Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy otyłość i nadwaga są niebezpieczne dla nerek?

Czy otyłość i nadwaga są niebezpieczne dla nerek?
Utrzymywanie nadmiernej masy ciała jest powiązane z cukrzycą, wieloma rodzajami nowotworów, nadciśnieniem, chorobami serca i układu krążenia. A czy może mieć wpływ na nerki?

Wzrost zachorowalności na przewlekłą chorobę nerek (PChN) jest skorelowany z nadwagą i otyłością. W Stanach Zjednoczonych ponad 10% osób w wieku powyżej 20 lat cierpi na pewien stopień PChN, a częstość występowania PChN wśród osób powyżej 60 roku życia wynosi około 25%.

Corocznie prawie 900 000 osób w Stanach Zjednoczonych leczonych jest z powodu schyłkowej niewydolności nerek (ESRD), a związane z tym koszta szacowane są na prawie 40 miliardów dolarów.

W jaki sposób otyłość niszczy nasze zdrowie?

Wg naukowców otyłość podnosi ciśnienie krwi, zwiększając re absorpcję (wchłanianie) sodu w kanalikach nerkowych, osłabiając wydalanie sodu z moczem, zwiększając objętość osocza. Tłuszcz który jest zmagazynowany w ustroju może też fizycznie naciskać na nerki, szczególnie dotyczy to otyłości typu wisceralnego (trzewnego).

Otyłość ma też wpływ na stan zapalny i stres oksydacyjny które mogą mieć wpływ na nadciśnienie oraz dysfunkcję nerek. Początkowo otyłość powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych nerek i hiperfiltrację kłębuszkową, które działają jako mechanizmy kompensacyjne w celu utrzymania równowagi w stężeniu sodu pomimo zwiększonego wchłaniania zwrotnego tego pierwiastka w kanalikach. Jednak te kompensacje, wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami metabolicznymi, mogą ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i zapoczątkować powoli rozwijający się błędny cykl, który zaostrza nadciśnienie i pogarsza uszkodzenie nerek.

Dieta pozwala na powrót do zdrowia

Zmniejszenie masy ciała poprzez ograniczenie podaży kalorii i zwiększona aktywność fizyczna jest ważnym pierwszym krokiem w leczeniu otyłości, nadciśnienia i przewlekłej choroby nerek.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3933708/bin/ijnrd-7-075Fig1.jpg

Grafika: w porównaniu z BMI między 18.5 i 24.9, każdy kolejny wzrost wskaźnika masy ciała oznaczał wzrost ryzyka wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek (ESRD).

Ryzyko dla BMI większego niż 40 jest już ponad 7-krotnie większe, BMI pomiędzy 30, a 34.9 oznacza 3.5 krotnie większe ryzyko ESRD. Wg WHO otyłość zaczyna się przy BMI większym niż 30. Oczywiście, ten wskaźnik nie nadaje się do oceny osób trenujących.

Sprawdź swoje: BMI

U kulturystów, trójboistów i strongmanów nerki często są niszczone przez nadciśnienie tętnicze związane z nadużywaniem farmakologii. Jak widać u osób otyłych mechanizm jest inny, ale efekt może być podobny.

Źródła: Michael E Hall „Obesity, hypertension, and chronic kidney disease” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3933708/

W artykule mówimy o: Odchudzanie