Wykorzystanie środków przeciwbólowych jest dość powszechnym zjawiskiem wśród sportowców. Pozwalają one przeciwdziałać powstającym bólom podczas wysiłku, związanym m.in. z brakiem odpowiedniej ilości regeneracji, czy też po nie zaleczonych starych urazach, które w wyniku ekstremalnego wysiłku dają o sobie znać. Jednak wykorzystanie środków tego typu działa na krótką metę, a w perspektywie dłuższego czasu mogą one powodować zaburzenia w produkcji testosteronu.
Badanie
Badanie przeprowadzone przez endokrynologów z Danii, którzy stowarzyszeni są na Uniwersytecie w Kopenhadze, bazowało na 31 zdrowych mężczyznach w grupie wiekowej 18-35. Podzielono ich na dwie grupy:
jedna z nich wykorzystywała dawkę 2x600 mg ibuprofenu codziennie przez 6 tygodni. Jest to maksymalna dawka zgodna z przepisami farmaceutycznymi,
druga grupa stanowiła oczywiście grupę placebo.
Wyniki
Po 2 tygodniach suplementacji ibuprofenem stężenie LH, hormonu luteinizującego, który to m.in. odpowiedzialny jest za stymulowanie produkcji testosteronu, znacznie wzrosło. Po 6 tygodniach okazało się, że ilość LH nadal wzrasta. Jednak badania poziomu testosteronu nie wykazały wzrostu we krwi.
Wnioski
U mężczyzn wraz z wiekiem jądra zaczynają mieć problem w produkcji odpowiedniej ilości hormonu testosteronu. Zauważono więc, że ilość LH wraz z wiekiem wzrasta we krwi, co ma za zadanie stymulować większą ilość testosteronu. W pierwszych etapach starzenia się, ze względu na wzrost stężenia LH, endokrynolodzy wskazują na problem hipogonadyzmu kompensacyjnego.
W dalszych etapach jądra przestają być wrażliwe na poziom LH, przez co zmniejsza się uwalnianie testosteronu. Endokrynolodzy wskazują wtedy na jawny hipogonadyzm. Podobny efekt ma stosowanie ibuprofenu. Naukowcy doszli do wniosku, że wykorzystanie dużych dawek ibuprofenu może stymulować efekt starzenia się komórek jąder, co w konsekwencji będzie powodować spadek testosteronu.
Źródła:Źródło: Proc Natl Acad Sci US A. 2018 styczeń 8. pii: 201715035. doi: 10.1073 / pnas.1715035115. [Wydanie elektroniczne przed papierowym].
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.