Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Futbol amerykański i MMA: śmiertelne ryzyko czy plotki?

 Futbol amerykański i MMA: śmiertelne ryzyko czy plotki?
Plotki, opowieści, gawędy, bajania – towarzyszą ludzkości od zawsze. Wszystko byłoby w porządku – gdyby nie pozyskiwana w ten sposób „wiedza” na temat treningu, diety, suplementacji, odchudzania czy nawet seksu. Ludzie zawsze pasjonowali się „najbardziej niebezpiecznymi dyscyplinami”, sportami walki, przemocą i ryzykiem. Niestety, wbrew obiegowym opiniom sporty mające renomę „śmiertelnie ryzykownych” są względnie bezpieczne, a te powszechnie lekceważone – owocują dziesiątkami śmierci rocznie. Wyjaśnimy kwestię na przykładzie opinii krążących o walkach MMA i futbolu amerykańskim.

Oto kilka przykładowych, obiegowych opinii:

Mówi się, że: „Futbol amerykański jest niesłychanie kontuzjogenny”

A w rzeczywistości: nie wskazują na to żadne badania, urazowość tego widowiskowego „drużynowego sportu walki” jest przeciętna. W uniwersyteckim futbolu amerykańskim w USA zdarza się 11 zgonów rocznie, ale ... uprawia go 40 tysięcy osób. W wyścigach konnych zdarzają się 23 śmierci zawodników, jednak jeździectwo uprawia ledwie 1,800 osób. Zawodnicy futbolu są doskonale wytrenowani, silni, zrywni – ale ... mają na sobie całą masę ochraniaczy. Ryzyko amatorskiej gry wcale nie jest tak wielkie jak się powszechnie sądzi.

Na podstawie 16 lat obserwacji NCAA dla 15 uniwersyteckich dyscyplin sportowych w USA ("Epidemiology of collegiate injuries for 15 sports: summary and recommendations for injury prevention initiatives") uzyskano kompleksowy pogląd na kontuzjogenność poszczególnych aktywności i ... wielkie zaskoczenie. Trenowanie futbolu amerykańskiego okazało się niewiele bardziej groźne niż gimnastyka. Kobieca gimnastyka: ilość urazów 6,1 na 1000 ekspozycji, futbol (wiosną) - 9,6. Dla porównania zapasy 5,7, piłka nożna 4,3. Co ciekawe, ilość kontuzji w futbolu w lidzie jesiennej wynosiła ledwie 3,8 na 1000 ekspozycji.

Zwraca uwagę wysoka liczba kontuzji dla gry w futbol amerykański - ale nadal jest to bezpieczna dyscyplina (35,9 kontuzji na 1000 ekspozycji), nieco bardziej kontuzjogenna niż zapasy (26,4) i piłka nożna (18,8).

Kolejne dane mówią o 32,7 kontuzji na 1000 ekspozycji - w czasie gry w Japonii (studencka I liga futbolu). Trening (tych samych zawodników): 10.9 kontuzji na 1000 ekspozycji. Dane zbierano przez 3 sezony. W USA trening futbolu oznaczał o wiele mniejsze ryzyko od 5.8 do 7 kontuzji na 1000 ekspozycji.

Kolejne dane -ryzyko urazu barkowo-obojczykowego dla gracza profesjonalnego, największej ligi amerykańskiej (NFL) wynosi jedynie 26,1 kontuzji na 10, 000 ekspozycji.

Mówi się, że: „W MMA zabijają ludzi”

A w rzeczywistości: w „klatkach” i na „ringach” „mieszanych sportów walki” zginęło kilku zawodników- większość z własnej winy – po prostu nie mieli odpowiednich badań lekarskich. Tymczasem w boksie od 1920 roku do roku 2000 - zginęło ponad 900 bokserów! (uwzględniając oficjalne walki). Biorąc pod uwagę ilość walk i śmierci np. w boksie czy boksie tajskim – „klatki” są względnie bezpieczne. Żaden pełnokontaktowy sport walki nie może być w 100% bezpieczny dla zdrowia. Urazy i zgony występują powszechnie wśród przedstawicieli wielu dyscyplin.

Tak naprawdę najbardziej niebezpieczna rzecz jaką możesz zrobić w swoim życiu to ... wsiąść za kierownicę i wyjechać na polskie drogi.

W artykule redakcyjnym Time for boxing to hang up gloves "The spokesman-review" podano liczbę 900 zgonów bokserów licząc od roku 1920 (średnio ginie ponad 10 rocznie!) Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Mózgu (neurologów) oszacowało, że uderzenie zawodowego pięściarza odnosi podobny skutek jak trafienie ok. 6 kg kulą lecącą 32 km/h! Jak ocenia stowarzyszenie nawet wśród zawodowców, którzy zrezygnowali z boksu, 15-40 % ma pewne formy chronicznych urazów mózgu, a większość obecnych profesjonalistów z widocznymi lub nie symptomami ma pewne uszkodzenia tego organu! "Czas zakazać uprawiania boksu, sportu, w którym śmierć jest przewidywalnym rezultatem sportowej rywalizacji... a niespodzianką jest, że nie umiera więcej bokserów!"

Mówisz, że w MMA zabijają ludzi? Dowiedz się, że te śmierci to ryzyko uprawiania każdego sportu pełnokontaktowego. Większe ryzyko urazu i więcej śmierci od „klatek MMA” jest w jeździectwie, nurkowaniu, paralotniarstwie, skokach spadochronowych, wspinaczce górskiej czy futbolu amerykańskim.

Mówi się, że:  „Mieszane Sztuki Walki MMA to jeden z najbardziej brutalnych i urazowych sportów walki”

A w rzeczywistości:  urazowość MMA również jest niska. Wiem, że walki mixed martial arts wyglądają brutalnie. Ba, dla laika brutalnie wygląda wszystko – boks, thaiboxing, MMA, zapasy czy nawet rugby.

Jak się okazuje, walki MMA wcale nie są tak groźne dla zdrowia jak się powszechnie sądzi:

Ilość kontuzji na 100 walk:

  • Boks: 17.1 - 25

  • MMA: 28.6,

Ilość urazów na 100 minut w boksie tajskim:

  • 1.3 na 100 minut zawodów w kategorii lekkiej,

  • 2.25 w wadze średniej,

  • 3 w ciężkiej,

  • 2.54 w super-ciężkiej,

Ilość kontuzji na 100 minut walki w MMA:

  • 3,08

Co ciekawe, w klatkach większość walk nie jest rozgrywana przez pozbawienie przytomności (knock-out) – ale przez … poddania.

Jako podsumowanie mogę podać statystyki dotyczące najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie? MMA? Boks? Nie... Ranking śmierci otwierają wyścigi konne i skoki spadochronowe.

Gdy następnym razem usłyszysz o „kontuzjogennym futbolu amerykańskim”, zabójczym MMA czy „śmiertelnych ofiarach walk w klatkach” – odeślij „specjalistów” do badań naukowych i statystyk poszczególnych dyscyplin.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: