Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Robienie selfie pogarsza nastrój i postrzeganie ciała? Badanie naukowe

Robienie selfie pogarsza nastrój i postrzeganie ciała? Badanie naukowe
Selfies upowszechniły się dopiero, gdy pojawiły się telefony komórkowe z dwoma aparatami fotograficznymi. Kiedyś fotografie wykonywane telefonem miały jakość, która nie nadawałaby się nawet do publikacji w formie znaczka pocztowego. Technologia zmieniła się i dlatego tego typu zdjęcia zalewają Internet.

Naukowcy sprawdzili, jak wykonywanie zdjęć swojej osoby wpływa na nastrój i postrzeganie ciała. 

W badaniu wzięło udział 113 kobiet w wieku 16-29 lat, mających konto na Facebooku lub Instagramie. Panie korzystały z aplikacji “You-Cam Now” do modyfikacji zdjęć (zainstalowanej w iPadzie).

Kobiety zostały losowo przydzielone do 1 z 3 grup eksperymentalnych:

  • jedne wykonywały zdjęcie i wysyłały je bez obróbki i poprawek,
  • drugie wykonywały zdjęcie, ale specjalnie je kadrowały i retuszowały, dopiero wysyłały do serwisu,
  • grupy kontrolnej.

Nastrój i postrzeganie ciała mierzono przed i po. Zgodnie z przewidywaniami odnotowano wpływ warunków eksperymentalnych na zmiany nastroju i odczuwanie atrakcyjności fizycznej. Kobiety, które wykonywały selfie i publikowały je w mediach społecznościowych zgłaszały, że są bardziej niespokojne, mniej pewne siebie i mniej atrakcyjne fizycznie w porównaniu do osób w grupie kontrolnej (wydawało im się np. że „są bardziej grube”) Szkodliwe efekty wykonywania selfies ujawniły się nawet wtedy, gdy uczestniczki mogły powtórzyć i poprawić swoje selfie. Jest to pierwsze badanie eksperymentalne pokazujące, iż wykonywanie i umieszczanie selfie w mediach społecznościowych powoduje niekorzystne skutki psychologiczne u kobiet.

 

Źródła: Jennifer S.Mills “Selfie” harm: Effects on mood and body image in young women https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1740144517305326

W artykule mówimy o: Zdrowie Odchudzanie