Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Trenbolone – zła, anaboliczna wróżka

Trenbolone – zła, anaboliczna wróżka
Długo wahałem się czy napisać ten tekst. W żadnym wypadku nie ma on zachęcać do stosowania „trenu”. Wyszedłem z założenia, że wiedza i uświadomienie o ryzyku stosowania danego sterydu anaboliczno-androgennego jest lepsze, niż „porady” udzielane w klubach. Kto ma wziąć sterydy, narkotyki czy alkohol – prędzej czy później spróbuje, niezależnie od ilości ostrzeżeń czy zakazów. Szczegółowa wiedza na temat możliwych powikłań bardziej odstraszy, niż nieprawdziwe, obiegowe opinie osób które nie mają do czynienia z farmakologią.

Historycznym przykładem nieskuteczności prawa jest prohibicja alkoholu w USA która stworzyła najpotężniejszą mafię w historii (gigantyczne zyski z nielegalnego handlu alkoholem wystarczyły, by gangsterzy zostali multimilionerami). Historia lubi się powtarzać, pomimo wszechobecnych zakazów i niemal zrównania SAA z narkotykami w USA, nielegalny handel (m.in. w Internecie) kwitnie. Do dnia dzisiejszego na czarnym rynku sterydowym przepływają miliony dolarów. Państwo traci kolejne miliony np. z nie płaconych podatków, bogacą się handlarze z szarej i czarnej strefy oraz podziemni wytwórcy SAA. Przykładowo w Niemczech od 2012 do 2013 roku Biuro Śledcze Izby Celnej skonfiskowało 259 kg (kilogramów!) sterydów anaboliczno-androgennych, 13 kg stymulantów, 24 kg SERM (selektywne modulatory receptora estrogenowego) oraz 3500 ampułek hormonu wzrostu [10]. Biorąc pod uwagę, że dawkowanie sterydów wyraża się w miligramach, daje to pojęcie o skali przemytu. A ile ton SAA nie przechwycono? W opisanych statystykach wśród SAA dominowały testosteron, trenbolone oraz nandrolone.

Trenbolone to bardzo silny, a może i najsilniejszy dostępny steryd anaboliczno-androgenny przeznaczony do iniekcji. Pierwszy raz opisany w roku 1967 [9] Formuła oparta jest na oleju, przeznaczenie do głębokich iniekcji domięśniowych. Bardzo rzadko spotykana „domowej roboty” formuła była oparta o DMSO –przeznaczona do stosowania na skórę. Trenbolone jest powszechnie używanym środkiem nasilającym przyrost masy mięśniowej u bydła rzeźnego. Jak szacują naukowcy jest wszczepiany w 20 mln sztukach bydła rocznie. Roczne przychody z tego tytułu obliczane są na 1 miliard dolarów! [5]

Z samej swojej natury pochodzenie trenbolonu jest weterynaryjne albo z „podziemia”. Tzw. undery (preparaty z czarnego rynku) często mają zanieczyszczenia, zbyt dużą lub zbyt małą ilość substancji aktywnej, mogą pojawić się stany zapalne po iniekcji, częste są bolesne zastrzyki (zbyt duża ilość alkoholu – mająca zniwelować „chałupnicze” warunki produkcji). Stosowanie „underów” to ruletka. Preparaty weterynaryjne także nie są zalecane do stosowania u ludzi. Tak więc – jeśli decydujesz się na testosteron, nandrolone, metanabol czy winstrol – możesz bez problemu kupić produkt apteczny. W przypadku trenbolonu, boldenonu i podobnych preparatów weterynaryjnych – jesteś „skazany” na czarny rynek. Niestety, z powyższych powodów brakuje badań naukowych trenbolonu przeprowadzanych na ludziach. Środki apteczne są doskonale przebadane i stosowane do leczenia od kilkudziesięciu lat.

Trenbolone – odmiany i kinetyka

Trenbolone występuje w wielu różnych odmianach:

 • trenbolone acetate (krótkie estry, okres półtrwania 3 dni); 17β-(acetyloxy)estra-4,9,11-trien-3-one (np. kiedyś Finajet),
 • trenbolone enanthate (długie estry, okres półtrwania 8-10 dni); 17beta-Hydroxyestra-4,9,11-trien-3-one
 • trenbolone hexahydrobenzylcarbonate (np. Parabolan), półtrwanie nawet do 14 dni (wg np. 9 edycji "ANABOLICS" Llewellyna czas uwalniania w tej wersji estru jest wydłużony nawet do 2 tygodni; wg innych źródeł aktywność substancji wynosi 5-7 dni, czyli czas półtrwania jest z pewnością dłuższy). Można przyjąć, że ta wersja trenu krąży długo, ale działa o wiele krócej - stąd kontrowersje;
 • mieszanki kilku różnych estrów (np. produkcji indyjskiej)

Kinetyka – trenbolone krótki zapewnia szybkie, krótkie uderzenie. Enanthate – potrzebuje wielu dni, aby osiągnąć maksimum swojego działania. Bardzo bolesne może być stosowanie form długich SAA przez osoby początkujące – substancja aktywna może krążyć jeszcze przez 20-30 dni – uniemożliwiając przeprowadzenie terapii po cyklu (PCT) oraz nasilając skutki uboczne. Krótkie estry wiążą się z częstszymi iniekcjami oraz umożliwiają szybką „ucieczkę” ze stosowania danego preparatu.

TRENBOLONE vs NANDROLONE – porównanie, różnice

Pod względem budowy chemicznej trenbolone jest podobny do nandrolonu. Trenbolone ma dwa dodatkowe wiązania węglowe na pozycji 9 i 11 [1]. Ale – między tym substancjami jest więcej różnic, niż podobieństw.

Najbardziej istotne różnice:

 • Brak aromatyzacji w „trenie”: brak możliwości powstawania estrogenów przy stosowaniu trenbolonu (Wg Lllewellyna odpowiada za to grupa „delta 9” obecna w budowie cząsteczki, uniemożliwia aromatyzację) [1]. Nandrolone w większych dawkach mimo wszystko może podnosić poziom estrogenów w ciele.
 • Brak aromatyzacji może być największą zaletą i jednocześnie wadą. Dlaczego? Paradoksalnie u mężczyzn to właśnie estrogeny wiąże się z przyrostem masy mięśniowej, sprawnością seksualną i libido. To znaczy, silne zbicie poziomu estrogenów, przy ponadfizjologicznym poziomie testosteronu tworzy kiepskie warunki anaboliczne i zabija „popęd”.
 • Trenbolone może „wysuszać” stawy i wiązadła, nandrolone z reguły poprawia kondycję stawów, zwiększa syntezę kolagenu.
 • SIŁA działania. Oba środki należą do grupy 19-nortestosteronów. Ale ... o ile siła nandrolonu w ujęciu syntetycznych wskaźników (androgenność / anaboliczność) mieści się na poziomie 37/125, o tyle trenbolone jest preparatem najgrubszego kalibru: parametry 500 / 500. Testosteron jest punktem odniesienia – pod względem anabolicznym i androgennym liczy sobie 100 jednostek. Nie zawsze podobne dane znajdują odniesienie do rzeczywistości, ale mogą powiedzieć bardzo dużo o substancji. A to znaczy, że trenbolone jest pięciokrotnie bardziej anaboliczny od testosteronu, ale jednocześnie wpływ androgenny jest potężny (również, pięciokrotnie silniejszy od testosteronu).
 • Nandrolone mogą stosować kobiety, „tren” tylko desperatki. Nandrolone jest bardzo łagodny pod względem androgennym (np. wpływ na drugorzędowe cechy płciowe, zarost, nastrój/zachowanie, utratę włosów na głowie u osób predysponowanych genetycznie, wirylizacja u kobiet, przerost łechtaczki, obniżenie głosu itd.), a działa silniej od testosteronu pod względem anabolicznym (wskaźnik 125). Trenbolone to już ciężki orzech do zgryzienia. Czyli nandrolone nawet kobiety mogą stosować raczej bez wielkiego ryzyka, trenbolone jest BARDZO niewskazany.
 • Różnice użytkowe. Nandrolone jest postrzegany bardziej jako środek do budowania masy, jego zastosowanie przy innych cyklach jest mniejsze. Trenbolone jest uniwersalnym preparatem – idealnym do budowania masy, siły, czy też przy poprawie jakości mięśni.
 • Skutki uboczne: nandrolone jest bardzo łagodny, trenbolone bardzo ostry i twardy. Nandrolone nadaje się nawet dla początkujących, trenbolone co najmniej dla średniozaawansowanych (wiele lat treningu z użyciem SAA),
 • Trenbolone powszechnie stosuje się głównie do wzrostu masy u bydła rzeźnego (od samego początku), zastosowanie „trenu” u ludzi notuje się dopiero od lat 80’ XX wieku. Nandrolone jest stosowany głównie u ludzi, od samego początku. W wielu krajach stosowane są nielegalne kuracje u bydła rzeźnego. Przykładowo „karmienie zwierząt hodowlanych hormonami i promotorami wzrostu oraz import mięsa traktowanego hormonami zostały zakazane w Unii Europejskiej w 1988 roku” [2].
 • Trenbolone nie ma zastosowania medycznego, nandrolone stosuje się w leczeniu np. raka piersi czy osteoporozy: „Po leczeniu nandrolonem zaobserwowano przyrost gęstości mineralnej kości (BMD) w kości promieniowej”. [3] Żeby było zabawniej – osteoporoza może być wywołana innymi sterydami – glukokortykoidami.
 • Wykrywalność – „długa deka” (nandrolone decanoate) można wykryć nawet kilkanaście miesięcy po wstrzyknięciu 50 mg środka (wg danych naukowych 13 miesięcy) [2]. Trenbolone acetate jest wykrywalny– do 5 miesięcy. [4]
 • Trenbolone wiąże się z receptorem androgenowym około 3 x silniej w porównaniu do testosteronu [6]

Trenbolone – dla masy czy jakości?

Najważniejszą charakterystyką trenbolonu jest brak aromatyzacji. A to oznacza, że trenbolone można zaliczyć do sterydów „jakościowych” podobnie jak winstrol, masteron, primobolan czy oxandrolone. Niestety – kij ma dwa końce: jak wspominałem wcześniej – estrogeny są niezbędne mężczyźnie nawet w kontekście przyrostu masy mięśniowej, ochrony układu krążenia, stawów i wiązadeł czy zapewnienia libido. Wszystkie środki nie-aromatyzujące mogą wpływać na zwiększone ryzyko kontuzji, na dodatek powodują one dużą zwyżkę siły – a to idealne warunki do powstania urazu. Czyli – jeśli decydujesz się na trenbolone, winstrol, oxandrolone czy masteron – musisz zapewnić co najmniej 250 mg testosteronu tygodniowo.

W nadmiarze estrogeny przynoszą całą gamę nieprzyjemnych skutków ubocznych:

 • gromadzenie się tłuszczu w ciele,
 • zmiany w piersiach (ginekomastia estrogenowa),
 • utrudnione pozbywanie się tłuszczu,
 • zatrzymywanie wody („retencja”).

Jest to typowy zestaw problemów jaki często widać u amatorskich „koksiarzy” – ulana sylwetka, antysportowa, 100 cm w pasie oraz „twarz jak słoneczko”.

Podsumowanie

 • jeżeli chcesz używać „trenu” w fazie wycinki – ogranicz dodatkowe środki aromatyzujące (np. metanabol, testostosteron), zapewnij tylko nieco większy niż fizjologiczny poziom testosteronu (~ 250 mg / tydzień),
 • dobry wybór to połączenie trenbolonu z winstrolem, ten pierwszy działa poprzez receptory androgenowe, ten drugi ma zupełnie inny uchwyt – ale ... oba środki są silnie toksyczne dla wątroby – więc ich stosowanie powinno być poprzedzone badaniami lekarskimi (należy monitorować stan wątroby),
 • niestety, tren potrafi obniżyć hormony tarczycy oraz podnieść poziom prolaktyny – więc w fazie jakościowej należałoby dodać do niego T3,
 • jeżeli „trenu” używasz na masie – dodaj do niego testosteron enanthate, cypionate lub omnadren/sustanon (mix), względnie methandienone (metanabol), ze względu na silne działanie trenu – nie warto przesadzać z ilością SAA aromatyzujących – wystarczy 300-400 mg testosteronu tygodniowo

Trenbolone – skutki uboczne

Jest to bardzo ciężki środek, mogą spowodować bardzo poważne powikłania zdrowotne. Nie żartuję! W jednym z badań z 2014 roku [7] młody mężczyzna stosujący trenbolone acetate doznał zawału serca. 23-latek nie był wcześniej poważnie chory. Stwierdzono zwężenie arterii - gałęzi miedzykomorowej przedniej, zstępującej (LAD - left anterior decsending) oraz gałęzi okalającej (Cx - circumflexus) [8]. Pacjentowi musiano wstawić do serca cienkie rurki (stenty).

Typowe dla trenbolonu są:

 • wypadanie włosów,
 • bardzo silna supresja HPTA (fina-dick) – nie obędzie się bez podawania egzogennego testosteronu,
 • powiększenie prostaty (przerost),
 • trądzik,
 • oleista skóra,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • wpływ na wątrobę, potencjalny na nerki; paradoksalnie trenbolone NIE JEST c17 alfa alkilowanym sterydem, pomimo tego odnotowano wiele przypadków uszkodzeń wątroby u kulturystów nadużywających trenbolonu [9]
 • zły nastrój, bezsenność, pobudzenie,
 • jak większość SAA tren może wpływać na spadek HDL, podniesienie LDL – co tłumaczy powikłania sercowo-naczyniowe

Wnioski i zalecenia końcowe:

 • Trenbolone nie nadaje się dla początkujących,
 • W cyklu musi znaleźć się także testosteron w dawce 250 mg / tydzień

Dawkowanie sugerowane przez tematycznych GURU:

 • początkujący: NIE ZALECA SIĘ;
 • średniozaawansowani: 100-200 mg tygodniowo;
 • zaawansowani 150-300 mg tygodniowo,
 • kobiety: NIE ZALECA SIĘ

Redakcja PoTreningu.pl uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost