Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak jeść zdrowo i nie zbankrutować? Praktyczne wskazówki

Panuje przekonanie, że zdrowe odżywianie wymaga znacznych nakładów finansowych. Ceny mięsa, świeżych ryb i innych wartościowych produktów żywnościowych przyprawiają nierzadko o zawrót głowy. Warto jednak wiedzieć, iż wspierający zdrowie jadłospis można skomponować nie ryzykując przy tym bankructwem – trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować, zwracając należytą uwagę nie tylko na dobór jakościowy spożywanych pokarmów, ale także na kwestie organizacyjne, takie jak choćby robienie zakupów czy “zarządzanie lodówką”.

Tanie, a zdrowe produkty żywnościowe

Wartościowy i prawidłowo zbilansowany jadłospis to taki, który dostarcza nie tylko energii, ale jest bogaty w składniki niezbędne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania: białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Istnieje wiele produktów żywnościowych, bogatych w cenne dla zdrowia związki, których dodatkowym walorem jest cena „niezwalająca” z nóg. Przykładem mogą być podroby, często niesłusznie uważane za produkt drugiej kategorii (tzw. „podrabiane mięso”). Tymczasem mają one z żywieniowego punktu widzenia znacznie więcej do zaoferowania niż popularne wędliny czy też jakże “lubiana” przez osoby zafascynowane zdrowym odżywianiem - pierś z kurczaka. Na szczególną uwagę spośród podrobów zasługuje wątróbka, stanowiąca prawdziwą „bombę” witaminowo-mineralną. Jest ona doskonałym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz żelaza i cynku.

Do innych, nieprzetworzonych i wartościowych, a zarazem niedrogich produktów należą między innymi:

  • przetwory mleczne - takie jak sery podpuszczkowe, sery twarogowe, jogurty naturalne, kefiry, maślanki),

  • mięsa “drugiej kategorii” - takie jak udka z kurczaka, wieprzowina (np. tania łopatka),

  • warzywa korzeniowe - marchew, seler, buraki - o wiele tańsze niż awokado, brokuły czy kalafior,

  • jaja - wcale nie trzeba ograniczać ich konsumpcji do dwóch tygodniowo, można jeść nawet codziennie,

  • owoce - zwłaszcza sezonowe, aktualnie warto sięgać choćby po jabłka, gruszki, winogrona,

  • świeże, mrożone i wędzone ryby - oczywiście nie wszystkie, bo ceny niektórych są zaporowe, ale np. zawierającego kwasy omega 3 morszczuka czy wędzoną makrelę można nabyć już za niewielkie pieniądze,

Przemyślane zakupy

Wybierając się na zakupy należy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Przede wszystkim nie warto iść do sklepu z pustym żołądkiem. Głód zwiększa ryzyko nabycia nieplanowanych, mało wartościowych przekąsek, a tym samym narazi nas na dodatkowe koszty. Dobrze jest zrobić listę i w miarę możliwości się jej trzymać. To nie jest ani specjalnie trudne, ani czasochłonne, a pomaga zachować kontrolę nad finalną zawartością koszyka. Przygotowując zaś listę zakupów najlepiej jest uwzględnić aktualne promocje oraz produkty sezonowe, które zazwyczaj charakteryzują się atrakcyjniejszą ceną – dotyczy to głównie świeżych owoców i warzyw.

W miarę możliwości na zakupy spożywcze lepiej nie zabierać ze sobą dzieci – zbyt często ulegamy bowiem ich zachciankom, dotyczącym najczęściej masowo reklamowanych w mediach i zarazem (niestety to jest w zasadzie reguła), niezbyt pożądanych w zdrowej diecie produktów żywnościowych będących jedynie źródłem cukrów i tłuszczów rafinowanych.

Rozsądne gospodarowanie jedzeniem

Przeterminowane produkty zalegające z tyłu lodówki czy w kuchennych szafkach, zepsute owoce, zeschnięte pieczywo i inne pokarmy, które w ostateczności lądują w koszu, to także dość powszechny sposób na marnotrawienie, wbrew pozorom całkiem sporych ilości pieniędzy. Dlatego warto starannie przemyśleć swój tygodniowy jadłospis i skrupulatnie go zaplanować, starając się dodatkowo wykorzystać również wszelkie „lodówkowe resztki” – mogą one posłużyć jako dodatki do sałatek czy innych dań, np. zapiekanek. Umiejętne “gospodarowanie zawartością lodówki” to cecha, której szybko można się nauczyć i która zazwyczaj szybko okazuje się bezcenna w zmniejszaniu nakładów finansowych przeznaczanych na jedzenie.

Podsumowanie

Zdrowe odżywianie wcale nie musi być drogie. Przyjazne dla kieszeni i jednocześnie nieprzetworzone pokarmy, zasobne w cenne dla kondycji zdrowotnej składniki dostępne są w każdym sklepie – trzeba jednak nauczyć się je znajdować i doceniać. Warto także pamiętać o urozmaiceniu jadłospisu, sięganiu po produkty sezonowe i rozsądnym robieniu zakupów.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.