Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Łatwiej powiedzieć a trudniej zrobić...

Łatwiej powiedzieć a trudniej zrobić...
Spektakularne metamorfozy budzą podziw i zazdrość jednocześnie. Teoretycznie każdy może z nieforemnej sylwetki „wykrzesać” zgrabne i wysportowane ciało – w praktyce jednak udaje się to tylko nielicznym. Wbrew pozorom przeszkodą nie są ograniczenia genetyczne, a innego rodzaju predyspozycje i nieumiejętne radzenie sobie z własnymi słabościami. Oto najpopularniejsze przeszkody dzielące nas od wymarzonej sylwetki:

Lenistwo, czyli - gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce

Wiele osób żyje w przekonaniu, iż teoretycznie mogłoby odmienić swój wygląd, gdyby tylko tego chciało... A ponieważ “aż tak bardzo nie chce”  – ze względu na brak czasu i skłonność do oszczędzania energii, to alternatywą pozostaje życie z odstającym brzuchem i wychodzącymi ze spodni “boczkami”... Być może kiedy naukowcy opatentują innowacyjną metodę uzyskania szczupłej  i zadbanej sylwetki bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek wysiłku (czy to fizycznego czy intelektualnego), to jednostki wybitnie leniwe odmienią swój wygląd, póki co jednak - to się nie zdarzy...

Aby poradzić sobie z tego typu skłonnościami , które zamiast prowadzić na siłownię kładą człowieka przed telewizorem, trzeba  wzmocnić w sobie motywacje i stale ją podsycać. Warto się także zastanowić czy lenistwo nie jest próbą zamaskowania lęku przed porażką – wykonanie pierwszych kroków może stanowić motor do podjęcia dalszych działań. Ważne jest by owe starania od początku były przemyślane.

Czasochłonność / brak czasu

W zależności od stanu wiedzy na temat odżywiania, od poziomu wytrenowania i ilości mankamentów wizerunkowych wymagających poprawienia, czas osiągnięcia upragnionych efektów może być zróżnicowany. Najczęściej jednak owy okres okazuje się zbyt długi, a przynajmniej - dłuższy niż większość oczekiwań. Cierpliwości zazwyczaj nie starcza osobom, które działają bez planu i bez wsparcia doświadczonych w temacie jednostek. Długi czas oczekiwania to jeden z największych demotywatorów osób odchudzających się. Warto zdać sobie sprawę, iż tempo przemiany sylwetki  można maksymalizować tylko do pewnego pułapu – cierpliwość jest zatem kluczem do sukcesu , nie można o tym zapominać na żadnym etapie działań.

Gotowanie

Konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków jest dla wielu osób przeszkodą nie do przeskoczenia. Zwłaszcza gotowanie zdrowych i pełnowartościowych potraw wydaje się wymagać dużych nakładów pracy i czasu. Tymczasem odpowiednia organizacja zakupów, zaplanowanie optymalnej ilości posiłków i wybór potraw adekwatnych do umiejętności kulinarnych znacznie ułatwi zmagania związane z przygotowywaniem jedzenia. Warto pamiętać, aby nie porywać się z motyką na słońce i w miarę upływu czasu, stopniowo doskonalić swój kuchenny warsztat. Bo jak wiadomo, to najprostszy sposób na odzyskanie kontroli nad  jakością i ilością pochłanianego jedzenia.

Awersja do aktywności fizycznej

Wiele jesteśmy w stanie znieść i poświęcić, aby uzyskać atrakcyjną sylwetkę – np. kilkunastodniowa głodówka czy monotonne jedzenie nie stanowią aż tak dużego wyzwania. Jeżeli  jednak chodzi o podejmowanie regularnej aktywności fizycznej to pojawiają się spore problemy  i całe mnóstwo niesprzyjających okoliczności – od braku czasu, poprzez brak chęci aż do niesprzyjających wydarzeń losowych.. Prawda jest jednak taka, że wiele osób na tyle ceni swój siedząco-leżący tryb życia, że wdrożenie choćby 2 razy w tygodniu godzinnych treningów dowolnej aktywności nie wchodzi w grę.

Podsumowanie

Najwięcej przeszkód utrudniających pracę nad estetyką sylwetki to konsekwencja niewłaściwego sposobu myślenia i brak wiary we własne możliwości. Lenistwo, wieczny brak czasu, awersja do aktywności fizycznej i trudności związane z przygotowywaniem posiłków dzielą nas najczęściej od spełnienia marzeń o idealnej figurze.

 

W artykule mówimy o: Odchudzanie Trening