Jeśli masz za sobą choć jedną kurację odchudzającą bądź po prostu interesujesz się kwestią zdrowego odżywiania, zapewne spotkałeś się z przekonaniem, zgodnie z którym korzystniej jest jeść mniej – a częściej, zamiast więcej a rzadziej. Zgodnie z tą koncepcją dobrze zbilansowana dieta powinna opierać się na pięciu czy nawet sześciu posiłkach spożywanych w równych odstępach czasu w ciągu dnia. Na przekór obowiązującym standardom, w niniejszym artykule wyjaśnię dlaczego w kwestii spożywania posiłków „częściej”, wcale nie oznacza „lepiej”.
Częstsze posiłki nie przyspieszają odchudzania
Przyjęło się uważać, że zwiększenie częstotliwości posiłków przyspiesza proces odchudzania poprzez zwiększenie tempa przemiany materii, nasilając termogenezę poposiłkową. Dietetycy, trenerzy i promotorzy zdrowia jednym głosem powielają tę bzdurę szerząc wszem i wobec – powiedzmy sobie szczerze - niewiedzę. Przeprowadzona przez francuskich naukowców analiza dostępnych wyników badań jasno wykazała, iż nie ma dowodów na to, że częstotliwości spożywania posiłków w jakikolwiek sposób wpływa na dobowe wydatkowanie energii.
Również eksperyment przeprowadzony przez kanadyjskich badaczy udowodnił, że zwiększenie częstotliwości spożywania posiłków w żaden sposób nie przyspiesza odchudzania. Czyżby więc cała głośna i dobrze ugruntowana teoria była jedynie retoryczna wydmuszką? Cóż, wiele wskazuje na to, że tak.
Częstsze posiłki nie chronią przed chorobami układu krążenia
Zwiększenie częstotliwości posiłków polecane jest nie tylko osobom odchudzającym się i dbającym o linię, ale także wszystkim, którym zależy na zachowaniu optymalnego stanu zdrowia układu krążenia. Uważa sie bowiem, że jeśli posiłki są mniejsze, a częstsze to dieta wywiera korzystniejszy wpływ na funkcje śródbłonka, poziom cholesterolu i triacylogliceroli. Niestety również i tutaj obowiązujące poglądy wydają się być co najmniej wątpliwe. Amerykańscy naukowcy, którzy porównali wpływ dwóch izokalorycznych diet różniących się jedynie ilością posiłków ( trzy lub sześć pozycji w menu), na poziom insuliny i profil lipidowy u otyłych kobiet, zauważyli, że wyższa częstotliwość jedzenia powoduje większy wzrost poziomu triacylogliceroli, co z pewnością nie jest skutkiem pożądanym.
Podsumowanie
W teorii wyższa częstotliwość spożywanych posiłków nie tylko sprzyjać ma odchudzaniu i ułatwiać prawidłowe wykorzystanie przez organizm wszystkich składników odżywczych, ale także korzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie. W praktyce niestety nikt niezbicie takowych zależności nie wykazał. Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić z jakich źródeł naukowych wywodzi się przekonanie, zgodnie z którym częstsze, a mniejsze posiłki są korzystniejsze niż rzadsze – a większe, podkreślić jednak należy, iż jest ono błędne, a przynajmniej – nie ma wystarczającego wsparcia w wynikach badań.
Źródła:
• Bellisle F, McDevitt R, Prentice AM. Meal frequency and energy balance. Br J Nutr. 1997 Apr;77 Suppl 1:S57-70. • Cameron JD, Cyr MJ, Doucet E. Increased meal frequency does not promote greater weight loss in subjects who were prescribed an 8-week equi-energetic energy-restricted diet. Br J Nutr. 2010 Apr;103(8):1098-101 • Heden TD, Liu Y, Sims LJ, Whaley-Connell AT, et all. Meal Frequency Differentially Alters Postprandial Triacylglycerol and Insulin Concentrations in Obese Women. Obesity (Silver Spring). 2012 Jun 22. doi: 10.1038/oby.2012.171.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.