Spektakularne metamorfozy budzą podziw i zazdrość jednocześnie. Teoretycznie każdy może z nieforemnej sylwetki „wykrzesać” zgrabne i wysportowane ciało – w praktyce jednak udaje się to tylko nielicznym. Wbrew pozorom przeszkodą nie są ograniczenia genetyczne, a innego rodzaju predyspozycje i nieumiejętne radzenie sobie z własnymi słabościami. Oto najpopularniejsze przeszkody dzielące nas od wymarzonej sylwetki:
Lenistwo, czyli gdyby mi się chciało tak, jak mi się nie chce...
Wiele osób żyje w przekonaniu, iż teoretycznie mogłoby odmienić swój wygląd, gdyby tylko tego chciało... A ponieważ “aż tak bardzo nie chce” – ze względu na brak czasu i skłonność do oszczędzania energii, to alternatywą pozostaje życie z odstającym brzuchem i wychodzącymi ze spodni “boczkami”... Być może kiedy naukowcy opatentują innowacyjną metodę uzyskania szczupłej i zadbanej sylwetki bez konieczności podejmowania jakiegokolwiek wysiłku (czy to fizycznego czy intelektualnego), to jednostki wybitnie leniwe odmienią swój wygląd, póki co jednak - to się nie zdarzy...
Aby poradzić sobie z tego typu skłonnościami , które zamiast prowadzić na siłownię kładą człowieka przed telewizorem, trzeba wzmocnić w sobie motywacje i stale ją podsycać. Warto się także zastanowić czy lenistwo nie jest próbą zamaskowania lęku przed porażką – wykonanie pierwszych kroków może stanowić motor do podjęcia dalszych działań. Ważne jest by owe starania od początku były przemyślane.
Czasochłonność / brak czasu
W zależności od stanu wiedzy na temat odżywiania, od poziomu wytrenowania i ilości mankamentów wizerunkowych wymagających poprawienia, czas osiągnięcia upragnionych efektów może być zróżnicowany. Najczęściej jednak owy okres okazuje się zbyt długi, a przynajmniej - dłuższy niż większość oczekiwań. Cierpliwości zazwyczaj nie starcza osobom, które działają bez planu i bez wsparcia doświadczonych w temacie jednostek. Długi czas oczekiwania to jeden z największych demotywatorów osób odchudzających się. Warto zdać sobie sprawę, iż tempo przemiany sylwetki można maksymalizować tylko do pewnego pułapu – cierpliwość jest zatem kluczem do sukcesu, nie można o tym zapominać na żadnym etapie działań.
Gotowanie
Konieczność samodzielnego przygotowywania posiłków jest dla wielu osób przeszkodą nie do przeskoczenia. Zwłaszcza gotowanie zdrowych i pełnowartościowych potraw wydaje się wymagać dużych nakładów pracy i czasu. Tymczasem odpowiednia organizacja zakupów, zaplanowanie optymalnej ilości posiłków i wybór potraw adekwatnych do umiejętności kulinarnych znacznie ułatwi zmagania związane z przygotowywaniem jedzenia. Warto pamiętać, aby nie porywać się z motyką na słońce i w miarę upływu czasu, stopniowo doskonalić swój kuchenny warsztat. Bo jak wiadomo, to najprostszy sposób na odzyskanie kontroli nad jakością i ilością pochłanianego jedzenia.
Awersja do aktywności fizycznej
Wiele jesteśmy w stanie znieść i poświęcić, aby uzyskać atrakcyjną sylwetkę – np. kilkunastodniowa głodówka czy monotonne jedzenie nie stanowią aż tak dużego wyzwania. Jeżeli jednak chodzi o podejmowanie regularnej aktywności fizycznej to pojawiają się spore problemy i całe mnóstwo niesprzyjających okoliczności – od braku czasu, poprzez brak chęci aż do niesprzyjających wydarzeń losowych.. Prawda jest jednak taka, że wiele osób na tyle ceni swój siedząco-leżący tryb życia, że wdrożenie choćby 2 razy w tygodniu godzinnych treningów dowolnej aktywności nie wchodzi w grę.
Podsumowanie
Najwięcej przeszkód utrudniających pracę nad estetyką sylwetki to konsekwencja niewłaściwego sposobu myślenia i brak wiary we własne możliwości. Lenistwo, wieczny brak czasu, awersja do aktywności fizycznej i trudności związane z przygotowywaniem posiłków dzielą nas najczęściej od spełnienia marzeń o idealnej figurze.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.