Diety charakteryzujące się obniżoną podażą węglowodanów posiadają bardzo dużą skuteczność w walce ze zbędną tkanką tłuszczową – jest to fakt potwierdzony w wielu badaniach naukowych. Jednakże w praktyce mogą się pojawić pewne trudności, które spowalniają bądź hamują osiągnięcie zaplanowanego celu. Oto najczęściej powody zahamowania redukcji na dietach niskowęglowodanowych:
Słaba jakość pożywienia
Dieta low carb nie polega wyłącznie na wyeliminowaniu źródeł węglowodanów z jadłospisu. Zastąpienie produktów skrobiowych, słodyczy i wyrobów piekarniczych produktami wysokoprzetworzonymi zasobnymi w tłuszcz nie stanowi optymalnego rozwiązania – zarówno w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej, jak i zdrowia. Jeżeli chcesz osiągnąć zaplanowany cel, opieraj swoje menu na niskoprzetworzonych produktach żywnościowych, takich jak mięso, ryby, jaja, zdrowe tłuszcze. Pamiętaj także o odpowiedniej obróbce kulinarnej – nadmierne smażenie (zwłaszcza na głębokim oleju) nie jest specjalnie pożądane, również w dietach typu low-carb.
Nieodpowiedni dobór pożywienia
Istnieją grupy pokarmów, które pomimo niskiej zawartości węglowodanów mogą zmniejszać efektywność diet typu low-carb. Szczególnie źle dużo osób reaguje na nabiał – istnieją badania, wskazujące iż produkty mleczne mogą wywoływać znaczne skoki poziomu insuliny, analogiczne do tych wywoływanych przez białe pieczywo. Dlatego, nawet jeżeli wydaje ci, się że dobrze tolerujesz mleko i jego przetwory, warto ograniczyć jego podaż w diecie low-carb, zwłaszcza jeśli nie obserwujesz efektów w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić organizmowi alternatywne źródła wapnia. Również zbyt duży procentowy udział białka w codziennym jadłospisie może zmniejszać efektywność diet niskowęglowodanpowych, wybijając organizm z ketozy.
Oszukujesz zbyt często
Dieta niskowęglowodanowa, aby mogła przynosić efekty musi być przestrzegana w sposób bardzo rygorystyczny. Wszelkie odstępstwa – zwłaszcza w postaci słodyczy i innych wysoko zasobnych w węglowodany produktów, hamują pozbywanie się nadmiarowych ilości tkanki tłuszczowej – wtedy gdy pojawiają się często, przede wszystkim w początkowych etapach stosowania. Mało tego, takie odstępstwa powodują, że na pewno dorobisz się dodatkowej fałdy tłuszczu. Moda na cheat meale i ich nadużywanie zdecydowanie zmniejsza skuteczność diet low-carb.
Jesteś permanentnie zestresowany
Zbyt duże napięcie w ciągu dnia, pośpiech i presja czasu nie sprzyjają poprawie estetyki sylwetki. Głównie poprzez negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Dieta i aktywność fizyczna to nie jedyne czynniki potrzebne do pozbycia się nadmiarowych ilości tkanki tłuszczowej – potrzebna jest także regeneracja i czas na relaks. Stres, zbyt krótki okres czasu przeznaczony na wypoczynek senny utrudniają przeprowadzanie zabiegów żywieniowych poprzez deregulację mechanizmów związanych z odczuwaniem głodu i sytości.
Masz nierealne oczekiwania
Jeżeli zabierasz się za redukcję tkanki tłuszczowej gromadzonej przez kilka ostatnich lat na 2 tygodnie przed wyjazdem na wakacje , to nie oczekuj cudów. Przemiana w ciągu 14 dni z „kluseczki” do „laseczki” jest przy dużych zaniedbaniach niemożliwa. Na to potrzeba trochę więcej czasu. Możliwe jest natomiast osiągnięcie znaczącej poprawy estetyki sylwetki – przy zastosowaniu odpowiednio zbilansowanych i ukierunkowanych zabiegów żywieniowych i treningowych.
Nie widzisz tego, jak bardzo zmienia się Twoje ciało
Obiektywna ocena efektywności diety jest bardzo trudna. Najczęściej sugerujemy się tym co pokazuje waga, zapominając, iż efekt estetyczny wcale nie jest uzależniony od wyświetlanego wyniku. Warto mierzyć obwody, mierzyć poziom tkanki tłuszczowej a także obserwować swoje ubrania – czy wydają się luźniejsze w krytycznych miejscach. Pomocne jest sfotografowanie sylwetki przed rozpoczęciem diety – łatwiej będzie zaobserwować znaczące niuanse.
Podsumowanie
Diety low-carb, tak jak i inne modele żywieniowe, aby przynosiły optymalne efekty muszą opierać się na odpowiednio zbilansowanym jadłospisie uwzględniającym indywidualne potrzeby każdego organizmu. Intuicyjne podejście do kwestii doboru jakości pokarmów oraz ich ilości, może zmniejszyć efektywność diet niskowęglowodanowych. Inną kwestią jest ocena skuteczności – należy pamiętać, iż niezależnie od wybranej metody, redukowanie tłuszczu wymaga po prostu czasu.
Źródła:
Mikael Nilsson, Marianne Stenberg, Anders H Frid; Glycemia and insulinemia in healthy subjects after lactose-equivalent meals of milk and other food proteins: the role of plasma amino acids and incretins; Am J Clin Nutr November 2004 vol. 80 no. 5 1246-1253
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.