Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Diety okiem dietetyka: Dieta Atkinsa

Diety okiem dietetyka: Dieta Atkinsa
Ocena dietetyka: jest to znana na całym świecie dieta skrajnie niskowęglowodanowa i umiarkowanie wysokobiałkowa (dieta ketogenna). Walorem tego typu diet jest faktycznie wysoka skuteczność w pozbywaniu się nadmiernej masy ciała, zwłaszcza w początkowych okresach ich stosowania, część owej masy stanowi jednak woda i glikogen. Założenia diety z pewnością odpowiadać będą osobom, które lubią zjeść „konkretnie”.

Niestety, dieta ta jest dość kontrowersyjna w kontekście wpływu na zdrowie, co prawda wiele (ale nie wszystkie) badań potwierdza,  że taki sposób komponowania jadłospisu nie niesie za sobą zagrożeń zdrowotnych w krótkiej perspektywie czasowej, niewiele wiadomo niestety jak wygląda sytuacja po wielu latach. Podkreślić należy, że istnieją lepsze sposoby na wprowadzenie i zbilansowanie niskowęglowodanowej diety niż sugeruje Atkins. W przypadku osób aktywnych fizycznie zastosowanie indukcyjnej fazy diety może doprowadzić do nasilonego katabolizmu mięśniowego.

Reasumując: choć wady diety Atkinsa niejednokrotnie bywały przejaskrawiane, to przesadny entuzjazm względem tego modelu żywieniowego nie jest wskazany. Zwłaszcza długoterminowe skutki zdrowotne tej diety są trudne do oszacowania.

Przejdz do szczegółów i prezentacji diety