Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Właściwe nawodnienie organizmu w trakcie wysiłku – kilka ciekawych informacji

Odpowiednie spożycie płynów to warunek konieczny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie w wypadku osób aktywnych, ponieważ wysiłek fizyczny doprowadza do zwiększonych strat wody i elektrolitów. Stąd też zarówno przed, po, a także w trakcie trwania aktywności zaleca się picie wody lub specjalnych napojów izotonicznych.

Można powiedzieć, iż wśród sportowców przyjęło się obiegowe przekonanie, że „wody nigdy za wiele”. Czy faktycznie jest ono uzasadnione?

Osoby o „przeciętnej” aktywności fizycznej, która polega na zwykłych czynnościach domowych, pracy za biurkiem i wizytach w markecie, potrzebuje zazwyczaj około 2 – 2,5 litra wody na dobę. Przy czym zapotrzebowanie to można zaspokoić w dużej mierze np. poprzez spożycie owoców, warzyw, zup etc…

W dietetyce przyjęło się, iż należy dostarczyć około litr wody na każdy tysiąc spożytych kalorii przy tzw. diecie zbilansowanej, gdzie bazujemy głównie na węglowodanach. Nasilona aktywność fizyczna i zwiększone często spożycie białka oczywiście generują większe potrzeby, które muszą zostać zaspokojone.

Dlatego też bardzo wiele mówi się o tym, że pić sportowcy powinni jak najwięcej, ponieważ narażeni oni są na bezustanne odwodnienie. Przy czym szczególny nacisk kładzie się na fakt, że odczucie pragnienia występuje już w sytuacji silnego odwodnienia i że należy to uczucie (czyt. odwodnienie) ubiegać.

Na szczególną uwagę zasługują wnioski z badania opublikowanego w czerwcowym wydaniu British Journal of Sports Medicin . Autorzy doszli bowiem do wniosku, że znaczna część biegaczy startujących w maratonach może spożywać zbyt wysokie ilości płynów. Doprowadza to do „rozcieńczenia” krwi, a dokładnie do obniżenia poziomu sodu, czyli hiponatremii.

Pierwszymi objawami są zazwyczaj: osłabienie i zawroty głowy, a te często kojarzone są jako skutek niedostatecznej podaży płynów… Tak naprawdę, po lekturze treści publikacji naukowych traktujących o właściwym nawodnieniu organizmu w trakcie wykonywania wysiłku, można stwierdzić, że przekonanie, zgodnie z którym za wszelką cenę nie należy dopuszczać do powstania uczucia pragnienia, nie jest do końca uzasadnione.

Zbyt intensywne nawadnianie prowadzi bardzo często do „przewodnienia” organizmu i jak pokazują przeprowadzone badania — zjawisko to nie jest wcale rzadkością, zwłaszcza w przypadku amatorów biegów długodystansowych.

Pragnienie jest bezpośrednim sygnałem, iż płynów i elektrolitów ubywa w nadmiarze i należy je uzupełnić. Owszem, są pewne standardy, jeśli chodzi o konieczność uzupełniania płynów, zależnie od intensywności wysiłku, czasu jego trwania, temperatury, w jakiej się odbywa. Najbezpieczniejszym sposobem na częstotliwość spożywania i dawkowanie przyjmowanych płynów jest właśnie uczucie pragnienia, tak przynajmniej zaleca Międzynarodowe Stowarzyszenie Medyczne ds. Maratonów.

Źródła: Beliefs About Hydration and Physiology Drive Drinking Behaviours in Runners. James M Winger; Jonathan P Dugas; Lara R Dugas Drinking policies and exercise-associated hyponatraemia: is anyone still promoting overdrinking? Beltrami FG, Hew-Butler T, Noakes TD.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.