Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy picie wody przed posiłkiem pomaga schudnąć?

W poradnikach pojawiających się często w kolorowej prasie czy na niektórych stronach internetowych poświęconych odchudzaniu pojawia się zalecenie, by spożycie głównych posiłków poprzedzać wypiciem szklanki wody. Zabieg ten ma podobno zmniejszać apetyt i sprawiać, że zasiadając do obiadu czy kolacji – zjemy po prostu mniej. Czy jednak zalecenie to ma jakiekolwiek uzasadnienie czy też jego miejsce jest pomiędzy innymi bajkami na temat żywienia?

Teoria

Zabieg polegający na piciu szklanki wody przed posiłkami ma mieć podobno jeden banalny skutek – poprzez zwiększenie wypełnienia żołądka płynem, zmniejszać się dostępna „ilość miejsca” dla stałego pokarmu. Dzięki temu szybciej powinniśmy doświadczyć przyjemnego uczucia sytości. Chociaż założenie to wydaje się zbyt piękne, żeby mogło być prawdziwe, to trzeba przyznać, że już na pierwszy rzut oka, wydaje się być całkiem logiczne, jego prawdziwość jednak definitywnie zweryfikować mogą tylko odpowiednio zaprojektowane badania.

Praktyka

Okazuje się, że wpływ zabiegu polegającego na wypijaniu większych ilości wody przed głównymi posiłkami na spożycie energii wzbudził zainteresowanie naukowców i interesujących wyników badań z zastosowaniem tej metody w ostatnich latach opublikowanych zostało co najmniej kilka. W dwóch niezależnych eksperymentach z udziałem osób starszych (60 – 80 lat), przeprowadzonych przez dwie różne grupy naukowców, udało się wykazać, że spożycie dwóch szklanek wody na 30 minut przed posiłkiem pozwala obniżyć spożycie energii średnio o 13%. Okazuje się jednak, że pomimo prób zależności tej nie udało się potwierdzić w przypadku osób młodszych.

Czyżby trochę na wyrost?

Zaskakujące jest z jak dużą łatwością wypromować można jakiś pogląd czy też sformułować i spopularyzować „generalną zasadę odchudzania” i zaszczepić ją nie tylko redaktorom kobiecej prasy, ale również nierzadko lekarzom, dietetykom i innym specjalistom związanym z promocją zdrowia. Niestety wbrew powszechnemu przeświadczeniu, wiele wskazuje na to, że zdecydowana większość odchudzających się osób młodych i w średnim wieku nie skorzysta na zabiegu polegającym na piciu wody przed posiłkami. Na podstawie dostępnych wyników badań stwierdzić można, iż praktyka ta sprawdzić się może co najwyżej w wypadku ludzi starszych.

Podsumowanie

Jeśli masz mniej niż sześćdziesiąt lat i chcesz pozbyć się nadmiaru kilogramów, pij wtedy kiedy odczuwasz pragnienie, nie dawaj jednak wiary teoriom mówiącym, iż opijanie się wodą przed posiłkami pomoże Ci schudnąć. Jest wiele innych, skuteczniejszych sposobów na obniżenie łaknienia i przyspieszenia spalania tłuszczu.

Źródła: Davy BM, Dennis EA, Dengo AL, et all. Water consumption reduces energy intake at a breakfast meal in obese older adults. J Am Diet Assoc. 2008 Jul;108(7):1236-9. • Van Walleghen EL, Orr JS, Gentile CL, Davy BM Pre-meal water consumption reduces meal energy intake in older but not younger subjects.. Obesity (Silver Spring). 2007 Jan;15(1):93-9. • Daniels MC, Popkin BM. Nutr Rev. Impact of water intake on energy intake and weight status: a systematic review. 2010 Sep;68(9):505-21.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.