Odpoczynek przed telewizorem kojarzy się Wam wyłącznie z biernym siedzeniem na kanapie i przełączaniem kanałów przy użyciu pilota? Niekoniecznie musi tak być, co udowadniamy w poniższym artykule. Wystarczy odpowiednia konsola i zestaw gier ruchowych, aby w zaciszu domowym zrobić sobie trening, jakiego dotychczas nie doświadczyliśmy!
Aktywny wypoczynek przed ekranem
Zacznijmy od konsoli Nintendo Wii, wydanej w 2006 roku. Dołączenie do zestawu z konsolą specjalnego – dwuczęściowego – kontrolera o nazwie Wii Remote oraz płyty z zestawem gier Wii Sports (w późniejszych wersjach konsoli dodawano Wii Sports Resort), przyczyniło się do nieprawdopodobnego sukcesu.
W rezultacie sprzedano ponad 100 milionów urządzeń na całym świecie, co tylko udowadnia olbrzymie zainteresowanie aktywnością fizyczną przed telewizorem. Nintendo pokazało, że przed ekranem można wypoczywać aktywnie, a nawet wykonywać rozmaite ćwiczenia, które w tradycyjnej formie wydawały się mało atrakcyjne. Warto dodać, że Wii pojawiła się również w amerykańskich siłowniach i szpitalach, w których leczono pacjentów z otyłością, do dziś stanowiącą problem milionów obywateli. Przejdźmy jednak do meritum, czyli najciekawszych tytułów.
"Jeszcze tylko jedna partia"
Wii Sports to zestaw pięciu gier zawartych na jednej płycie. W pakiecie mamy takie dyscypliny sportu jak: boks, golf, baseball, tenis ziemny i kręgle. W kolejnej edycji pojawiły się m.in.: tenis stołowy, koszykówka czy kajakarstwo. Zabawa jest banalnie prosta: trzymając w rękach obie części kontrolera wykonujemy ruchy adekwatne do wybranej dyscypliny sportowej. W przypadku tenisa musimy w charakterystyczny sposób "uderzać" piłkę w powietrzu na podstawie obserwacji naszych postaci na ekranie telewizora. Sterowanie jest intuicyjne i już po kilku chwilach każdy bez trudu poradzi sobie z systemem gry. Co ważne, rozgrywka jest na tyle wciągająca, że od razu zapominamy, że przecież wcale nie siedzimy rozłożeni na kanapie, a jesteśmy bezustannie w ruchu – zupełnie tak, jakbyśmy faktycznie grali w tenisa, boksowali się z kolegą stojącym obok czy wyszli na kręgielnię ze znajomymi. Nie trzeba chyba tłumaczyć plusów takiego rozwiązania – poprzez zaangażowanie w wydarzenia dziejące się na ekranie, przez cały czas aktywnie wypoczywamy.
Wii posiada dodatkowo w swojej ofercie ciekawe tytuły nawiązujące do tematyki fitness. Jedną z najpopularniejszych serii jest Just Dance - umożliwia niezwykle wciągającą zabawę w kooperacji. Wybieramy dowolny utwór, a następnie obserwujemy obrazki u dołu ekranu. Zadaniem gracza jest powtórzyć wybrane ruchy, co zostaje następnie przeniesione na postaci pojawiające się na środku ekranu. Z czasem będziemy musieli wykazać się nie lada zręcznością i zanim się zorientujemy, będziemy już mieli za sobą solidny trening! Większość gier ruchowych opiera się właśnie na tym schemacie, jednak różnorodność wydarzeń mających miejsce na ekranie oraz zróżnicowany poziom trudności sprawiają, że trudno oderwać się od zabawy.
Innym ciekawym rozwiązaniem jest Wii Fit, będący nie tyle grą, co wirtualnym programem treningowym, jednak skierowany jest głównie do osób, które świadomie chcą dbać o sylwetkę. Dodatkowym czynnikiem, który może odstraszyć potencjalnych klientów jest stosunkowo wysoka cena ze zestaw, który zawiera unikalny kontroler o nazwie Balance Board, przypominający stepper wykorzystywany w tradycyjnym aerobiku.
Konkurencja nie próżnuje
Olbrzymi sukces Nintendo nie mógł zostać zignorowany przez konkurencję. W pierwszej połowie 2010 roku Sony wypuściło pakiet o nazwie PlayStation Move, obsługujące konsolę PlayStation 3. Całość składa się z kontrolera o nazwie Motion Controller oraz kamerki PlayStation Eye, która rejestruje ruchy gracza, przesyłane następnie na ekran w jakości HDTV. I choć w kolejnych latach projekt nie spotkał się z oczekiwanym uznaniem, to jednak nie można odmówić konsoli kilku ciekawych tytułów.
Na pierwszy plan wysuwa się Move Fitness. Do dyspozycji gracza oddano ponad 25 rewelacyjnych ćwiczeń, takich jak boksowanie, rzucanie piłki do wirtualnego kosza, podskoki, czy trafianie w pojawiające się na ekranie cele. Po raz kolejny możemy rywalizować ze znajomymi, grać w kooperacji lub po prostu aktywnie zrelaksować się przed telewizorem, bijąc własne rekordy punktowe. Jeśli nie mamy ochoty na klasyczne treningi to warto zainteresować się zestawem gier Sports Champions, będących odpowiednikiem Wii Sports. Główne zalety produktu to staranne przeniesienie ruchów gracza na ekran telewizora w czasie rzeczywistym, a także różnorodność mini-gier wymagających ducha walki, zręczności i wytrzymałości fizycznej.
Trzeba podkreślić, że zestaw PS Move pomimo ciekawych rozwiązań, nie przyjął się na rynku na tyle, ile oczekiwali tego twórcy. Główną przyczynę należy upatrywać w zbyt wielu podobieństwach do rozwiązań oferowanych przez Nintendo. Nie oznacza to jednak, że pomysły w temacie gier dla aktywnych miały się zakończyć, co udowodnił Microsoft ze swoim innowacyjnym rozwiązaniem.
Stań się kontrolerem
4 listopada 2010 roku Microsoft wypuścił na rynek nowe urządzenie o nazwie Kinect. Rozwiązanie o tyle innowacyjne, że zamontowana kamerka rejestrująca osoby znajdujące się w jej otoczeniu, umożliwiła graczom sterowanie bez konieczności używania dodatkowych akcesoriów. To jednak nie koniec nowości, gdyż obok czujnika ruchu, Kinect umożliwił ponadto sterowanie przy użyciu komend głosowych. Dało to niespotykane dotąd możliwości zabawy, pozwalając bez skrępowania trenować ze znajomymi, będąc jednocześnie zaangażowanym w wydarzenia dziejące się na ekranie telewizora. Wraz z urządzeniem wydano takie tytuły jak Kinect Sports i Kinect Sports Adventures. Pierwsza z wymienionych jest kompilacją popularnych gier sportowych i oferuje m.in. boks, kręgle, siatkówkę plażową, piłkę nożną czy tenis stołowy. Kolejna część wnosi nowe wyzwania, takie jak spływ pontonowy, bieg przełajowy czy przejażdżkę wagonikiem po torach przeszkód, gdzie gracz wykonując odpowiednie ruchy (m.in. poprzez schylanie czy podskoki) musi omijać pojawiające się pułapki i zdobyć jak najwięcej monet. Już po kilku minutach zabawy możemy spalić sporo kalorii, co jest doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek przed ekranem, bez przymuszania się do monotonnych ćwiczeń. Na rynku istnieje jeszcze kilka ciekawych gier tego typu, na które warto zwrócić szczególną uwagę.
Zostań królem parkietów...
Na pierwszy plan wysuwa się gra Dance Dance Revolution, dostępna na komputery PC i konsole. Zabawa polega przede wszystkim na tańcu ze znajomymi oraz wzajemnym pobijaniu rekordów, choć można samemu szkolić umiejętności. Aby w pełni cieszyć się zabawą, wskazany jest zakup specjalnej maty do tańczenia, na której znajdują się 4 kierunki. Zadaniem gracza jest odpowiednie przeskakiwanie na wybrane strzałki, według instrukcji wyświetlanych w danym momencie na ekranie. Poszczególne utwory są tak skonstruowane, że trafianie w prawidłowe punkty przeradza się w taniec, a tym samym intensywny wysiłek fizyczny.
...lub odkryj w sobie talent wokalny
Domowe zestawy karaoke to nic nowego, jednak w większości przypadków ich cechą wspólną jest śpiewanie... i w zasadzie tylko śpiewanie. Zupełnie inne podejście do tej zabawy zawarto w zestawie Singstar dostępnym dla konsol PlayStation już od ponad 11 lat. Podstawową różnicą jest dodanie trybu rywalizacji lub kooperacji oraz ranking punktowy, motywujący do trenowania śpiewu. W trakcie zabawy system rejestruje nasz głos, dzięki czemu mamy stały podgląd na to, czy mieścimy się w linii melodyjnej, czy też fałszujemy. Pod koniec utworu wyświetla się ranking punktowy, którego następnie możemy porównać z innymi graczami. W kolejnych odsłonach doszedł m.in. ranking online, pozwalając śpiewać z ludźmi z dowolnego zakątka globu. Tyle i aż tyle – motywacja do pobijania kolejnych rekordów potrafi uzależnić każdego amatora śpiewu. Nie trzeba chyba dodawać, jak duży wpływ na taką formę zabawy ma aktywność ruchowa. Posiadacze konsoli Xbox 360 powinni z kolei zainteresować się produkcją Lips, która nawiązuje do mechaniki zapoczątkowanej przez Singstara.
Podsumowanie
Powyższe przykłady nie wyczerpują oczywiście tematu, jednak to właśnie wspomniane tytuły warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Na rynku pojawiło się wiele produkcji, które pozwalając zrelaksować się przed telewizorem, motywują jednocześnie do wysiłku fizycznego. Cechą wspólną jest nie tylko możliwość rywalizacji ze znajomymi przed ekranem, lecz również niewymuszona chęć samego gracza do regularnych treningów. Nie wszyscy mają ochotę na długie i powtarzające się ćwiczenia, jednak gry ruchowe pozwalają spojrzeć na nie z innej perspektywy. Na ekranie cały czas dzieje się coś nowego, a jeśli dodamy do tego grupę bliskich znajomych czy rodzinę, to nawet osoby mające opory z rozpoczęciem treningów szybko wpadną w wir zabawy.
Z drugiej strony, jeśli dotychczas spoglądaliście na konsole jak na stratę czasu to powinniście spróbować swych sił i przekonać się do tej formy aktywności. Znajdziemy tu zróżnicowane zestawy do gier ruchowych, dzięki którym możemy również wciągnąć do wspólnej zabawy stroniących dotychczas od aktywności fizycznej. To także wygodne rozwiązanie dla ćwiczących, którzy z różnych powodów nie mają czasu lub możliwości jeździć na siłownię czy zajęcia fitness - w tym przypadku kompleksowy zestaw znajdziemy zawsze pod ręką we własnym zaciszu domowym.