Regularna aktywność fizyczna bez wątpienia stanowi ważny element pracy nad sylwetka, a dodatkowo – korzystnie wpływa na zdrowie zmniejszając ryzyko wielu chorób. Dość często wybieraną formą aktywności przez osoby przez osoby niewytrenowane jest bieganie, gdyż nie wymaga ono ani posiadania specjalistycznego sprzętu, ani zakupu karnetów do klubu fitness. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż biegać może niemal każdy, wystarczy po prostu ubrać buty, dres, wyjść z domu i… biec.
Bieganie = odchudzanie?
Niestety o ile w teorii można bez końca rozwodzić się nad korzyściami związanymi z regularnym bieganiem, o tyle w praktyce nie zawsze są one zauważalne. Powiedzmy sobie szczerze, wiele osób biega po to by pozbyć się nadmiaru kilogramów i poprawić estetykę sylwetki, tymczasem taki efekt występuje tylko w niektórych przypadkach. Pewna część biegaczy, pomimo tego, że biega coraz więcej, nie obserwuje pożądanych zmian w swoim wyglądzie. Nawet jeśli poprawia się kondycja i samopoczucie, to jeansy i koszule ciągle są tak samo ciasne. Dlaczego tak się dzieje?
W jaki sposób bieganie może pomóc schudnąć?
Wysiłek fizyczny wpływać może na nasz organizm w sposób wielokierunkowy. Najbardziej oczywistym, pożądanym jego skutkiem jest zwiększenie wydatków energetycznych. Już choćby z tego powodu każdy wybiegany kilometr powinien przekładać się na ubytek pewnej ilości zapasowego tłuszczu. Jeśli dodamy do tego jeszcze poprawę funkcjonowania gospodarki insulinowo-glukozowej, korzystne zmiany w profilu lipidowym krwi, to zmniejszenie masy ciała przy regularnych treningach biegowych wydają się być jedynie formalnością. Niestety w praktyce wiele osób nieświadomie sabotuje swoje starania.
Słowo klucz - dieta
Masa i skład ciała uzależnione są nie tylko od tego ile energii wydatkujemy podczas treningów i wszelkich innych, codziennych czynności, ale również od tego ile energii dostarczamy i z jakich źródeł ona pochodzi oraz jakie inne składniki pokarmowe substratom energetycznym towarzyszą. Jeśli zwiększony poprzez bieganie wydatek energetyczny mamy w zwyczaju kompensować sobie dodatkową porcją kalorii, to trudno spodziewać się utraty nadmiernej masy ciała. Co więcej, jeśli owe kalorie będą pochodzić z niskojakościowych produktów żywnościowych, zasobnych w cukry dodane i tłuszcze rafinowane, a ubogich w błonnik i niezbędne witaminy i składniki mineralne, to w efekcie szybko można doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i przyrostu masy ciała.
Zasady, o których należy pamiętać
Osoby, które biegają po to by schudnąć muszą zacząć zwracać uwagę na to co jedzą. To nieuniknione. Pierwszym krokiem do poprawy diety, jest wyeliminowanie z niej produktów o wysokim stopniu przetworzenia, zasobnych w cukry dodane i tłuszcze rafinowane. Z diety powinny zniknąć:
Oczyszczanie diety można przeprowadzać stopniowo, ale po prostu trzeba być przy tym konsekwentnym. Jednocześnie należy wprowadzać do menu produkty nisko przetworzone, przede wszystkim:
świeże owoce i warzywa,
produkty skrobiowe takie jak ziemniaki, grube kasze, płatki owsiane, ryż, razowe pieczywo,
świeże mięso i ryby
całe jaja
nierafinowane oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej kokosowy)
Dzięki wprowadzeniu takich zmian w szybkim tempie dojdzie do poprawy wielu parametrów metabolicznych związanych z regulacją gospodarki energetycznej organizmu, skutkiem czego będzie nie tylko poprawa zdrowia i samopoczucia, ale także – ubytek masy ciała. Bardziej zaawansowane strategie żywieniowe powinny uwzględniać indywidualne dzienne zapotrzebowanie energetyczne biegacza, spożycie poszczególnych makroskładników, witamin, niezbędnych pierwiastków. Zagadnienie to zostanie jednak szerzej omówione w osobnym artykule.
Podsumowanie
Bieganie, pomimo wielu potencjalnych zalet niekoniecznie musi powodować ubytek masy i poprawę składu ciała. Nie oznacza to jednak, iż biegać nie warto. Należy po prostu pamiętać, o tym że efektywność podejmowanych działań uzależniona jest nie tylko od wysiłku fizycznego, ale także sposobu odżywiania. Bez odpowiedniej diety, nigdy nie doświadczymy wszystkich potencjalnych profitów wynikających z aktywności fizycznej. Warto o tym pamiętać.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.