Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Spalacze – suplementy diety czy bomba farmakologiczna?

W ostatnich latach lawinowo rośnie ilość suplementów diety skażonych substancjami farmakologicznymi. Mowa o „cudownych pigułkach odchudzających” oraz „ziołach”. Wykrywano w nich m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. diklofenak), beta mimetyki, metale ciężkie, kortykosteroidy, leki psychotropowe i moczopędne. Sprawa była wielokrotnie poruszana na łamach PoTreningu.pl m.in. w kontekście „ziół chińskich” i ich skażenia metalami ciężkimi oraz farmakologią najgrubszego kalibru. O ile preparaty dostępne w oficjalnym obiegu w Polsce są bezpieczne, o tyle zakupy za granicą czy podejrzane aukcje internetowe mogą oznaczać wiele kłopotów.

Badanie naukowe #1

W niedawno opublikowanych badaniach sprawdzono jakość środków odchudzających dostępnych w Korei Południowej. Pobrano 188 próbek w latach 2009-2012. 32% produktów było skażone farmakologią!

W 62 próbkach wykryto:

  • sibutraminę, 25.7%;
  • sennoside A, 22.9%;
  • sennoside B, 20.0%;
  • fluoksetynę 8.6%;
  • desmethylsibutraminę, 7.1%;
  • bisacodyl, efedrynę oraz pseudoefedrynę 4.3%;
  • didesmethylsibutramine, 2.9%.

Sibutramina

Podobnie jak w „chińskich ziółkach” była to najczęściej dodawana substancja. Kilka lat temu ustalono, że na amerykańskim rynku dostępnych było ponad 70 produktów „wzbogaconych” farmakologicznie sibutraminą (m.in. Venom Hyperdrive 3.0, Zhen de Shou, Super Fat Burner, Miaozi Mei Miao, Extrim Plus 24 Hour Return, Qian Zi Jiao Nang). Sibutramina jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (wpływa na odczuwanie sytości), dodatkowo hamuje wychwyt noradrenaliny (co nasila termogenezę; działanie odwrotne niż efedryna i kofeina, które powodują wyrzut substancji adrenergicznych). Sibutramina została zakazana i wycofana w roku 2010, ze względu na badania naukowe (SCOUT), mówiące o 16% wzroście ryzyka np. zawału serca, udaru mózgu, zatrzymania akcji serca u pacjentów leczonych tym preparatem. Gorąco odradzam stosowanie sibutraminy na własną rękę. Może się to skończyć wieloma komplikacjami zdrowotnymi.

Senozyd (sennoside A i B)

Preparat przeczyszczający.

Fluoksetyna

Wybiórczy inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) o działaniu przeciwdepresyjnym.

Desmethylsibutramina

Jest to aktywny metabolit sibutraminy, wykazano jego obecność m.in. w „chińskich ziółkach” z przemytu takich jak LiDa (Dai Dai, Hua Jiao Nang) [1]

Bicasodyl

Kolejny preparat przeczyszczający.

Efedryna oraz pseudoefedryna

Mechanizm działania efedryny polega na zwiększaniu uwalniania endogennych amin katecholowych. Niestety, nieselektywnie pobudza receptory alfa i beta adrenergiczne. Pseudoefedryna i efedryna powszechnie występują w lekach (np. tussipect), obecnie rzadko w suplementach diety. Jak widać, znajdują się tam nieoficjalnie.

Badanie naukowe #2

W kolejnym badaniu [4] kolejny raz stwierdzono, że aż 30% próbek było skażonych farmakologicznie – sterydami.

Stwierdzono:

  • deksametazon (45.1%),
  • cortisone-21-aceteate (acetat kortyzonu),
  • prednisone-21-acetate (16.2%)
  • betamethasone (14.4%

Dexamethason

Jest lekiem hormonalnym należącym do grupy glukokortykoidów. Stosuje się go w niedoczynności kory nadnerczy. Kortyzon stosuje się w niewydolności kory nadnerczy, stanach zapalnych na tle alergicznym. Cortisone stosuje się również w pewnych chorobach skóry oraz w chorobach nowotworowych [3]

Prednisonum (np. encorton)

To silny lek hormonalny, ma działanie immunosupresyjne przeciwalergiczne oraz przeciwzapalne

Betametazon

Występuje np. w preparacie diprophos. Ma działanie przeciwzapalne, imunosupresyjne i przeciwuczuleniowe [5].

Podsumowanie

Kupując produkty odchudzające z podejrzanych źródeł, warto zachować zdrowy rozsądek. Przygoda z odchudzaniem może skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi. Tym bardziej że wszystkie opisane w tekście substancje do suplementów dodano nielegalnie – nie były wyszczególnione na opakowaniu.

Źródła: Fałszowanie środków leczniczych: sibutramina 2. “Monitoring of 29 weight loss compounds in foods and dietary supplements by LC-MS/MS.” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24499058 3. http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=579 4. Monitoring of 35 illegally added steroid compounds in foods and dietary supplements. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25036882 5. http://bazalekow.mp.pl/leki/item.html?id=10863

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.