Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Śmieciowe jedzenie – nie tylko uzależnia

Mało kto nie lubi frytek, pizzy czy słodyczy – produkty te zostały tak zaprojektowane, by trafiać w gusta niemal każdego konsumenta. Dodatkowo są powszechnie dostępne, ich zdobycie nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów – w zasadzie sprowadza się do otwarcia portfela. Warto jednak wiedzieć, iż wpływ tego typu produktów żywnościowych na zdrowie nie pozostaje obojętny.

Jedzenie jak narkotyk

Menu opierające się na znacznej ilości śmieciowego jedzenia to prosty sposób na pogorszenie kondycji zdrowotnej i estetyki sylwetki. Pokarmy typu słodycze czy fast foody mają ten mankament, iż dostarczają znacznie więcej energii (i w zasadzie nic więcej) niż nam się wydaje. Jeden mały batonik dostarcza czasem tyle kalorii co solidny obiad – choć trudno w to uwierzyć. Inna sprawa, iż śmieciowe jedzenie uzależnia – stymuluje układ nagrody w mózgu, w podobny sposób co wybrane substancje odurzające, takie jak np. kokaina. W miarę upływu czasu organizm potrzebuje coraz większych dawek, aby móc odczuć charakterystyczną i błogą przyjemność związaną z wydzielaniem dopaminy. Wiele osób uzależnionych do śmieciowego jedzenia nie zdaje sobie sprawy z istoty swojego problemu. Uważają oni, iż przyczyna tkwi w ich słabym charakterze i niezdyscyplinowaniu. Warto podkreślić, że osoby nie mogące powstrzymać się od jedzenie niskowartościowych produktów żywnościowych cierpią nie tylko z powodu dolegliwości fizycznych – często towarzyszą im dolegliwości na tle psychicznym. Frustracja, poczucie winy, poczucie braku kontroli i pogarszająca się estetyka sylwetki mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń odżywiania, negatywnie wpływają na samopoczucie, a także zwiększają ryzyko występowania depresji.

Śmieciowe jedzenie a preferencje żywieniowe

Wyniki badań naukowców potwierdzają, iż uzależniające właściwości śmieciowego jedzenia to nie jedyny jego mankament, posiadający zgubny wpływ na zdrowie i estetykę sylwetki. Okazuje się, iż konsumowanie frytek, słodyczy i innych mało wartościowych pokarmów sprawia, że zmieniają się preferencje pokarmowe. Człowiek stołujący się w barach szybkiej obsługi i cukierniach zaczyna postrzegać normalną, nieprzetworzoną żywność jako wybitnie niesmaczną. Bardzo często unika nawet próbowania tego typu jedzenia, preferując oczywiście solidnie dosoloną mieszankę rafinowanych cukrów i tłuszczu. Stąd też bierze swój początek stereotyp mówiący, iż zdrowe jedzenie jest niesmaczne. Pogląd ten propagowany jest przez wielbicieli fast foodów, często niezdających sobie sprawy ze swojego uzależnienia, a także niesłusznie nazywających samych siebie „smakoszami uwielbiającymi jeść”.

Podsumowanie

Śmieciowe jedzenie posiada zgubny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, szczególnie jeśli stanowi podstawę codziennego menu. Uzależnienie od niezdrowych pokarmów jest faktem potwierdzonym przez specjalistów, niekoniecznie wynika wyłącznie z braku silnej woli i samodyscypliny. Osoby, których dotyczy ten problem winny skonsultować się ze specjalistą zarówno z zakresu odżywiania jak i zdrowia psychicznego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.