Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy stosowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje wzrost masy ciała?

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną często za ewentualne problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej obwiniają stosowane farmaceutyki. Faktycznie, sięgając do wiedzy z zakresu fizjologii łatwo doszukać się relacji pomiędzy aktywnością żeńskich hormonów płciowych i mechanizmami odpowiedzialnymi za spalanie i gromadzenie tłuszczu w ustroju. Z drugiej strony jednak coraz więcej mówi się o tym, że pigułki antykoncepcyjne nowej generacji są zaprojektowane w taki sposób by ich wpływ na parametry inne niż płodność był marginalny i nie powinny przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.

Ten „informacyjny szum” wymaga pewnej systematyzacji, stąd też postaram się w niniejszym artykule rozstrzygnąć, czy faktycznie stosowanie hormonalnej antykoncepcji odpowiedzialny jest za nadmiar tkanki tłuszczowej u kobiet.

Jak powszechnie wiadomo zazwyczaj nadwaga i otyłość wynikają z nadmiaru spożywanych kalorii względem wydatkowanej energii. Innymi słowy, problem nadmiernej masy ciała wynika przede wszystkim z naszego trybu życia.

Owszem – w regulacji gospodarki energetycznej ustroju udział biorą rozmaite hormony, ale najczęściej to zła dieta i niska aktywność fizyczna oraz nabyta nadwaga przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych, a nie na odwrót. Sytuacja jednak wydaje się zmieniać, gdy podajemy hormony z zewnątrz, w postaci farmaceutyków, co ma miejsce choćby przy stosowaniu popularnych metod antykoncepcji.

Wydaje się więc logicznym, że takowa ingerencja w układ hormonalny musi mieć swoje konsekwencje. Ponieważ zwiększenie poziomu estrogenu powiązane jest z przyrostem masy ciała naturalną konsekwencją stosowania tabletek antykoncepcyjnych go zawierających wydaje się więc tycie.

Faktycznie przyrost masy ciała był obserwowany w przypadku preparatów starej generacji i nieraz był on całkiem spory (2kg już w pierwszym miesiącu), a choć pojawiały się wyniki badań, które nie potwierdzały tej zależności, to najczęściej spowodowane one były regularnie występującymi wymiotami u kobiet rozpoczynających stosowanie tych preparatów.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach z udziałem kobiet z prawidłową masą ciała i z zastosowaniem nowoczesnych farmaceutyków nie potwierdzają jednak opinii, zgodnie z którą stosowanie hormonalnej antykoncepcji powoduje przyrost tkanki tłuszczowej czy zmianę jej lokalizacji. Wyjątkiem są obserwacje poczynione na kobietach o bardzo wysokim stopniu wytrenowania, borykających się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego spowodowanego wysiłkiem fizycznym, stresem, dietą. W ich wypadku stosowanie hormonalnej antykoncepcji wiązało się zazwyczaj ze wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej.

W przypadku kobiet o niskiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej jednak trudno doszukać się powiązania pomiędzy stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych i nadmierną masą ciała. Istnieje jednak pewien warunek: preparat antykoncepcyjny musi być dobrze dobrany. Odnosząc się do naturalnego poziomu hormonów płciowych u kobiet można dokonać podziału na typ gestagenny (wysoka aktywność progesteronu) i typ estrogenny (wysoka aktywność estrogenu). Rozpoznania dokonuje lekarz ginekolog i na podstawie poczynionych obserwacji i badań zaleca odpowiedni typ preparatu antykoncepcyjnego. Jest to niezwykle ważne nie tylko z resztą kontekście problemów z masą ciała.

Wnioski: wg dostępnej literatury preparaty antykoncepcyjne najnowszej generacji u kobiet zdrowych nie powinny przyczyniać się do zwiększenia całkowitej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej ani też powodować zmian w jej lokalizacji. Wygląda więc na to, iż przyczyny problemów z  „wagą” szukać należy w diecie i niskiej aktywności fizycznej.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.