Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dieta - klucz do sukcesu

Dieta - klucz do sukcesu
Wiele osób, szczególnie początkujących, zastanawia się co jest podstawą, kluczem do zdrowia i kształtowania sylwetki. W jaki sposób połączyć te dwa cele? Bez wątpienia podstawą ku temu, aby nasza sylwetka wyglądała estetycznie, szczególnie w okresie wakacji, jest odpowiedni trening siłowy oraz zmiana nawyków żywieniowych. Skupmy się na tym drugim. Czyli jakie podstawowe zmiany w odżywianiu wprowadzić, aby stało się to bodźcem dla naszych mięśni, w celu lepszego ich kształtowania.

Zmiana sposobu myślenia

Przede wszystkim zacząć należy od mentalnego podejścia do tego, co chcemy osiągnąć i w jaki sposób. Pamiętać należy o tym, że praca nad naszą sylwetką, to jak się odżywiamy powinno być dla nas przyjemnością, a nie czymś, co musimy zrobić. "Chcę", a nie "muszę" – ta myśl powinna towarzyszyć nam przez całe życie. Niestety nikt długo nie wytrzyma, jeżeli tego nie polubi i nie stanie się to stylem życia. Tylko i wyłącznie czerpanie przyjemności z aktywności fizycznej i odżywiania da nam długotrwałe efekty zmiany kompozycji sylwetki i poprawy zdrowia.

Podstawy a nie szczegóły

Niestety wraz z doświadczeniem pracy z ludźmi zaobserwować możemy tendencję do skupiania się na szczegółach, a niekoniecznie podstawach. Pierwsze co powinniśmy zrobić, chcąc zmienić swoją sylwetkę, to zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie odpowiedniego rodzaju aktywność pod określony cel i organizm. Wiele osób początkujących pierwsze na czym się skupia, szczególnie w przypadku mężczyzn, to owszem wprowadzenie treningów siłowych, a zaraz za tym dobór suplementacji. Owszem, jest ona istotna, ale niekoniecznie dla osoby początkującej. W tym przypadku skupić należy się nie na doborze kreatyny po miesiącu treningów, a na istotnych błędach żywieniowych. Na szczegóły w postaci suplementacji przyjdzie czas wtedy, gdy będziemy mieli ustalone podstawy.

Odpowiedni dobór aktywności

Zły dobór aktywności fizycznej jest dość powszechnym zjawiskiem, szczególnie u kobiet. Od pewnego czasu następuje trend zmiany ciągłego wykonywania cardio na treningi angażujące poszczególne partie mięśniowe, pod kątem ich funkcjonalności. Niestety ciągle zaobserwować można strach kobiet przed ćwiczeniami siłowymi, wynikający z błędnej interpretacji tego, jakie efekty możemy uzyskać, trenując w dany sposób.

Zdecydowanie nie powinniśmy bać się ciężarów. To właśnie one są odpowiednie w celu poprawy kształtów sylwetki. Mięśnie, szczególnie kobiet, potrzebują sporego bodźca, aby sylwetka uległa zmianie i poprawiła swoje proporcje.

Mięśnie, które nie mają bodźca do rozwoju w postaci treningu siłowego nie są nam potrzebne. Organizm więc, zamiast pozbywać się tkanki tłuszczowej, w pierwszej kolejności pozbędzie się mięśni. Efektem nadmiernej ilości treningów tlenowych niestety nie będzie dobrej jakości, proporcjonalna sylwetka, a brak proporcji, zaburzenia w  kompozycji i wprowadzanie organizmu w ciągły stres.

Im mniej, tym "nie" lepiej

Powszechnym zjawiskiem osób chcących poprawić wygląd swojego ciała i zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej, jest wprowadzanie znacznych restrykcji żywieniowych, ograniczających kcal do wręcz głodowych ilości. Niestety w ten sposób, jedyne do czego możemy doprowadzić to nie tylko brak efektów, ale przede wszystkim problemy zdrowotne.

Ilości kcal ograniczone wręcz do wartości bliskich BMR będą z pewnością przyczyniały się do znacznych niedoborów witamin i składników mineralnych. Z czasem nasz organizm będzie  bronił się przed tak niską podażą kcal. Tarczyca zacznie zwalniać swoją pracę i wchodzić w niedoczynność, a zaburzeniu ulegnie gospodarka hormonalna. Długotrwałe przebywanie w tak patologicznej sytuacji doprowadzi do załamania metabolicznego i całkowitego rozregulowania hormonów w naszym organizmie. Dlatego pamiętać należy o tym, że to jedzenie jest kluczem do sukcesu, a nie jego brak.

Zdrowy rozsądek

Pamiętać trzeba o tym, że to dietę należy dostosować pod nasze życie, a nie życie pod dietę. Dlatego też nieistotne jest to, ile posiłków dziennie spożywamy, ani w jakich godzinach. Ważne jest, aby dopasować to pod swój dzień pracy, szkoły, treningów czy innych obowiązków dnia codziennego. Zarówno ilość posiłków, jak i ich godziny powinny być dobrane właśnie pod tym kątem. Uwagę zwrócić możemy jedynie na to, aby posiłek zjedzony był na około 2 godziny przed aktywnością, w miarę szybko po jej ukończeniu, a ostatni na około 2 godziny przed snem. Tak, aby nie trenować ani nie iść spać o pełnym żołądku. Wyjątkiem są sytuacje, gdy idziemy spać szybko po zakończeniu ćwiczeń. Wtedy pełnowartościowy posiłek zdecydowanie powinien być zjedzony, o ile nie wpłynie on na problemy z zaśnięciem i jakością snu.