Kiedy zbliża się sezon ślubny, wiele przyszłych młodych panien dokładnie studiuje listę gości, planuje menu i wystrój sali weselnej. Część z nich skupia się na jeszcze jednym temacie — na swojej wadze. Ekstremalne diety i plany treningowe sprowadzają się do tego jednego momentu — do momentu, kiedy panna młoda idzie do ołtarza w swojej pieczołowicie wybranej sukni, by powiedzieć "tak". Presja, aby mieć „idealne” ciało w dniu ślubu, może prowadzić do ekstremalnych zachowań, które stały się znane jako „brideoreksja”.
Czym jest brideoreksja?
Brideoreksja nie jest diagnozą psychiatryczną, ale słowem używanym do określenia niebezpiecznej grupy zachowań. Termin ten stał się popularny w mediach w 2011 roku, kiedy to księżna Cambridge Kate Middleton bardzo mocno schudła w okresie pomiędzy zaręczynami a ślubem. To samo zjawisko można zaobserwować wśród wielu znanych osób, a i z pewnością znajdzie się ktoś z bliskiego otoczenia.
Oczywiście nie trzeba chyba nikomu mówić, że takie zachowania nie są zdrowe, ani dla ciała, ani dla psychiki. U bardziej wrażliwych i podatnych osób mogą one prowadzić do zaburzeń odżywiania.
Gdzie kończy się granica rozsądku?
Ślub to wielkie wydarzenie dla młodej pary. Nic dziwnego, że chce się zadbać o siebie na ten wyjątkowy dzień. Zależy na tym szczególnie paniom, bo w końcu to one będą w centrum uwagi. I nie ma nic złego, jeśli przygotowania polegają na wprowadzeniu zdrowych nawyków np. zwiększone spożycie wody, poprawa diety poprzez eliminację produktów przetworzonych na rzecz tych pełnowartościowych. Mogą one sprawić, że zniknie kilka kilogramów i to w zdrowy rozsądny sposób. Jeszcze lepiej, jeśli te zmiany zostaną na dłużej, a nie tylko do godziny zero.
Trochę irracjonalna sytuacja występuje wówczas, gdy przyszła panna młoda celowo kupuje suknię o kilka rozmiarów za małą i usiłuje do niej schudnąć. Niestety, ale niektóre programy odchudzania promują niezdrowe praktyki, które prowadzą do zażywania i nadużywania groźnych substancji, wycofanych leków, ziół przeczyszczających, przesadnie rygorystycznych diet, głodówek i nadmiernych ćwiczeń. Jest to szkodliwe zarówno dla ciała, ale także dla psychiki.
W skrajnych przypadkach można się także spotkać z zachowaniami typowymi dla zaburzeń odżywiania, takimi jak anoreksja i bulimia, czyli m.in. nadmierne głodzenie się lub prowokowanie wymiotów.
Jakie są skutki uboczne brideoreksji?
Wiadomo, że dramatyczna utrata masy ciała i niedożywienie obniżają poziom serotoniny w mózgu, neuroprzekaźnika, który przyczynia się do dobrego samopoczucia. Dla organizmu takie rygorystyczne podejście to bardzo duży stres. W niektórych przypadkach może prowadzić nawet do depresji i wycofania społecznego.
Odchudzanie się "dla mniejszej sukienki" może nie tylko wpłynąć na zdrowie, ale także na nastrój. Spójrz, ile osób traci energię życiową podczas głodu. Nie da się ukryć, że może się to odbić również na związku.
Podsumowanie
Nie ma nic złego, w tym, że chce się wyglądać pięknie tego wyjątkowego dnia. Jeżeli komfortem dla kobiety jest zrzucenie w niedługim czasie kilku (ale naprawdę kilku, a nie 10-15) kilogramów można to zrobić w zdrowy i rozsądny sposób. Stosowanie bardzo restrykcyjnych diet może się odbić na zdrowiu, samopoczuciu, a także wyglądzie. Szara skóra, matowe włosy, podkrążone oczy — czy tak ma wyglądać panna młoda? Naprawdę czasami lepiej mieć te dwa kilogramy więcej, ale za to szczęście wymalowane na twarzy.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.