Od kilku tygodni starasz się jeść tylko „zdrowe” produkty o obniżonej zawartości tłuszczu i pomimo tego nie widzisz żadnych efektów swoich starań? Pomimo niemal zupełnego odtłuszczenia diety ciągle ważysz tyle samo? Cóż, nie tylko Ty doświadczasz tej zależności, jest ona bowiem dość powszechna i zarazem trywialna w swojej prostocie. Zmiana ulubionych produktów na ich odchudzone odpowiedniki nie jest skutecznym sposobem na zmniejszenie masy ciała. Niestety takie są fakty…
Odtłuszczone nadzieje
Chcesz schudnąć – zrezygnuj z tłuszczu! Tym sloganem można byłoby w jednym zdaniu spointować powszechne wyobrażenie na temat odchudzania. Skoro tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pokarmowy (dostarcza więcej energii niż węglowodany i białko razem wzięte), to logicznym się wydaje, ze ograniczenie jego spożycia lub wręcz całkowita niemal eliminacja powinny przynieść szybkie efekty w postaci utraty tkanki tłuszczowej. W rzeczywistości jednak zależność ta wcale nie jest tak oczywista, a bardzo często zdarza się, że trudno w ogóle zaobserwować jej istnienie.
Słodkie złudzenie
Produkty o obniżonej zawartości tłuszczu posiadają zazwyczaj jeden ważny mankament – dostarczają sporo węglowodanów. Węglowodany natomiast spożywane w nadmiarze w sposób wielokierunkowy mogą komplikować odchudzanie. Po pierwsze stanowią one konkurencyjne źródło energii dla tkanek i narządów, organizm więc spala je właśnie zamiast spalać tłuszcz, po drugie ich wysokie spożycie doprowadza do silnej reakcji ze strony insuliny – hormonu hamującego lipolizę (rozkład tłuszczu) i promującego tworzenie i odkładanie tłuszczu. Po trzecie – uwaga – cukry w sposób dość łatwy mogą zostać zamienione na tłuszcz i ulec zmagazynowaniu w okolicach pasa, ud czy bioder…
A odtłuszczonego jemy więcej…
Wiemy już, że odtłuszczone produkty tak naprawdę nie muszą sprzyjać redukcji masy ciała, ze względu na zawarte w nich węglowodany. W badaniach naukowych zaobserwowano jednak jeszcze jedną ciekawą zależność, otóż okazuje się, że produktów otłuszczonych chętniej zjadamy więcej niż ich pełnotłustych odpowiedników. Spowodowane jest to nie tyle sycącymi właściwościami produktów pełnotłustych, ale przede wszystkim tym, że produkty odtłuszczone traktujemy jako zdrowsze co wyłącza naturalne blokady powstrzymujące nas normalnie przed obżarstwem.
Wnioski
Jak więc widać, produkty o obniżonej zawartości tłuszczu nie stanowią raczej dobrego rozwiązania w przypadku osób odchudzających się. Zamiana konwencjonalnych pokarmów na ich odchudzone odpowiedniki nie niesie za sobą istotnych korzyści dla sylwetki. Warto też wiedzieć, że produkty niskotłuszczowe są ubogie w cenne dla nas składniki pokarmowe takie jak witaminy A, E, D, K oraz fosfolipidy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Opieranie na nich codziennej diety nie służy więc również naszemu zdrowiu.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.