IDZIEMY RAZEM PO TWOJĄ FORMĘ! 40% RABATU NA PLAN DIETETYCZNY I TRENINGOWY! SKORZYSTAJ Z KODU "40PT"

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Regularne spożywanie posiłków przyspiesza odchudzanie

W powszechnym przekonaniu na tempo utraty masy ciała ma wpływ nie tylko ilość przyjmowanych i wydatkowanych kalorii, ale także czynniki dodatkowe, takie jak: jakość spożywanej żywności, częstotliwość przyjmowania posiłków oraz ich regularność. Tym razem postaram się przyjrzeć ostatniemu z w/w czynników, czyli wpływowi regularności jedzenia na tempo utraty tkanki tłuszczowej.

Co w zasadzie daje regularne spożywanie pokarmów? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć naukowcy Farshchi , Taylor, Macdonald z Uniwersytetu Nottingham. W badaniu wzięło udział dziewięć zdrowych kobiet w wieku 18 – 42 lat, które odżywiały się wg specjalnych zaleceń przez ponad 6 tygodni (43 dni).

Badanie zostało podzielone na trzy fazy, każda charakteryzowała się innym sposobem odżywiania. Badane kobiety miały albo dbać by posiłki były regularne – o stałych porach i by było ich równo 6 na dobę, albo też jeść na przemian 3, 6 i 9 posiłków w ciąg następujących po sobie dni. Każdy schemat odżywiania był badany osobno w kontekście wpływu na zużycie energii, czyli tempo spalania kalorii związane z tzw. efektem termicznym pożywienia (rodzaj i ilość spożywania pokarmu wpływa na proces wydatkowania energii).

Okazało się, że nieregularne posiłki w porównaniu z regularnymi powodują obniżenie po-posiłkowego wydatku energetycznego związanego ze „swoistym dynamicznym działaniem pokarmu”. Co ten termin oznacza? Jedząc nieregularnie obniżamy tempo przemian energetycznych, czyli mniej kalorii spalamy, a to sprzyjać może wzrostowi masy ciała.

Ta sama grupa naukowców zainspirowana wynikami tego badania, postanowiła przeprowadzić kolejne, które potwierdziły dotychczasowe ustalenia, a dodatkowo wykazały także, że regularne przyjmowanie pokarmów może mieć wpływ na poziom cholesterolu oraz gospodarkę insulinową.

Spożywanie posiłków o stałych porach, może nie tylko przyczynić się do polepszenia składu ciała i estetyki sylwetki, ale także potencjalnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

 

Źródła: Beneficial metabolic effects of regular meal frequency on dietary thermogenesis, insulin sensitivity, and fasting lipid profiles in healthy obese women. Farshchi HR, Taylor MA, Macdonald IA. Decreased thermic effect of food after an irregular compared with a regular meal pattern in healthy lean women. Farshchi HR, Taylor MA, Macdonald IA.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.