tłuszcz – czyli jak komponować posiłki, by przyspieszały odchudzanie?

Odchudzanie, by przebiegało sprawnie, wymaga nie tylko motywacji i silnej woli, ale także odpowiedniej podaży składników odżywczych. Można powiedzieć, że organizm żeby w ogóle mógł sięgnąć do rezerw tłuszczowych musi wiedzieć, że zapewnione ma odpowiednie ku temu warunki, w innym wypadku zacznie się bronić wydzielając tony kortyzolu – hormonu, który w sposób wybitny utrudnia redukcję tkanki tłuszczowej.

Tak więc bezmyślne praktyki polegające na drastycznym ograniczeniu podaż energii czy pomijanie kwestii właściwej podaży skalników o charakterze budulcowym i regulatorowym szybko doprowadzają metabolizm do degrengolady.

Niestety wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że aby skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów wystarczy po prostu mniej jeść. Jak łatwo się przekonać, spożycie pokarmu można drastycznie ograniczyć na tydzień, góra dwa, a potem pojawiają się „schody”: apetyt rośnie do takich rozmiarów, że jest niemożliwy do opanowania i w końcu rzucamy się na jedzenie. Tak więc zamiast walczyć z własną fizjologią należy wyjść jej naprzeciw i... jeść, ale z głową.

Rano warto zjeść śniadanie

Nie oznacza to jednak że należy się do niego zmuszać, czy też pchać w siebie od rana tony płatków, pieczywa, dżemów czy owocowych jogurtów. W ramach pierwszego posiłku w ciągu dnia należy dostarczyć solidnej porcji białka – dlaczego? Otóż białko ma dwa podstawowe walory: z jednej strony tłumi apetyt na długo, a z drugiej działa termogennie, czyli podkręca metabolizm nasilając wydatkowanie energii. Po omlecie z warzywami i otrębami przyjemne uczucie sytości towarzyszyć Ci będzie przynajmniej do południa. Co więcej, zauważysz także, że Twój mózg wcale nie pracuje gorzej bez solidnej porcji cukrów, a wręcz zaskakuje długo utrzymującą się świeżością.

Koło południa warto spożyć drugi posiłek

Najlepiej w postaci sałatki z grillowanego mięsa i świeżych warzyw lub choćby mozarelli z pomidorem i oliwą z dodatkiem ziół takich jak bazylia (caprese). Jeśli nie masz czasu na takie dania weź ze sobą do szkoły lub pracy paczkę orzechów włoskich lub migdałów, porcję owoców i kubek kefiru lub jogurtu naturalnego i voila! Oto masz szybkie, wysokowartościowe i niezwykle sycące drugie śniadanie. Dobrą alternatywą może być także kanapka z razowego pieczywa. Nie pomijaj tego posiłku i nie zastępuj przekąskami takimi jak batoniki czy ciastka.

Obiad

Zamiast w drodze do domu ze szkoły czy pracy zajeżdżać do baru szybkiej obsługi, wpadnij do sklepu i kup mięso i świeże warzywa. Jeśli dokucza Ci głód zjedz jakiś owoc, ale pod żadnym pozorem nie daj się skusić na pizzę czy kebab. Na obiad możesz zjeść pieczoną wołowinę, drób, wieprzowinę lub choćby grillowanego łososia z porcją warzyw i brązowym ryżem. Możesz dodać oliwy z oliwek. Dostarczysz tym samym pełnowartościowego białka, zdrowego tłuszczu, błonnika oraz witamin i składników mineralnych. Nie żałuj przypraw, zwłaszcza ostrych, które działają termogennie i przyspieszają spalanie tłuszczu.

Pomiędzy obiadem a kolacją

Jeśli odczuwasz głód pomiędzy obiadem a kolacją, a zwłaszcza jeżeli masz w tym czasie ochotę na coś słodkiego zjedz porcję owoców. Jeżeli trenujesz nie zapomnij spożyć po wysiłku choć symbolicznej dawki białka bądź to w postaci odżywki bądź choćby w postaci jogurtu lub mleka.

Kolacja

Na kolację powtórzyć możesz danie z obiadu albo sałatkę, którą jadłeś na drugie śniadanie (przygotowując uprzednio więcej jedzenia) lub też jak masz czas zaserwować sobie inne danie, choćby kanapki z razowego pieczywa z wędzonym łososiem, albo serek wiejski z ogórkiem i pomidorem. Nie zapominaj o solidnej porcji warzyw. Staraj się też nie jeść zbyt późno przed snem, chociaż najedzony zaśniesz zapewne szybciej, to rano możesz obudzić się niewyspany.

Podsumowanie

Ważne jest także by posiłki spożywać w spokoju, powili, starannie przeżuwając każdy kęs, poprawiając tym samym komfort trawienia, zmniejszając ryzyko problemów takich jak wzdęcia oraz dając czas swojemu organizmowi na odczytanie sygnałów informujących o uczuciu sytości. Warto także pamiętać, że na przemianę materii korzystnie oddziałują wspomniane wcześniej, ostre przyprawy, a także kawa i herbata bez cukru (czarna zielona, czerwona, yerba mate) oraz gorzkie kakao. Oczywiście nieodłączny elementem pracy nad estetyką ciała jest także regularna aktywność fizyczna dopasowana do indywidualnego poziomu wytrenowania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.