Żeń-szeń malezyjski, występujący częściej w świecie suplementacyjnym pod popularną nazwą Long Jack, rzadziej Tongkat Ali czy Eurycona Longifolia jest rośliną naturalnie rosnącą w Indonezji i Malezji, stąd nazwa żeń-szeń malezyjski. Jest on najmniej popularnym żeń-szeniem. Czy słusznie? Postaram się przedstawić jego właściwości w tym artykule.
Wpływ na poziom testosteronu
Od wielu lat roślina ta wykorzystywana jest przez rodowitych mieszkańców Azji, jako składnik wspomagający witalność i zwiększający energię. Zalecają oni go jako jeden z silniejszych afrodyzjaków. Jak bardzo wierzenia rodowitych mieszkańców Malezji i Chin sprawdzają się w badaniach? Spróbujmy zerknąć w nie bardziej szczegółowo.
Z badania przeprowadzonego przez malezyjskich badaczy wynika, że osoby borykające się ze zbyt niskim poziomem testosteronu, po otrzymywaniu dziennej dawki 200mg Long Jacka, po miesiącu zyskały zdecydowaną poprawę wydzielania tego hormonu. Średnia wartość testosteronu przed badaniem wynosiła 5,66nmol/l, co dawało wartość w dolnej granicy normy. Z kolei po 30 dniach stwierdzono zwiększenie tej wartości do 8,31nmol/l, co daje znaczną poprawę. Miała ona miejsce nie tylko w wynikach badań laboratoryjnych, ale również w wyniku przeprowadzonej ankiety wśród badanych. Stwierdzili oni w niej znaczną poprawę jakości snu, samopoczucia i zdolności seksualnych. Należy podkreślić, że osoby biorące udział w badaniu były średnio w wieku 51 lat.
Zmiany wydzielania poziomu testosteronu wynikają z wpływu żeń-szenia malezyjskiego na poziom cAMP w naszym organizmie. Cykliczny adenozyno-3'5-monofosforan bierze udział w reakcjach biochemicznych transdukcji. Odgrywa więc rolę posłańca w szlaku sygnałowym dla komórek związanych z produkcją testosteronu.
Immunomodulacja
Tongkat Ali zawiera białka nazywane gingengozydami. Są to substancje należące do saponin triterpenowych. Stymulują one prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu na działanie wirusów i bakterii. Gingengozydy wykazują również wysoką zdolność zwalczania wolnych rodników.
Funkcje seksualne
Eurycoma wykorzystywana jest również w celu poprawy libido. Badania przeprowadzone w Malezyjskim Human Reproduction Specjalist Center wykazały, iż właściwości zwiększające produkcję tlenku azotu przyczyniają się nie tylko po poprawy zdolności seksualnych, ale również wzrost libido o 91% wśród badanych. Większe wydzielanie tlenku azotu powoduje lepszy napływ krwi do mięśni, a co z tym związane - znaczne usprawnienie zdolności seksualnych mężczyzn. Poza tym wpływ na obniżenie hormonu stresu – kortyzolu pośrednio przyczynia się do poprawy wydzielania antagonistycznego testosteronu i funkcji seksualnych.
Podsumowanie
Żeń-szeń malezyjski jest jednym z ciekawszych dostępnych na rynku i popartych badaniami boosterem testosteronu. Warto zainteresować się jego suplementacją, nie tylko w celu poprawy funkcji seksualnych, ale również w wyczynowym sporcie, w celu poprawy regeneracji organizmu. Z uwagi na silne właściwości antyoksydacyjne, warto stosować go z dala od wysiłku. Należy mieć na uwadze, że jego długotrwała suplementacja może mieć wpływ na stosowane leki rozrzedzające krew.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.