Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Święta – jak nie dać się zwariować?

Święta – jak nie dać się zwariować?
Przepięknie przyozdobiona, obłożona prezentami, ogromna choinka, aromat świątecznego piernika, dwanaście dań na wigilijnym stole, szczęśliwe i (wyjątkowo) nie umazane niczym dzieci radośnie śpiewające kolędy, wypoczęta rodzina zasiadająca do stołu, dookoła ład i porządek taki, że zawstydziłby nawet perfekcyjną panią domu... Magia. Cud świąt. Niestety dla większości z nas takie lukrowane migawki do obejrzenia są w reklamach telewizyjnych.

Stres, gonitwa, długie kolejki po niemal wszystko, tłumy ludzi, którzy – chcąc sprostać presji przygotowania świąt doskonałych – spędzają w supermarketach długie godziny. Następnie - stojąc w przysłowiowych „garach”  i w perspektywie mając jeszcze mycie okien lub też porządkowanie we wszystkich szafkach, szafeczkach, półeczkach - narzekają na straszny los i marzą o ucieczce do ciepłych krajów. Jaki jest finał? Podczas świąt domownicy są zmęczeni, poddenerwowani, a cała wyjątkowa, świąteczna atmosfera pryska niczym mydlana bańka.

Co roku powtarzasz sobie, że w kolejnym roku scenariusz będzie wyglądał inaczej. Że postawisz na jakość, na spokój, na ludzi – nie na ilość jedzenia czy też „błysk” całego domu. Może tym razem się uda?

Zrób listę rzeczy ważnych (nie obowiązków i zadań)

Większość z nas – czyniąc świąteczne przygotowania – zasiada nad kartką z długopisem w dłoni i wypisuje wszystkie czynność, które zrobić należy, rozpisuje zakupy dzieląc je na te, które można kupić dużo wcześniej i takie, po które w kolejkach stać trzeba w ostatniej chwili. Ustalamy kolejność przygotowywania potraw, robimy grafik sprzątania. I „zasuwamy” niczym małe robociki.

A gdyby tym razem zrobić inaczej? Wziąć kartkę i spisać rzeczy, na które rzeczywiście masz chęć? Które sprawią radość podczas świątecznych dni? Jeżeli na twojej liście znalazła się długa i relaksująca kąpiel, trening, wypad z rodziną na spacer, relaks przed telewizorem lub też zaszycie się w „samotni”, otulenie ciepłym kocem i oddanie się lekturze ulubionej książki, czy też spędzenie Wigilii w gronie przyjaciół, to spraw, by te marzenia urzeczywistnić. W skutek tego będziesz szczęśliwsza, spełniona i ... odpoczniesz. Bardziej wysprzątany dom czy też kilka godzin więcej spędzonych w kuchni z pewnością nie przyczynią się do tego stanu (no chyba, że na twojej liście największym pragnieniem było oddanie się kulinarnym poczynaniom).

Postaraj się zaplanować okres przedświąteczny i świąteczny tak, by poza “przykrymi” obowiązkami znaleźć czas dla siebie i swoich bliskich. Odrobina kurzu czy też jedno danie na stole mniej z pewnością nie są tak istotne jak wyciszenie, relaks i świąteczna atmosfera.

Rozdzielaj obowiązki

Niezwykle prosta, a jakże skuteczne metoda zdejmowania ze swoich barków wszystkich około świątecznych czynności i obowiązków: zaangażuj w nie wszystkich domowników, gdyż ich wsparcie sprawi, że praca pójdzie o wiele szybciej i sprawniej, a do tego nikt nie poczuje się nadmiernie obciążony i wykorzystany.
Przygotowujesz świąteczną kolację? Umów się z gośćmi, że każdy z nich przynosi ze sobą wigilijną potrawę lub tez umówcie się na wspólne kucharzenie, które może się okazać doskonałym pretekstem do spotkania i świetną zabawą.

A gdy czujesz, że nie masz już na coś ni siły, ni chęci, to po prostu tego ….nie rób. To świetna metoda ograniczania bożonarodzeniowego stresu. Ustal priorytety i się ich trzymaj, nie trać czas i energii na rzeczy mało ważne, skup się na tych naprawdę istotnych (np. wspólnym lukrowaniu pierniczków czy też rodzinnym “ubieraniu” choinki). Doceniaj  wartość chwil.

Prezenty…

O ile obdarowujesz nimi osoby rzeczywiście bliskie i radość obdarowywania sprawia ci przyjemność, to – poza kłopotliwym i czasochłonnym – staniem w kolejkach, więcej problemów w tej sytuacji nie występuje (a i ten można w prosty sposób rozwiązać). Zaplanuj zakupy dużo wcześniej, rób zamówienia online, jeżeli posiadasz zdolności np. plastyczne, to wykonaj podarunki samodzielnie. Nie chodzi przecież o nakłady finansowe, ważna jest pamięć i indywidualne podejście do osoby, którą obdarowujesz.

 

Spokojnych Świąt! :)

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies