Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy otyłość i nadwaga są niebezpieczne dla nerek?

Czy otyłość i nadwaga są niebezpieczne dla nerek?
Utrzymywanie nadmiernej masy ciała jest powiązane z cukrzycą, wieloma rodzajami nowotworów, nadciśnieniem, chorobami serca i układu krążenia. A czy może mieć wpływ na nerki?

Wzrost zachorowalności na przewlekłą chorobę nerek (PChN) jest skorelowany z nadwagą i otyłością. W Stanach Zjednoczonych ponad 10% osób w wieku powyżej 20 lat cierpi na pewien stopień PChN, a częstość występowania PChN wśród osób powyżej 60 roku życia wynosi około 25%.

Corocznie prawie 900 000 osób w Stanach Zjednoczonych leczonych jest z powodu schyłkowej niewydolności nerek (ESRD), a związane z tym koszta szacowane są na prawie 40 miliardów dolarów.

W jaki sposób otyłość niszczy nasze zdrowie?

Wg naukowców otyłość podnosi ciśnienie krwi, zwiększając re absorpcję (wchłanianie) sodu w kanalikach nerkowych, osłabiając wydalanie sodu z moczem, zwiększając objętość osocza. Tłuszcz który jest zmagazynowany w ustroju może też fizycznie naciskać na nerki, szczególnie dotyczy to otyłości typu wisceralnego (trzewnego).

Otyłość ma też wpływ na stan zapalny i stres oksydacyjny które mogą mieć wpływ na nadciśnienie oraz dysfunkcję nerek. Początkowo otyłość powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych nerek i hiperfiltrację kłębuszkową, które działają jako mechanizmy kompensacyjne w celu utrzymania równowagi w stężeniu sodu pomimo zwiększonego wchłaniania zwrotnego tego pierwiastka w kanalikach. Jednak te kompensacje, wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego i zaburzeniami metabolicznymi, mogą ostatecznie doprowadzić do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i zapoczątkować powoli rozwijający się błędny cykl, który zaostrza nadciśnienie i pogarsza uszkodzenie nerek.

Dieta pozwala na powrót do zdrowia

Zmniejszenie masy ciała poprzez ograniczenie podaży kalorii i zwiększona aktywność fizyczna jest ważnym pierwszym krokiem w leczeniu otyłości, nadciśnienia i przewlekłej choroby nerek.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3933708/bin/ijnrd-7-075Fig1.jpg

Grafika: w porównaniu z BMI między 18.5 i 24.9, każdy kolejny wzrost wskaźnika masy ciała oznaczał wzrost ryzyka wystąpienia schyłkowej niewydolności nerek (ESRD).

Ryzyko dla BMI większego niż 40 jest już ponad 7-krotnie większe, BMI pomiędzy 30, a 34.9 oznacza 3.5 krotnie większe ryzyko ESRD. Wg WHO otyłość zaczyna się przy BMI większym niż 30. Oczywiście, ten wskaźnik nie nadaje się do oceny osób trenujących.

Sprawdź swoje: BMI

U kulturystów, trójboistów i strongmanów nerki często są niszczone przez nadciśnienie tętnicze związane z nadużywaniem farmakologii. Jak widać u osób otyłych mechanizm jest inny, ale efekt może być podobny.

Źródła: Michael E Hall „Obesity, hypertension, and chronic kidney disease” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3933708/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.