Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kontrowersyjny botoks - okiełznanie trucizny

Botoks kojarzony jest przede wszystkim jako skuteczny, mało inwazyjny środek niwelujący zmarszczki. Dzięki niemu, zarówno panie jak i panowie mogą odzyskać młodzieńczy wygląd, bez interwencji chirurgicznego skalpela. Rzadko pamięta się o fakcie, iż jest to związek, który ze względu na swoją toksyczność brany był pod uwagę jako broń biologiczna.

Jaka jest historia tego preparatu ?

Botoks, czyli tak naprawdę toksyna botulinowa to produkt pochodzenia naturalnego, wytwarzany przez beztlenowe pałeczki jadu kiełbasianego, powszechnie występujące np. w glebie. Zakażenia produktów żywnościowych tą bakterią przynosiło w czasach, kiedy metody utrwalania żywności nie były jeszcze tak rozwinięte, śmiertelne żniwo. Mówi się nawet o masowych zatruciach jadem kiełbasianym, które nieodpowiednio leczone często kończyły się tragicznie. Dawka śmiertelna dla człowieka to ilość poniżej 300ng!

Jaki jest   mechanizm działania toksyny botulinowej?

Substancja ta doprowadza do zahamowania wydzielania ważnego neuroprzekaźnika, jakim jest acetylocholina, co z kolei uniemożliwia przewodzenie bodźców nerwowych, odpowiedzialnych między innymi za skurcz mięśni. Cechą, dzięki której toksyna botulinowa zyskała sławę i stała się obiektem zainteresowań naukowców z wielu dziedzin jest zdolność do odwracalnego porażenia mięśni poprzecznie prążkowanych. Odwracalnego – pod warunkiem zastosowania odpowiedniego stężenia i dawki.

Botoks w okulistyce                                                           

Pierwsze dane dotyczące zastosowania botoksu w medycynie pochodzą z roku 1968. Dotyczą zabiegów leczenia choroby oczu znanej powszechnie jako zez. W 1987 roku pewna kanadyjska okulistka, która stosowała tę substancję do leczenia skurczu powiek zaobserwowała wygładzenie zmarszczek wokół oczu pacjentki. Zbieg okoliczności – mąż okulistki był dermatologiem, który szczerze i poważnie zainteresował się obserwacjami swej małżonki. Dalsze badania i rozpropagowanie botoksu w kosmetyce było tylko kwestią czasu. W roku 2002 FDA dopuściła stosowanie botulinotoksyny jako środka niwelującego zmarszczki.

Botoks jako obiekt zainteresowania naukowców

Toksyna botulinowa z jednej strony przyczyniła się do śmierci wielu ludzi na skutek spożycia zatrutej żywności, a z drugiej strony, okiełznana przez specjalistów przyniosła wiele korzyści zdrowotnych i estetycznych. Co ciekawe naukowcy znajdują kolejne zastosowania dla tej substancji. Oprócz niwelowania zmarszczek, leczenia chorób oczu, botoks stosowany jest także jako skuteczny środek w leczeniu migreny. Przełomowe znaczenie, zwłaszcza w walce z lekooporną depresją, może mieć fakt pozytywnego wpływu botulinotoksyny na samopoczucie i stan emocjonalny.  Badania potwierdzają także pozytywny efekt związany z łagodzeniem dolegliwości związanych z tzw. objawem Raynauda.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.