Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy papierosy pomagają spalić tłuszcz?

Czy papierosy pomagają spalić tłuszcz?
Nikotyna jest jedną z silniejszych trucizn dostępnych w swobodnym obrocie. Należy pamiętać, iż palenie tytoniu jest skorelowane z występowaniem np. raka płuc, chorób układu krążenia, uszkodzeń płuc, spadkiem wydolności sportowca, przyspieszeniem starzenia się skóry itd.

Nie istnieją powody dla których osoby aktywne fizycznie powinny sięgać po papierosy. Z kolei sama czysta wyizolowana nikotyna jest przez wielu „specjalistów z USA” nazywana nową kofeiną.  Wystarczy napisać, iż człowieka może zabić np. 10 g kofeiny, ale już tylko 0.5-1 g nikotyny. Kiedyś myślano, iż dla człowieka wystarczy dawka 60 mg nikotyny, ale te twierdzenia okazały się być bezpodstawne (do dzisiaj krążą takie opisy powielane w książkach o toksykologii). Dlatego nie sposób zestawiać nikotyny i kofeiny oraz twierdzić, że to „podobna klasa związków”,  a takie twierdzenia są powielane w sieci.

A czy nikotyna odchudza?

Zdolność nikotyny do zmniejszania masy ciała jest często wymieniana jako czynnik wpływający na decyzję o rozpoczęciu palenia i może być przyczyną niepowodzenia przy próbie rzuceniu tego nałogu. Naukowcy sprawdzali czy szczury otrzymujące nikotynę i przy tym jedzące bez ograniczeń przybierały na wadze. 

Wyniki

Podawanie nikotyny stłumiło przyrost masy ciała i zmniejszyło procent tkanki tłuszczowej. Odnotowano spadek wskaźnik wymiany oddechowej (RER), co wskazuje że nikotyna poprawiała wykorzystanie tłuszczu jako „paliwa”. Ponadto spożycie nikotyny nie wpływało na aktywność motoryczną ani wydatek energetyczny. Podawanie nikotyny nie zmieniało dziennego spożycia pokarmu; zaobserwowano jednak tendencję do zmniejszania wielkości pojedynczego posiłku, przejściowe zahamowanie spożycia wody i wzrost częstości posiłków.

Wniosek badania

Badanie Laury E Rupprecht i in. dostarcza dowodów na to, że nikotyna ma wpływ na hamowanie wzrostu masy ciała ponieważ zwiększa metabolizm tłuszczów. Dzieje się tak niezależnie od istotnych zmian w żywieniu, aktywności lub wydatku energetycznym.

Komentarz

To nie znaczy, że „skóra jest warta wyprawki”. Innymi słowy - nie znaczy to, że warto aplikować sobie tak silną truciznę, jaką jest nikotyna, nie bacząc na wszystkie związane z tym konsekwencje. Szczególnie złym pomysłem jest sięganie po papierosy, gdyż mogą one mieć znaczący wpływ na skrócenie życia. Nikotyna posiada silne właściwości uzależniające.

 

Źródła: Richard H Adamson „The acute lethal dose 50 (LD50) of caffeine in albino rats”  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27461039/ Michael J. Derelanko, Carol S. Auletta „HANDBOOK OF TOXICOLOGY” Third Edition Laura E Rupprecht i in. „Self-administered nicotine increases fat metabolism and suppresses weight gain in male rats” https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29354872/ Neal L. Benowitz, M.D. „Nicotine Addiction” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928221/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.