Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy warto korzystać z kąpieli słonecznych?

Czy warto korzystać z kąpieli słonecznych?
Media oraz dermatolodzy straszą nasz przed szkodliwym wpływem słońca na nasze zdrowie. Czy kąpiele słoneczne są dla nas szkodliwe? Czy powinniśmy wystawiać się na działanie promieniowania słonecznego? Media, a także lekarze przekonują, że czerniak, a także inne rodzaje nowotworów powstają pod wpływem szkodliwego promieniowania UV-A i UV-B. Sugerują, że niezbędne jest używanie kremów z filtrem, które działają jak ochronny parasol. W efekcie boimy się słońca. Unikamy go i używamy ochronnych kremów. Pytanie, czy słusznie?

Zażywnie kąpieli słonecznych to nie tylko piękna opalenizna i towarzyszące temu groźne choroby. W skutek kontaktu skóry ze słońcem wytwarzana jest w organizmie witamina D. Witamina ta znana jest głównie z wpływu na mocne kości i zapobieganie krzywicy u dzieci. W rzeczywistości witamina D wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobory tej witaminy przyczyniają się do powstawiania alergii, astmy, cukrzycy, otyłości i nadwagi, osłabienia kości i zębów, chorób krążenia, skóry i tarczycy, a także, uwaga, do nowotworów.

Okazuje się więc, że unikanie słońca może przynieść więcej złego nic dobrego.

Warto korzystać ze słońca, należy jednak z całą pewnością zachować rozsądek i unikać poparzeń słonecznych. Stopniowa ekspozycja na słońce, podczas której skóra może się powoli dostosować do nowych warunków jest bezpieczniejsza niż trzaskanie się na przysłowiowy „mahoń” w dwa dni.

Czy warto stosować kremy z filtrem ochronnym?

Przede wszystkim stosując krem z filtrem, nasz organizm nie będzie wytwarzać witaminy D, która powstaje na skutek promieniowania UV-B.

To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że to kremy są dla nas szkodliwe i mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Im wyższy filtr, tym więcej syntetycznych substancji zawartych jest w kremie i tym więcej przenika ich do naszego ciała. Już po kilku minutach od momentu posmarowania się kremem, śladowe ilości substancji w nim zawartych znajdują się w naszym ciele, m.in. w nerkach i w wątrobie. Na szczególną uwagę należy zwrócić na parabeny oraz bezofenole. Te drugie przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, które niszczą komórki.

Proponuję więc zrezygnować z chemicznych kremów z ochronnymi filtrami na rzecz naturalnych olei.

W myśl zasady: Nie kładź na swoją skórę niczego, czego nie położyłbyś na język.

Jakie naturalne oleje możemy zastosować?

Olej kokosowy (2-4 SPF) – łagodzi podrażnienia, działa antybakteryjnie i nawilża skórę,

Oliwa z oliwek (8 SPF) – ujędrnia i nawilża skórę, działa przeciwzapalnie, antyalergicznie, przeciwutleniająco oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek,

Olej sezamowy (4 SPF) – poprawia krążenie, oczyszcza skórę z toksyn oraz ma działanie przeciwstarzeniowe.

Podsumowując: w świetle tego co wbijają nam od lat do głów lekarze i media powinniśmy być wszyscy od słońca ciężko chorzy – jest wręcz odwrotnie: możemy się rozchorować od braku słońca równie poważnie jak od jego nadmiaru. Rozsądnie stosowane kąpiele słoneczne mogą przyczynić się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.