Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Robienie selfie pogarsza nastrój i postrzeganie ciała? Badanie naukowe

Robienie selfie pogarsza nastrój i postrzeganie ciała? Badanie naukowe
Selfies upowszechniły się dopiero, gdy pojawiły się telefony komórkowe z dwoma aparatami fotograficznymi. Kiedyś fotografie wykonywane telefonem miały jakość, która nie nadawałaby się nawet do publikacji w formie znaczka pocztowego. Technologia zmieniła się i dlatego tego typu zdjęcia zalewają Internet.

Naukowcy sprawdzili, jak wykonywanie zdjęć swojej osoby wpływa na nastrój i postrzeganie ciała. 

W badaniu wzięło udział 113 kobiet w wieku 16-29 lat, mających konto na Facebooku lub Instagramie. Panie korzystały z aplikacji “You-Cam Now” do modyfikacji zdjęć (zainstalowanej w iPadzie).

Kobiety zostały losowo przydzielone do 1 z 3 grup eksperymentalnych:

  • jedne wykonywały zdjęcie i wysyłały je bez obróbki i poprawek,
  • drugie wykonywały zdjęcie, ale specjalnie je kadrowały i retuszowały, dopiero wysyłały do serwisu,
  • grupy kontrolnej.

Nastrój i postrzeganie ciała mierzono przed i po. Zgodnie z przewidywaniami odnotowano wpływ warunków eksperymentalnych na zmiany nastroju i odczuwanie atrakcyjności fizycznej. Kobiety, które wykonywały selfie i publikowały je w mediach społecznościowych zgłaszały, że są bardziej niespokojne, mniej pewne siebie i mniej atrakcyjne fizycznie w porównaniu do osób w grupie kontrolnej (wydawało im się np. że „są bardziej grube”) Szkodliwe efekty wykonywania selfies ujawniły się nawet wtedy, gdy uczestniczki mogły powtórzyć i poprawić swoje selfie. Jest to pierwsze badanie eksperymentalne pokazujące, iż wykonywanie i umieszczanie selfie w mediach społecznościowych powoduje niekorzystne skutki psychologiczne u kobiet.

 

Źródła: Jennifer S.Mills “Selfie” harm: Effects on mood and body image in young women https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1740144517305326

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.