Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Błędy, których popełniania należy unikać podczas pieszych wędrówek

Upały nie doskwierają, okoliczności przyrody potrafią zachwycić, turystów i spacerowiczów na „szlakach” zdecydowanie mniej niż latem, a i ceny ewentualnych noclegów, czy też transport mogą być wtedy niższe… Z pełną odpowiedzialnością można rzec, że jesień jest idealną porą na piesze wędrówki. Warto jednak dokładnie przemyśleć i przygotować się do wyprawy, by mający przynieść relaks wypoczynek nie zamienił się w najgorszą wycieczkę życia. Co się może nie udać? Możliwości jest kilka…


Źle wybrana trasa
 
Z wędrowaniem jest dokładnie tak samo jak z każdym innym sportem. Rzucanie się od razu na głęboka wodę, czyli wybieranie zbyt długich, trudnych tras może sprawić, że zamiast cieszyć się pięknem otaczającej przyrody zamienia się to w wyścig z czasem, pot leje się po plecach, a zakwasy dnia następnego skutecznie odstraszają nieśmiało pojawiające się myśli o kolejnej wyprawie.
Nie zdawaj się na przypadek, nie wybieraj trasy w sposób losowy, lecz w pełni świadomie dobierz odpowiedni dla siebie i osób towarzyszących poziom jej trudności. Nie zapomnij o zaplanowaniu – w przypadku dłuższych wypraw – odpowiedniej ilości czasu na przerwy, odpoczynek.
Zwłaszcza osoby początkujące mają tendencje do przeceniania własnych możliwości. O wiele rozsądniejsze będzie wybranie trasy krótszej, obowiązkowo dobrze oznaczonej. Najlepiej zaplanować ją tak, by uniknąć chodzenia nocą. Zwiększy to bezpieczeństwo, uchroni przed urazami, a także – w wyprawach górskich – przed ryzykiem wypadkami śmiertelnymi.

Nieprzemyślany bagaż
 
Planując nawet niezbyt długą wędrówkę obowiązkowo zabieraj ze sobą niewielka przekąskę oraz coś do picia. Dłuższe trasy są bardziej wymagające pod tym względem i nie warto zdawać się na przypadek naiwnie wierząc, że na pewno „na trasie” znajdzie się jakiś przyzwoity lokal/sklep, w którym stworzy możliwość posilenia się bądź też uzupełnienia zapasów.
Z drugiej strony jednak unikaj przeładowywania bagażu, gdyż każda dodatkowa rzecz będzie ciążyła podczas wędrówki.
Obok żywności koniecznie pęcherzyków plecaku powinny znaleźć się mapy, podręczna apteczka, odzież przeciwdeszczowa i chroniąca od wiatru, a także pęcherzyków- do czego wiele osób nie przywiązuje uwagi – preparat chroniący przed promieniami słonecznymi. Naładowany telefon komórkowy również może okazać się bardzo przydatny.

Klapki i lekka bluza, czyli fatalny dobór stroju
 
O ile niepotrzebną bluzę można zdjąć, przewiązać sobie w pasie, czy też spakować do plecaka, pęcherzyków tyle brak ubrania zabezpieczającego ciało przed wiatrem czy tez deszczem, przed nagłą zmianą warunków atmosferycznych będzie zdecydowanie bardziej doskwierający.
Wędrówka w nieodpowiednich, źle dobranych butach może skończyć się prawdziwą gehenną. Odciski, pęcherze, obtarcia z całą pewnością nie uprzyjemnią  turystycznych ekskursji.
Wybierz buty dobrze chroniące przed wilgocią, nieprzemakające, dość lekkie i najlepiej przetestowane już na krótszych trasach.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.