Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Syndrom pica, czyli łaknienie spaczone

Syndrom pica, czyli łaknienie spaczone
Większość z nas, poproszona o wymienienie chorób psychicznych z grupy zaburzeń odżywiania, bez namysłu wypowie nazwy anoreksja oraz bulimia. Obok nich znajduje się mało znana, lecz równie niebezpieczna i wyniszczająca organizm dolegliwość: tzw. łaknienie spaczone, czyli syndrom pica.. Charakteryzuje się ona spożywaniem substancji, które z założenia są „niejadalne”, np.: piasku, szkła, ziemi, farby, tynku, papieru, mydła, surowych ziemniaków, kamieni, wymiocin, kurzu, czy też włosów.

Syndrom pica – krótka charakterystyka

Pierwotnie syndromem pica określano nietypowe nawyki i zachcianki żywieniowe kobiet w ciąży. Słowo „pica” to łacińska nazwa sroki, czyli ptaka, który uważany jest za mało wybrednego, wszystkożernego.

Łaknienie spaczone najczęściej występuje u niemowląt i małych dzieci. Osoby dorosłe są rzadko dotknięte tym problemem, a jeśli już, to zdecydowanie częściej zdiagnozowany jest on u kobiet niż mężczyzn.

Przyczyny i objawy

Niezmiernie trudne jest określenie konkretnej przyczyny/przyczyn tego zaburzenia. Naukowcy wymieniają kilka czynników mogących mieć wpływa na występowanie tej choroby, m.in.: choroby o podłożu psychicznym, niedożywienie, diety, znaczne niedobory substancji odżywczych, czynniki kulturowe, zaburzenia rozwojowe, a także ciąża. W przypadku dzieci takie zachowanie może być wynikiem bardzo niskich bodźców rozwojowych i nudy, oraz reakcją na stres.

Podstawowym objawem łaknienia spaczonego jest konsumowanie rzeczy, które nie są  przeznaczone do jedzenia. Niektóre z osób dotkniętych tym zaburzeniem ukrywają się i próbują utrzymać je w tajemnicy, inne zaś demonstracyjnie się z nim obnoszą lub też traktują to bardzo naturalnie, jak normalne pożywienie.

Na podstawie bardzo szczegółowo przeprowadzonego wywiadu lekarskiego – dokładna analiza diety, wyniki badań, test stanu fizycznego i psychicznego  - zostaje dokonana diagnoza syndromu pica. Może jej dokonać lekarz ogólny, psychiatra, pediatra, psycholog czy też psychoterapeuta.

Nie ma jednej strategii leczenia, dostosowane jest ono indywidualnie do problemu (przyczyn i objawów zaburzeń) konkretnej osoby.

Dbaj o zdrowie, rozwój i dietę!

Z racji tego, że jest to schorzenie niezmiernie rzadkie, a jego podłoże może stanowić szereg bardzo różnych czynników, nie ma możliwości podejmowania działań prewencyjnych. Ważne jest wpajanie prawidłowych nawyków żywieniowych dzieciom, zapewnienie im odpowiednich bodźców rozwojowych, a jeżeli występuje u nich niepełnosprawność intelektualna, to konieczna jest dbałość o rozwój i kształcenie specjalne.

Osoby dorosłe powinny troszczyć się o swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a w przypadku podejrzenia lub też zdiagnozowania problemów, korzystać z fachowej pomocy specjalisty. Niezmiernie istotną rolę odgrywa bogata w składniki odżywcze, zbilansowana dieta, a niedobory składników należy niwelować suplementami – oczywiście po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem.

 

W artykule mówimy o: Zdrowie Ladies