Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Skąd bierze się poczucie winy związane z jedzeniem?

Skąd bierze się poczucie winy związane z jedzeniem?
To, jak czujemy się we własnym ciele, bywa kluczowe w poczuciu szczęścia. Wygląd zewnętrzny mocno odzwierciedla nasze poczucie wartości oraz wpływa na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. Żyjąc w czasach, w których idealne proporcje ciała są społecznym wyznacznikiem uznania, często popadamy w obłęd żywieniowy, zaczynamy narzucać na siebie liczne restrykcje i często budzi się w nas poczucie winy związane z jedzeniem. Czy słusznie?

Poczucie winy związane z jedzeniem odbiera nam przyjemność z jedzenia. Świadomość braku trzymania swoich zachcianek żywieniowych i ogólnie diety w ryzach powoduje złe relacje z jedzeniem. Skutkuje to tym, iż częściej obarczamy się poczuciem winy po posiłkach, które w efekcie prowadzi do dalszych problemów żywieniowych i emocjonalnych.

Skąd bierze się poczucie winy związane z jedzeniem?

Poczucie winy to uwarunkowana emocja pojawiająca się wtedy, gdy czujemy, że zrobiliśmy coś złego. Ta emocja sprawia, że zaczynamy obwiniać siebie, nawet jeśli tak naprawdę nie jesteśmy winni. Poczucie winy związane z jedzeniem bierze się przede wszystkim ze świadomości, że żywność, którą jemy, jest niezdrowa i tucząca. Niestety w wielu przypadkach dochodzi do skrajności i poczucie to pojawia się, nawet gdy nasza dieta jest względnie dobra, rażą nas nawet nieistotne, małe „zaniedbania".

Jak zmniejszyć poczucie winy po jedzeniu?

Nie pozwól, żeby poczucie winy związane z jedzeniem odbierało Ci przyjemność z jedzenia oraz z wielu ról, jakie odgrywa ono w naszym życiu. Zacznij od uświadomienia sobie, kiedy i dlaczego czujesz się winny, jedz uważnie oraz pamiętaj o zachowaniu równowagi w codziennej diecie.

Świadomość

Aby zwalczyć problem, należy go najpierw zauważyć. Zdanie sobie sprawy z pojawiającego się poczucia winy po jedzeniu będzie pierwszym krokiem, który należy podjąć w celu jego pozbycia się. Świadomość tego, skąd bierze się w nas poczucie winy, pozwoli Ci łatwiej znaleźć sposób na zwalczenie problemu. Wysokoprzetworzona żywność, przejadanie się oraz jedzenie nocą są głównymi przyczynami poczucia winy.

Uważne jedzenie

Uważność zwiększa przyjemność z jedzenia oraz pozwala nam lepiej rozpoznawać głód i emocje mu towarzyszące. Świadome jedzenie zwiększa kontrolę związaną z decyzjami żywieniowymi oraz samokontrolę, które pozwalają zmniejszać napady objadania się.

Równowaga

W życiu najważniejsza jest równowaga. Nie ma sensu głodzić się i jeść tego, czego nie lubisz. Ważne jest, żeby znaleźć równowagę między tym, czym karmisz się na co dzień, i nie obwiniać się, kiedy od czasu do czasu zjesz kostkę czekolady, loda czy kilka czipsów. Pamiętaj jednak, że kluczem do zachowania równowagi w żywieniu jest częstotliwość, wielkość zjadanych porcji oraz jakość codziennej diety. 

Relacja z jedzeniem

Często w poczuciu winy związanym z jedzeniem nie samo jedzenie jest problemem, ale to, jaką mamy z nim relację. Warto pamiętać, że to, co spożywamy, to nie tylko kalorie. To, czym karmimy się na co dzień, powinno dostarczać nam składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli stale będziesz głodzić się w imię ładnej sylwetki i analizować każdą zjedzoną kalorię, to trudniej będzie Ci utrzymać zdrową relację z jedzeniem, a tym samym sprawisz, że poczucie winy związane z jedzeniem będzie rosło.

Podsumowanie

Nie ma potrzeby obwiniania się z powodu wyborów żywieniowych, które nie są w 100% idealne. Decyzje żywieniowe nie zawsze muszą być tylko dobre lub złe, zdrowe lub niezdrowe. Umów się z sobą, że dążysz do poprawy swojej diety i nie musisz tego osiągnąć natychmiast. Dobrze zbilansowana codzienna dieta i styl życia obejmują wszystkie rodzaje żywności i uwzględniają wiele ról, jakie pokarm odgrywa w naszym życiu, także przyjemność.

Źródła: https://www.healthyfood.com/advice/five-reasons-to-ditch-food-guilt-and-how-to-do-it/ https://www.self.com/story/tips-for-combating-food-guilt-and-shame

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.