Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Błędy, których popełniania należy unikać podczas pieszych wędrówek

Błędy, których popełniania należy unikać podczas pieszych wędrówek
Upały nie doskwierają, okoliczności przyrody potrafią zachwycić, turystów i spacerowiczów na „szlakach” zdecydowanie mniej niż latem, a i ceny ewentualnych noclegów, czy też transport mogą być wtedy niższe… Z pełną odpowiedzialnością można rzec, że jesień jest idealną porą na piesze wędrówki. Warto jednak dokładnie przemyśleć i przygotować się do wyprawy, by mający przynieść relaks wypoczynek nie zamienił się w najgorszą wycieczkę życia. Co się może nie udać? Możliwości jest kilka…


Źle wybrana trasa
 
Z wędrowaniem jest dokładnie tak samo jak z każdym innym sportem. Rzucanie się od razu na głęboka wodę, czyli wybieranie zbyt długich, trudnych tras może sprawić, że zamiast cieszyć się pięknem otaczającej przyrody zamienia się to w wyścig z czasem, pot leje się po plecach, a zakwasy dnia następnego skutecznie odstraszają nieśmiało pojawiające się myśli o kolejnej wyprawie.
Nie zdawaj się na przypadek, nie wybieraj trasy w sposób losowy, lecz w pełni świadomie dobierz odpowiedni dla siebie i osób towarzyszących poziom jej trudności. Nie zapomnij o zaplanowaniu – w przypadku dłuższych wypraw – odpowiedniej ilości czasu na przerwy, odpoczynek.
Zwłaszcza osoby początkujące mają tendencje do przeceniania własnych możliwości. O wiele rozsądniejsze będzie wybranie trasy krótszej, obowiązkowo dobrze oznaczonej. Najlepiej zaplanować ją tak, by uniknąć chodzenia nocą. Zwiększy to bezpieczeństwo, uchroni przed urazami, a także – w wyprawach górskich – przed ryzykiem wypadkami śmiertelnymi.

Nieprzemyślany bagaż
 
Planując nawet niezbyt długą wędrówkę obowiązkowo zabieraj ze sobą niewielka przekąskę oraz coś do picia. Dłuższe trasy są bardziej wymagające pod tym względem i nie warto zdawać się na przypadek naiwnie wierząc, że na pewno „na trasie” znajdzie się jakiś przyzwoity lokal/sklep, w którym stworzy możliwość posilenia się bądź też uzupełnienia zapasów.
Z drugiej strony jednak unikaj przeładowywania bagażu, gdyż każda dodatkowa rzecz będzie ciążyła podczas wędrówki.
Obok żywności koniecznie pęcherzyków plecaku powinny znaleźć się mapy, podręczna apteczka, odzież przeciwdeszczowa i chroniąca od wiatru, a także pęcherzyków- do czego wiele osób nie przywiązuje uwagi – preparat chroniący przed promieniami słonecznymi. Naładowany telefon komórkowy również może okazać się bardzo przydatny.

Klapki i lekka bluza, czyli fatalny dobór stroju
 
O ile niepotrzebną bluzę można zdjąć, przewiązać sobie w pasie, czy też spakować do plecaka, pęcherzyków tyle brak ubrania zabezpieczającego ciało przed wiatrem czy tez deszczem, przed nagłą zmianą warunków atmosferycznych będzie zdecydowanie bardziej doskwierający.
Wędrówka w nieodpowiednich, źle dobranych butach może skończyć się prawdziwą gehenną. Odciski, pęcherze, obtarcia z całą pewnością nie uprzyjemnią  turystycznych ekskursji.
Wybierz buty dobrze chroniące przed wilgocią, nieprzemakające, dość lekkie i najlepiej przetestowane już na krótszych trasach.