BLACK WEEK • 60% RABATU NA PLANY Z KODEM: BLACK

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Futbol amerykański i MMA – śmiertelne ryzyko czy plotki?

Plotki, opowieści, gawędy, bajania – towarzyszą ludzkości od zawsze. Wszystko byłoby w porządku – gdyby nie pozyskiwana w ten sposób „wiedza” na temat treningu, diety, suplementacji, odchudzania czy nawet seksu. Ludzie zawsze pasjonowali się „najbardziej niebezpiecznymi dyscyplinami”, sportami walki, przemocą i ryzykiem. Niestety, wbrew obiegowym opiniom sporty mające renomę „śmiertelnie ryzykownych” są względnie bezpieczne, a te powszechnie lekceważone – owocują dziesiątkami śmierci rocznie. Wyjaśnimy kwestię na przykładzie opinii krążących o walkach MMA i futbolu amerykańskim.

Czy futbol amerykański jest niesłychanie kontuzjogenny?

A w rzeczywistości: nie wskazują na to żadne badania, urazowość tego widowiskowego „drużynowego sportu walki” jest przeciętna. W uniwersyteckim futbolu amerykańskim w USA zdarza się 11 zgonów rocznie, ale ... uprawia go 40 tysięcy osób. W wyścigach konnych zdarzają się 23 śmierci zawodników, jednak jeździectwo uprawia ledwie 1,800 osób. Zawodnicy futbolu są doskonale wytrenowani, silni, zrywni – ale... mają na sobie całą masę ochraniaczy. Ryzyko amatorskiej gry wcale nie jest tak wielkie, jak się powszechnie sądzi.

Na podstawie 16 lat obserwacji NCAA dla 15 uniwersyteckich dyscyplin sportowych w USA ("Epidemiology of collegiate injuries for 15 sports: summary and recommendations for injury prevention initiatives") uzyskano kompleksowy pogląd na kontuzjogenność poszczególnych aktywności i ... wielkie zaskoczenie. Trenowanie futbolu amerykańskiego okazało się niewiele bardziej groźne niż gimnastyka. Kobieca gimnastyka: ilość urazów 6,1 na 1000 ekspozycji, futbol (wiosną) - 9,6. Dla porównania zapasy 5,7, piłka nożna 4,3. Co ciekawe, ilość kontuzji w futbolu w lidzie jesiennej wynosiła ledwie 3,8 na 1000 ekspozycji.

Zwraca uwagę wysoka liczba kontuzji dla gry w futbol amerykański, ale nadal jest to bezpieczna dyscyplina (35,9 kontuzji na 1000 ekspozycji), nieco bardziej kontuzjogenna niż zapasy (26,4) i piłka nożna (18,8).

Kolejne dane mówią o 32,7 kontuzji na 1000 ekspozycji — w czasie gry w Japonii (studencka I liga futbolu). Trening (tych samych zawodników): 10.9 kontuzji na 1000 ekspozycji. Dane zbierano przez 3 sezony. W USA trening futbolu oznaczał o wiele mniejsze ryzyko od 5.8 do 7 kontuzji na 1000 ekspozycji.

Kolejne dane — ryzyko urazu barkowo-obojczykowego dla gracza profesjonalnego, największej ligi amerykańskiej (NFL) wynosi jedynie 26,1 kontuzji na 10,000 ekspozycji.

Czy w MMA zabijają ludzi?

A w rzeczywistości: w „klatkach” i na „ringach” „mieszanych sportów walki” zginęło kilku zawodników- większość z własnej winy – po prostu nie mieli odpowiednich badań lekarskich. Tymczasem w boksie od 1920 roku do roku 2000 - zginęło ponad 900 bokserów! (uwzględniając oficjalne walki). Biorąc pod uwagę ilość walk i śmierci np. w boksie czy boksie tajskim – „klatki” są względnie bezpieczne. Żaden pełnokontaktowy sport walki nie może być w 100% bezpieczny dla zdrowia. Urazy i zgony występują powszechnie wśród przedstawicieli wielu dyscyplin.

Tak naprawdę najbardziej niebezpieczna rzecz jaką możesz zrobić w swoim życiu to ... wsiąść za kierownicę i wyjechać na polskie drogi.

W artykule redakcyjnym Time for boxing to hang up gloves "The spokesman-review" podano liczbę 900 zgonów bokserów licząc od roku 1920 (średnio ginie ponad 10 rocznie!) Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Mózgu (neurologów) oszacowało, że uderzenie zawodowego pięściarza odnosi podobny skutek jak trafienie ok. 6 kg kulą lecącą 32 km/h! Jak ocenia stowarzyszenie nawet wśród zawodowców, którzy zrezygnowali z boksu, 15-40 % ma pewne formy chronicznych urazów mózgu, a większość obecnych profesjonalistów z widocznymi lub nie symptomami ma pewne uszkodzenia tego organu! "Czas zakazać uprawiania boksu, sportu, w którym śmierć jest przewidywalnym rezultatem sportowej rywalizacji... a niespodzianką jest, że nie umiera więcej bokserów!"

Mówisz, że w MMA zabijają ludzi? Dowiedz się, że te śmierci to ryzyko uprawiania każdego sportu pełnokontaktowego. Większe ryzyko urazu i więcej śmierci od „klatek MMA” jest w jeździectwie, nurkowaniu, paralotniarstwie, skokach spadochronowych, wspinaczce górskiej czy futbolu amerykańskim.

Czy mieszane MMA to jeden z najbardziej brutalnych i urazowych sportów walki?

A w rzeczywistości: urazowość MMA również jest niska. Wiem, że walki mixed martial arts wyglądają brutalnie. Ba, dla laika brutalnie wygląda wszystko – boks, thaiboxing, MMA, zapasy czy nawet rugby. Jak się okazuje, walki MMA wcale nie są tak groźne dla zdrowia jak się powszechnie sądzi:

Ilość kontuzji na 100 walk:

  • Boks: 17.1-25

  • MMA: 28.6.

Ilość urazów na 100 minut w boksie tajskim:

  • 1.3 na 100 minut zawodów w kategorii lekkiej,

  • 2.25 w wadze średniej,

  • 3 w ciężkiej,

  • 2.54 w super-ciężkiej.

Ilość kontuzji na 100 minut walki w MMA:

  • 3,08.

Co ciekawe, w klatkach większość walk nie jest rozgrywana przez pozbawienie przytomności (knock-out) – ale przez… poddania.

Podsumowanie

Jako podsumowanie mogę podać statystyki dotyczące najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie? MMA? Boks? Nie... Ranking śmierci otwierają wyścigi konne i skoki spadochronowe.

Gdy następnym razem usłyszysz o „kontuzjogennym futbolu amerykańskim”, zabójczym MMA czy „śmiertelnych ofiarach walk w klatkach” – odeślij „specjalistów” do badań naukowych i statystyk poszczególnych dyscyplin.

Źródła: 1. „Incidence of injury in professional mixed martial arts competitions” 2. “Risk and Injuries in Contact Fighting” http://ejmas.com/jcs/2004jcs/jcsart_landa_0804.htm, J Athl Train. 2007 Apr-Jun;42(2):311-9. Epidemiology of collegiate injuries for 15 sports: summary and recommendations for injury prevention initiatives. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17710181, J Athl Train. 2013 Aug 14. [Epub ahead of print] Injuries in a Japanese Division I Collegiate American Football Team: A 3-Season Prospective Study. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23944380

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.