Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zaledwie 25 minut ćwiczeń dziennie może zmniejszyć ryzyko nowotworów

Zaledwie 25 minut ćwiczeń dziennie może zmniejszyć ryzyko nowotworów
Nie ma człowieka, dla którego aktywność fizyczna nie wniosłaby czegoś dobrego dla zdrowia. Ruch to nie tylko walka z nadwagą i otyłością, ale także szereg innych korzyści.

Naukowcy z American Cancer Society odkryli, że wystarczy zaledwie dwie i pół godziny ćwiczeń tygodniowo, by obniżyć ryzyko siedmiu form raka, w tym także raka piersi, jelita grubego i nerek.

W badaniu przeprowadzonym we współpracy z Harvard University, przeanalizowano dane od 750 000 uczestników. Naukowcy zmierzyli aktywność fizyczną, którą wykonali, a także to, czy zwiększyło się ryzyko zachorowania na raka czy też nie. Okazało się, że osoby, które ćwiczyły 25 minut dziennie, miały mniejsze ryzyko rozwinięcia śmiertelnej choroby. I choć od dawna wiadomo, że aktywność fizyczna wiąże się z mniejszym ryzykiem wielu chorób, to to badanie to pokazało, że ma ona szczególne znaczenie w kontekście nowotworów. Jest to też materiał na dalsze badania w tym temacie.

Na podstawie powyższego badania określono, o ile zmniejszyło się ryzyko poszczególnych form raka:

  • rak okrężnicy u mężczyzn 8%
  • rak piersi u kobiet 6%
  • rak macicy 10%
  • rak nerki 11%
  • rak krwi 14%
  • rak wątroby 18%

Osoby, które ćwiczyły jeszcze więcej, miały jeszcze lepsze wyniki.

Jakie są inne korzyści wynikające z aktywności fizycznej?

Po pierwsze, ćwicząc, jesteśmy w stanie zadbać o zdrową masę ciała. Nadwaga czy otyłość to obciążenie dla naszego serca, stawów, to też negatywny wpływ na nasze poczucie wartości. Nadmiar kilogramów zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i wielu innych schorzeń.

Regularny sport wpływa pozytywnie na nasz układ ruchu. Jeżeli całe dnie siedzisz lub leżysz, to z pewnością doświadczyłeś bólów kręgosłupa czy innych partii ciała. Jeśli nie, to wszystko przed Tobą. Nasz organizm stworzony jest do ruchu i nie da się tego obejść.

Jak widać na przykładzie powyższego badania, wcale nie trzeba spędzać po kilka godzin w klubie fitness. Wystarczy 20-30 minut jakiejkolwiek aktywności, choćby to był spacer, rower, bieg w terenie, lekka gimnastyka w domowych warunkach.

Zadbaj o siebie i swoje zdrowie i nie pozwól na to, by zabrakło aktywności w Twoim życiu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.