Osoby, którym udaje się skutecznie odmienić wygląd swojej sylwetki charakteryzują się tym, żo od podjęcia decyzji przechodzą do odpowiednio ukierunkowanego działania – zmieniają swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, rozpoczynają regularną aktywność fizyczną. Z kolei zwlekanie i odkładanie „na później” znacznie zmniejsza szansę na osiągnięcie sukcesu. Jak pokazują badania naukowe – nawyk ten może być również niebezpieczny dla zdrowia.
„Zaczynam od poniedziałku”!
Poniedziałek to najbardziej nielubiany dzień tygodnia, również ze względu na to, iż stanowi „godzinę zero” dla wielkich i nigdy nie wprowadzonych w życie planów. Osoby posiadające tendencję do automatycznego odkładania zaplanowanych czynności „na później” zawsze znajdą przekonywujące usprawiedliwienie dla swojego postępowania i wyznaczą kolejny, mniej lub bardziej odległy termin, który prawdopodobnie również okaże się niesprzyjający do wprowadzenia zmian do sposobu odżywiania i trybu życia. Warto jednak zdać sobie sprawę, iż przyczyną niekoniecznie musi być lenistwo czy brak motywacji – specjaliści wskazują na nieco poważniejsze aspekty związane z uwarunkowaniami psychologicznymi. Lęk przed porażką, brak w wiary we własną skuteczność czy też skłonności depresyjne to tylko wybrane z nich.
Prokrastynacja – zaburzenie psychiczne
Mając na uwadze aspekty zdrowotne należy również wskazać na fakt, iż nieustanne przekładanie zaplanowanych czynności na inny termin jest w niektórych przypadkach kwalifikowane jako zaburzenie psychiczne – o przebiegu łagodnym lub patologicznym. Osoby cierpiące na tę przypadłość posiadają spore trudności ze zmobilizowaniem się do wykonania określonych czynności – zwłaszcza gdy z nie wiążą się one z natychmiastowymi efektami. Leczenie prokrastynacji jest trudne, wymaga konsultacji ze specjalistą i odpowiedniej terapii.
Jak walczyć z nawykiem odkładania działań na później?
Większość przypadków dotyczących tendencji odwlekania w czasie zaplanowanych czynności nie ma patologicznego charakteru – związane jest z pielęgnowaniem przez lata automatycznego schematu postępowania oraz z brakiem odpowiedniej motywacji. Aby skutecznie zmobilizować się do działania i wcielić w życie marzenia o zadbanej sylwetce warto przede wszystkim opracować realny i możliwy do wykonania plan, zwracając się w razie potrzeby do specjalistów, takich jak trener czy dietetyk. Często osoby zwlekające lękają się rewolucyjnych zmian w dotychczasowym życiu – dlatego wybrać należy metodę „małych kroków”, stopniowo modyfikując swoje przyzwyczajenia i nawyki żywieniowe. Niewątpliwie duże znaczenie będzie posiadać wsparcie bliskich osób. Towarzystwo kolegi czy koleżanki podczas treningów może pomóc przełamać pierwsze lęki i obawy związane z nowym miejscem i nową sytuacją. Dodatkowo, odkładanie na później działania, takiego jak choćby wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej będzie trudniejsze jeżeli wcześniej o swoich zamiarach poinformujemy znajomych i rodzinę – wymyślanie wymówek dla siebie samego to jedno, a utrata wiarygodności w oczach znajomych to często poważniejsza sprawa…
Podsumowanie
Tendencja do odkładania zaplanowanych działań na później znacznie utrudnia pracę nad estetyką sylwetki, zazwyczaj sprawia iż sukces pozostaje poza zasięgiem. Dlatego też zdecydowanie nie warto pielęgnować w sobie tego nawyku.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.