Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening cardio zwiększa efekty treningu siłowego? Badanie naukowe

Trening cardio zwiększa efekty treningu siłowego?  Badanie naukowe
Trening cardio obecnymi czasy uważany jest za archaiczną formę treningu, którego efektywność w odniesieniu do redukcji tkanki tłuszczowej jest niska. Dziś modne jest wykonywanie wysiłków o wysokiej intensywności, jak treningi typu tabata czy interwały. Jednak, co z budową masy mięśniowej? Czy wykonywanie cardio w okresie budowania masy mięśniowej ma sens? Szwedzcy naukowcy postanowili przyjrzeć się zagadnieniu.

Badanie

W badaniu wzięło udział 16 zdrowych mężczyzn, którzy nie wykonywali wcześniej treningu siłowego. Mieli oni za zadanie trenować 3 razy w tygodniu przez 7 tygodni na obciążeniach. Jedna z grup (9 mężczyzn) dodatkowo wykonywała trening cardio wraz z treningiem siłowym. 

Trening siłowy składał się głównie z wyprostów nóg.

Schemat objętości wysiłkowej treningu siłowego:

Schemat treningu cardio:

Należy zaznaczyć, że trening cardio wykonywany był przed treningiem siłowym. 20 minut po zakończonym treningu badani wypijali szejka składającego się z 20 g protein. Grupa, która dodatkowo wykonywała trening cardio, otrzymywała w szejku maltodekstrynę, aby wyrównać poziom kaloryczny. 

Wyniki

Ilość włókien mięśniowych typu II w mięśniach nóg uległa większemu pogrubieniu u osób wykonujących trening cardio wraz z treningiem siłowym. 

Wnioski

Naukowcy sugerują, że wykorzystanie treningu siłowego i treningu typu cardio zwiększyło odpowiedź anaboliczną organizmu. 

Osobiście bym był bardziej powściągliwy w sformułowaniu takich wniosków, gdyż:

  • trudno nazwać wykonywanie wyprostów z obciążeniem treningiem siłowym, tym bardziej dla grupy mięśniowej takiej, jak nogi,
  • jedna z grup otrzymywała po treningu mieszankę białka i węglowodanów, co mogło przełożyć się na silniejszą odpowiedź anaboliczną organizmu.

Źródła: PLoS One. 2016; 11 (2): e0149082.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.