Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jedzenie, które odchudza – najbardziej termogeniczne produkty

Jedzenie odchudza! To nie jest pusty slogan ani reklamowe hasło kolejnego cudownego koktajlu. Faktycznie sam fakt spożywania pokarmu przyspiesza przemianę materii i powoduje, że wydatkujemy więcej kalorii. Oczywiście, gdy coś jemy bilans jest zawsze dodatni, ponieważ więcej energii dostarczamy niż spalamy, ale fakt, że jedzenie wpływa na metabolizm jest z pewnością godny uwagi. Dlaczego?

Różne pokarmy w odmienny sposób oddziałują na nasz metabolizm

Istnieje zjawisko zwane w skrócie SDDP – czyli „swoiście dynamiczne działanie pokarmu”. Termin ten określa nam różnice w procesie wydatkowania energii po spożyciu określonego rodzaju pożywienia. I tak najsilniej termogennie działają produkty białkowe, przede wszystkim jaja, mięso, a także orzechy.

Nie tylko białko, ale również i tłuszcz może przyspieszać metabolizm, zwłaszcza jeśli jest to… tłuszcz kokosowy

dpowiedzialne za ten stan rzeczy są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o wyjątkowo silnym termogennym potencjale, co potwierdzają liczne eksperymenty naukowe, m.in. ciekawe doświadczenie przeprowadzone przez dr Kasai, gdzie okazało się, że już 10 g MCT jest w stanie wyraźnie wpłynąć na proces termogenezy, zwiększając tym samym wydatkowanie energii.

Nie tylko jednak to, co jemy, ale i jak przyprawiamy ma wpływ na metabolizm

Niedocenionym źródłem substancji o potencjale termogennym są przyprawy, zwłaszcza takie jak pieprz czarny zawierający piperynę i pieprz kajeński będący źródłem kapsaicyny. Obie substancje mają dobrze udokumentowany wpływ na wydatkowanie energii i z pewnością godne są tego, by umieścić je na stałe w menu diety odchudzającej. Podobne działanie wykazuje także imbir.

Niespodzianki chyba nie będzie jak na koniec dodam, że znakomitym uzupełnieniem powyższego zestawienia będą: zielona herbata i kawa. Zresztą herbaty: czarna, biała i czerwona, a także gorzkie kakao również wpływają na proces wydatkowania energii. M

etyloksantyny, których są źródłem (kofeina, teobromina) oraz związki fenolowe, działają termogennie i wpływają na aktywność enzymów odpowiedzialnych za spalanie i gromadzenie tłuszczu. Dodatkowo korzystnie oddziałują na wrażliwość tkanek obwodowych na działanie ważnego hormonu uczestniczącego w gospodarce energetycznej – insuliny, co korzystnie wpływa na przebieg procesów metabolicznych.

Podsumowanie

Chcesz przyspieszyć metabolizm? W Twojej diecie nie może zabraknąć białka, przypraw i zielonej herbaty!

Źródła: Macronutrient profile affects diet-induced thermogenesis and energy intake. Hermsdorff HH, Volp AC, Bressan J. Arch LatinoamNutr. 2007 Mar;57(1):33-42. Comparison of diet-induced thermogenesis of foods containing medium- versus long-chain triacylglycerols. Kasai M, Nosaka N, Maki H, Suzuki Y, Takeuchi H, Aoyama T, Ohra A, Harada Y, Okazaki M, Kondo K. J NutrSciVitaminol (Tokyo). 2002 Dec;48(6):536-40. Metabolic effects of spices, teas, and caffeine. Westerterp-Plantenga M, Diepvens K, Joosen AM, Bérubé-Parent S, Tremblay A. PhysiolBehav. 2006 Aug 30;89(1):85-91. Epub 2006 Mar 30.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.