Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy stosowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje wzrost masy ciała?

Czy stosowanie pigułek antykoncepcyjnych powoduje wzrost masy ciała?
Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną często za ewentualne problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej obwiniają stosowane farmaceutyki. Faktycznie, sięgając do wiedzy z zakresu fizjologii łatwo doszukać się relacji pomiędzy aktywnością żeńskich hormonów płciowych i mechanizmami odpowiedzialnymi za spalanie i gromadzenie tłuszczu w ustroju. Z drugiej strony jednak coraz więcej mówi się o tym, że pigułki antykoncepcyjne nowej generacji są zaprojektowane w taki sposób by ich wpływ na parametry inne niż płodność był marginalny i nie powinny przyczyniać się do zwiększenia masy ciała.

Ten „informacyjny szum” wymaga pewnej systematyzacji, stąd też postaram się w niniejszym artykule rozstrzygnąć czy faktycznie do stosowanie hormonalnej antykoncepcji odpowiedzialny jest za nadmiar tkanki tłuszczowej u kobiet.

Jak powszechnie wiadomo zazwyczaj nadwaga i otyłość wynikają z nadmiaru spożywanych kalorii względem wydatkowanej energii. Innymi słowy problem nadmiernej masy ciała wynika przede wszystkim z naszego trybu życia. Owszem – w regulacji gospodarki energetycznej ustroju udział biorą rozmaite hormony, ale najczęściej to zła dieta i niska aktywność fizyczna oraz nabyta nadwaga przyczyniają się do zaburzeń hormonalnych, a nie na odwrót. Sytuacja jednak wydaje się zmieniać, gdy podajemy hormony z zewnątrz, w postaci farmaceutyków, co ma miejsce choćby przy stosowaniu popularnych metod antykoncepcji. Wydaje się więc logicznym, że takowa ingerencja w układ hormonalny musi mieć swoje konsekwencje. Ponieważ zwiększenie poziomu estrogenu powiązane jest z przyrostem masy ciała naturalną konsekwencją stosowania tabletek antykoncepcyjnych go zawierających wydaje się więc tycie.

Faktycznie przyrost masy ciała był obserwowany w przypadku preparatów starej generacji i nieraz był on całkiem spory (2kg już w pierwszym miesiącu), a choć pojawiały się wyniki badań, które nie potwierdzały tej zależności, to najczęściej spowodowane one były regularnie występującymi wymiotami u kobiet rozpoczynających stosowanie tych preparatów. Badania przeprowadzone w ostatnich latach z udziałem kobiet z prawidłową masą ciała i z zastosowaniem nowoczesnych farmaceutyków nie potwierdzają jednak opinii, zgodnie z którą stosowanie hormonalnej antykoncepcji powoduje przyrost tkanki tłuszczowej czy zmianę jej lokalizacji. Wyjątkiem są obserwacje poczynione na kobietach o bardzo wysokim stopniu wytrenowania, borykających się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego spowodowanego wysiłkiem fizycznym, stresem, dietą. W ich wypadku stosowanie hormonalnej antykoncepcji wiązało się zazwyczaj ze wzrostem poziomu tkanki tłuszczowej.

W przypadku kobiet o niskiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej jednak trudno doszukać się powiązania pomiędzy stosowaniem pigułek antykoncepcyjnych i nadmierną masą ciała. Istnieje jednak pewien warunek: preparat antykoncepcyjny musi być dobrze dobrany. Odnosząc się do naturalnego poziomu hormonów płciowych u kobiet można dokonać podziału na typ gestagenny (wysoka aktywność progesteronu) i typ estrogenny (wysoka aktywność estrogenu). Rozpoznania dokonuje lekarz ginekolog i na podstawie poczynionych obserwacji i badań zaleca odpowiedni typ preparatu antykoncepcyjnego. Jest to niezwykle ważne nie tylko z resztą kontekście problemów z masą ciała.

Wnioski: wg dostępnej literatury preparaty antykoncepcyjne najnowszej generacji u kobiet zdrowych nie powinny przyczyniać się do zwiększenia całkowitej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej ani też powodować zmian w jej lokalizacji. Wygląda więc na to, iż przyczyny problemów z  „wagą” szukać należy w diecie i niskiej aktywności fizycznej.

 

W artykule mówimy o: Odchudzanie Ladies