Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jedzenie odchudza! Oto lista najbardziej termogenicznych produktów

Jedzenie odchudza! Oto lista najbardziej termogenicznych produktów
Jedzenie odchudza! To nie jest pusty slogan ani reklamowe hasło kolejnego cudownego koktajlu. Faktycznie sam fakt spożywania pokarmu przyspiesza przemianę materii i powoduje, że wydatkujemy więcej kalorii. Oczywiście, gdy coś jemy bilans jest zawsze dodatni, ponieważ więcej energii dostarczamy niż spalamy, ale fakt że jedzenie wpływa na metabolizm jest z pewnością godny uwagi. Dlaczego?

Przede wszystkim różne pokarmy w odmienny sposób oddziałują na nasz metabolizm. Istnieje zjawisko zwane w skrócie SDDP – czyli „swoiście dynamiczne działanie pokarmu”. Termin ten określa nam różnice w procesie wydatkowania energii po spożyciu określonego rodzaju pożywienia. I tak najsilniej termogennie działają produkty białkowe, przede wszystkim jaja, mięso a także orzechy.

Nie tylko jednak białko, ale również i tłuszcz może przyspieszać metabolizm, zwłaszcza jeśli jest to… tłuszcz kokosowy! Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe o wyjątkowo silnym termogennym potencjale, co potwierdzają liczne eksperymentu naukowe, m.in. ciekawe doświadczenie przeprowadzone przez dr Kasai, gdzie okazało się że już 10g MCT jest w stanie wyraźnie wpłynąć na proces termogenezy, zwiększając tym samym wydatkowanie energii.

Nie tylko jednak to co jemy, ale i jak przyprawiamy ma wpływ na metabolizm. Niedocenionym źródłem substancji o potencjale termogennym są przyprawy, zwłaszcza takie jak pieprz czarny zawierający piperynę i pieprz kajeński będący źródłem kapsaicyny. Obie substancje mają dobrze udokumentowany wpływ na wydatkowanie energii i z pewnością godne są tego by umieścić je na stałe w menu diety odchudzającej. Podobne działanie wykazuje także imbir.

Niespodzianki chyba nie będzie jak na koniec dodam, że znakomitym uzupełnieniem powyższego zestawienia będą: zielona herbata i kawa. Z resztą herbaty: czarna, biała i czerwona, a także gorzkie kakao również wpływają na proces wydatkowania energii. Metyloksantyny, których są źródłem (kofeina, teobromina) oraz związki fenolowe, działają termogennie i wpływają na aktywność enzymów odpowiedzialnych za spalanie i gromadzenie tłuszczu. Dodatkowo korzystnie oddziałują na wrażliwość tkanek obwodowych na działanie ważnego hormonu uczestniczącego w gospodarce energetycznej – insuliny, co korzystnie wpływa na przebieg procesów metabolicznych.

Jaki z tego wniosek?

Chcesz przyspieszyć metabolizm? W Twojej diecie nie może zabraknąć białka, przypraw i zielonej herbaty!

Źródła: Macronutrient profile affects diet-induced thermogenesis and energy intake. Hermsdorff HH, Volp AC, Bressan J. Arch LatinoamNutr. 2007 Mar;57(1):33-42. Comparison of diet-induced thermogenesis of foods containing medium- versus long-chain triacylglycerols. Kasai M, Nosaka N, Maki H, Suzuki Y, Takeuchi H, Aoyama T, Ohra A, Harada Y, Okazaki M, Kondo K. J NutrSciVitaminol (Tokyo). 2002 Dec;48(6):536-40. Metabolic effects of spices, teas, and caffeine. Westerterp-Plantenga M, Diepvens K, Joosen AM, Bérubé-Parent S, Tremblay A. PhysiolBehav. 2006 Aug 30;89(1):85-91. Epub 2006 Mar 30.

W artykule mówimy o: Dietetyka i zdrowe odżywianie Odchudzanie