Choć jedzenie, rozumiane jako akt spożywania pokarmu, samo w sobie jest przyjemnością, to często zdarza się, że doprowadza do dyskomfortu i rozmaitych „fajerwerków” ze strony układu pokarmowego. Najczęstszą przypadłością są – nie bójmy się tego słowa – wzdęcia, czyli nadmierne gromadzenie gazów w jelitach, które z pewnością nie należy do przyjemnych.
O czym świadczą wzdęcia?
Oprócz ogólnie pojętego dyskomfortu, a nieraz i zażenowania, mogą one świadczyć o pewnych problemach zdrowotnych i jeśli są wyjątkowo uciążliwe – wymagają konsultacji lekarskiej.
Neuropatii trzewnej, zaburzeniom funkcjonowania tarczycy, czy rzekomej niedrożności jelit towarzyszą właśnie wzdęcia. Postawić diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia może jednak jedynie lekarz. Są to jednak przyczyny niezmiernie rzadkie i w tym artykule nie będę poświęcać im uwagi, opiszę za to kilka innych kluczowych czynników mających wpływ na występowanie omawianej przypadłości, a w kolejnej części artykułu przedstawię proste sposoby na poradzenie sobie z problemem wzdęć proponując metody, które każdy może zastosować.
Skąd się biorą wzdęcia?
Z pewnością dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że na komfort trawienny ma wpływ to, co jemy. Również i problem dokuczliwego uczucia „pełności” w brzuchu może zostać skorygowany poprzez właściwy dobór pokarmów, odpowiednią ich obróbkę oraz przykładanie należytej uwagi do sposobu ich spożywania. Zwłaszcza ostatni z wymienionych czynników może być niedocenianym winowajcom problemów trawiennych.
Często też przyczyną wzdęć są niskiej jakości odżywki białkowe i węglowodanowo-białkowe stosowane przez wielu sportowców. Zawartością białek mlecznych towarzyszy często spora ilość laktozy, która jest źle tolerowana przez znaczną część naszej populacji. Również używanie popularnych shaker’ów do zmieszania porcji preparatu powoduje najczęściej jego spienienie. Połykanie piany to przecież połykanie powietrza, które gdy nagromadzi się w jelitach powoduje wzdęcie i dyskomfort. Osobną kwestię stanowi nadużywanie suplementów błonnikowych. Włókno pokarmowe również może przyczyniać się do nasilenia niepożądanych objawów.
Spore znaczenie ma także umiejętność radzenia sobie ze stresem, który jeśli jest nasilony może wpływać na motorykę przewodu pokarmowego, a ta – kiedy jest spowolniona – powoduje zaparcie, którym często towarzyszy nadprodukcja gazów. Styl życia na który składa się nie tylko dieta i aktywność fizyczna, ale również natłok obowiązków i indywidualna umiejętność radzenia sobie ze stresem może być jednym z istotnych czynników wpływających na komfort i dyskomfort trawienny, w tym na nasilenie objawów problemu zawartego w tytule tego artykułu.
Podsumowanie
Jak więc widać problem wzdęć przyczyn może mieć wiele, przy czym kwestia czynników żywieniowych wydaje się być tutaj determinująca. W kolejnej części artykułu opiszę kilka prostych sposobów.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.